Właściwości, zastosowanie i efekty działania czerwonej herbaty Pu Erh

30 grudnia, 2021
Różne
Spis treści

Czy tak jak my czujecie już powiew zbliżającej się jesieni? Coraz krótszy dzień, szeleszczące, barwne liście na ziemi to czas, gdy wieczorny chłód przekonuje nas do pozostanie w domu pod ciepłym kocem i herbatą w kubku. Dodajmy do tego zapaloną świeczkę, przygaszone światło i jesiennych klimat mamy już gotowy! A jeśli jesteście zwolennikami dbania o siebie to mamy dla Was coś specjalnego, co powinno znaleźć się w waszych filiżankach. To czerwona herbata Pu Erh, która swoimi właściwościami zachęca do sięgania po nią jak najczęściej. Sprawdźcie, dlaczego.

Ta odmiana herbaty pochodzi z chińskiej prowincji Yunnan. Nazwa Pu Erh zarezerwowana jest tylko i wyłącznie dla herbat pochodzących z tego miejsca, czerwone herbaty z innych prowincji nie mogą używać tej nazwy. Uprawiana jest od około 4000 lat. Wyróżnia się ziemistym smakiem i lekko piwnicznym zapachem, a to przez proces fermentacji, której zostaje poddawana. Długość tego procesu zależy od odmiany, a może on trwać krótko (1-2 lata) lub nawet kilka, kilkanaście lat. Dobra, czerwona herbata nie należy do tanich herbat, istnieje zasada, że im droższa tym lepsza, nie tylko w smaku, ale również właściwościach, które posiada. Czym więc charakteryzuje się ten napój?

Herbata Pu Erh to idealny wybór dla osób, które mają kłopoty z trawieniem oraz tych, które zmagają się z nadwagą. Obecne w herbacie polifenole wpływają na regulację wydzielania żółci oraz enzymów trawiennych, które wpływają na metabolizm. Zmniejszają otłuszczenie narządów wewnętrznych oraz niwelują powstawanie nowej tkanki tłuszczowej. Warto więc pić filiżankę czerwonej herbaty do posiłku, pamiętając oczywiście o tym, że aby uzyskać oczekiwane efekty, posiłki te również powinny być zbilansowane . Dodatkowo napój ma wpływ na tzw. „zły cholesterol”, obniżając jego poziom w naszym organizmie. Pu Erh działa także antyoksydacyjnie, zwalczając wolne rodniki i chroniąc komórki przed zbyt wczesnym starzeniem się. Oczyszcza organizm z toksyn. Obecność kwasu GABA redukuje poziom stresu, działa uspokajająco, chroni układ nerwowy oraz wpływa na wydzielanie melatoniny. Filiżanka wypita wieczorem wyciszy nas, pozwoli szybciej zasnąć, ureguluje sen, a rano obudzimy się bardziej wypoczęci. Herbata zadziała wspomagająco także na koncentrację, pamięć, a nawet na zęby, ponieważ zawiera fluor, co pomoże w zachowaniu zdrowego uśmiechu.

Jeśli czujesz się przekonana do spróbowania tego rodzaju herbaty, to mamy dla Ciebie coś specjalnego! Ekologiczna czerwona herbata Pu Erh odznacza się subtelnym smakiem miłym dla podniebienia. Seria BioTea zawiera saszetki wykonane z naturalnych i biodegradowalnych włókien kukurydzianych szytych ręcznie. W środku znajdziemy susz z całych liści, dzięki czemu zachowują świeżość na długo oraz wszystkie składniki odżywcze. Plantacje, na których zbierana jest herbata, to małe rodzinne gospodarstwa pochodzące z Chin, które do swojej pracy wkładają całe serce. Każda partia suszu wolna jest od pestycydów oraz środków ochrony roślin i jest w stu procentach naturalna. Jest to idealny wybór na długie jesienne wieczory z książką lub filmem, a także jako upominek dla ukochanych osób. Na zdrowie!

Tagi: właściwości zastosowanie efekty działania czerwonej herbaty pu erh

Spis treści