Wyjątkowe bergamotki z gospodarstwa rodziny Attina

15 stycznia, 2021
Różne
Spis treści

Ekologiczne Gospodarstwo rolnicze Il Giardino del Bergamotto jest miejscem, gdzie owoc bergamotki dojrzewa w słońcu, a drzewa są pojone jedynie świeżą wodą. W otoczeniu parku narodowego Aspromonte, we włoskiej prowincji Reggio Calabria z dala od miast i przemysłu wiedza o zrównoważonej uprawie tego wyjątkowego cytrusa jest przekazywana z szacunkiem i pokorą z pokolenia na pokolenie. Otoczone z jednej strony przez szumiące wody rzeki Amendolea z drugiej strony przez stoki z gór, owoce dojrzewają w swoim tempie. Od grudnia do marca trwa zbiór w gajach cytrusowych rodziny Attina. W tym czasie zbierane są głównie owoce bergamotki, ale pośród nich znajduje się też kilkadziesiąt drzew mandarynki, cytryny, grejpfruta oraz pomarańczy. Bezpośrednio na terenie gospodarstwa znajduje się nieduże laboratorium, gdzie część owoców jest bezpośrednio przetwarzana na soki, dżemy, marmolady. Wszystkie przetwory marki Il Giardino del Bargamotto powstają z owoców rosnących na terenie plantacji mającej status certyfikowanego gospodarstwa ekologicznego, na którego terenie istnieje uprawa TYLKO ekologiczna. W ten sposób gospodarstwo gwarantuje produkt nie tylko możliwie najświeższy, ale też pozbawiony jakichkolwiek zanieczyszczeń pestycydami lub środkami ochrony roślin.

Bergamotka oraz jej właściwości, nadal są mało znane nie tylko w na świecie, ale również w Europie, w której występuje. Tak powszechny zapach bergamoty, spotykany w niezliczonej liczbie kompozycji zapachowych to tylko mała część tego, co bergamotka może nam dać. Pomówmy więc o jej cudownych właściwościach.

Właściwości pomarańczy bergamoty

Od kiedy bergamotkę pod lupę wzięła nauka, coraz częściej mówi się o leczniczych właściwościach tego cudownego owocu, a to dzięki wysokiej zawartości polifenoli, witamin: A, C, E, witamin z grupy B, oraz minerałów takich jak cynk, fosfor, fluor, magnez, potas, sód, wapń i zelazo. Oprócz olejku eterycznego pozyskiwanego z owoców, kwiatów i liści bergamotki wykorzystywany jest zarówno miąższ, jak i sok. Olejki eteryczne używane są w aromaterapii, jako środek antydepresyjny i leczniczy przy chorobach układu trawiennego. Sok, miąższ oraz skórka bergamoty używane są do produkcji przetworów, oraz wyciągów leczniczych będących dodatkiem do szerszych kompozycji. Dzięki wysokiej zawartości flawanoidów bergamotka ma zdolność do podnoszenia poziomu dobrego cholesterolu HDL we krwi i obniżania poziomu trójglicerydów co przyczynia się do walki ze stłuszczeniem wątroby oraz cukrzycą. Kompozycja polifenoli zawartych zarówno w miąższu, jak i w skórce ma dobroczynny wpływ na śródbłonek naczyniowy, oraz gospodarkę węglowodanową i lipidową. Na koniec warto wspomnieć, że cytrus ten jest doskonałym naturalnym antyoksydantem, co oznacza, że ma właściwości przeciwutleniające. Oprócz wymienionych korzyści bergamotka pomaga:

– Przy stanach zapalnych skóry

– W leczeniu przeziębień

– Stymulować krążenie

– Wyrównywać poziom cukru we krwi

– Wspomagać pracę wątroby

To tylko część z szeregu właściwości wspaniałego włoskiego owocu. Wciąż trwają badania naukowe mające na celu poznanie pełnego spektrum możliwości, jakie niesie za sobą korzystanie z dobrodziejstw tego cytrusa. W Perla Negra proponujemy Wam świeże owoce cytrusowe oraz bergamotkę z ekologicznej plantacji Il Giardino del Bergamotto. Dzięki temu, gdy w miesiącach zimowych odbywają się zbiory, możemy zaproponować Wam świeże owoce bergamotki (dostępne jedynie od stycznia do końca marca) oraz przetwory pochodzące prosto z tego certyfikowanego gospodarstwa. To wyjątkowa okazja, aby wzmocnić swój organizm i zapoznać się z tym wyjątkowym owocem – Klejnotem z Kalabrii.

Tagi: NULL

Spis treści