Żółta herbata: właściwości i parzenie

4 stycznia, 2022

Jesteś smakoszem herbat i znasz wszystkie jej rodzaje? Kawa może dla Ciebie nie istnieć? Uwielbiasz szukać nowych smaków i łączyć je w zaskakujących kombinacjach? Jeśli wydaje Ci się, że nic nie może Cię zaskoczyć, to czytaj dalej. Dziś przedstawiamy coś dla prawdziwych koneserów! Herbata żółta, iście cesarska! Orzeźwiająca, zapewniająca długowieczność, a nawet nieśmiertelność! No…przynajmniej tak wierzono kiedyś, ale nie mija się to wcale aż tak bardzo z prawdą, ponieważ żółta herbata to samo zdrowie!

Legenda mówi, że produkcja tego napoju rozpoczęła się za czasów panowania dynastii Qing, a przeznaczona była tylko i wyłącznie dla samego cesarza właśnie ze względu na swoje nieśmiertelne właściwości. Każdy, kto tylko odważył się spróbować tego specyfiku, został karany śmiercią. Niestety, oryginalna receptura produkcji zaginęła, a obecna pochodzi z lat 80. XX w. Może to dlatego nie zapewnia nam już nieśmiertelności? Na szczęście jest tak samo prozdrowotna jak kiedyś i warto włączyć ją do codziennego menu. Dlaczego?

Przede wszystkim to ogromna ilość przeciwutleniaczy, które wykazują działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe. Chronią komórki w naszym ciele przed zbyt wczesnym starzeniem się, co wpływa na nasz wygląd i zdrowie. Flawonoidy hamują wzrost komórek rakowych i niwelują powstawanie nowych. Ponadto herbata łagodzi bóle kostne i łagodzi objawy chorób układu kostnego oraz zapobiega łamliwości kości, dlatego poleca się regularne picie dla osób z osteoporozą. Żółta herbata chroni także zęby przed próchnicą. Zawarte w niej katechiny obniżają poziom złego cholesterolu, wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, rozrzedzają krew, obniżają ciśnienie oraz wypływają na lepszą pracę tętnic, co chroni przed chorobami serca i układu krążenia. Badania wykazują, że osoby, które piją co najmniej dwie filiżanki dziennie, są w połowie mniej narażeni na udar mózgu oraz śmierć po zawale, niż osoby, które tej herbaty nie piją. Więc może historia o przynoszeniu nieśmiertelności to… wcale nie legendy?  Żółta herbata ma bardzo niską, wręcz znikomą zawartość kofeiny, więc może być pita właściwie przez wszystkich.

Należy pamiętać także o odpowiednim zaparzaniu. Woda do przyrządzania powinna mieć nie więcej niż 80-85°C, w innym wypadku straci swój delikatny, lekko orzeźwiający smak i stanie się cierpka. Liście żółtej herbaty można zaparzać kilkukrotnie, przy każdym wydłużając czas.

Żółta herbata jest jedną z najrzadziej spotykanych na rynku europejskim, w Polsce jest jeszcze bardzo mało znana. Ale jeśli chcecie wypróbować jej prozdrowotnych właściwości to jednak nic trudnego- mamy ją dla Was! Ekologiczna żółta herbata liściasta hodowana na wysokości 1200 m. n.p.m. w górach Yunnan w małych rodzinnych gospodarstwach. Krzewy herbaciane pielęgnowane są z całą starannością i dbałością o ekologię. Każda partia herbaty przebadana jest pod kątem obecności pestycydów i chemicznych dodatków. Torebki, w których znajdują się liście naparu, szyte są ręcznie z ekologicznych włókien kukurydzianych i bawełny. Nasz napar jest o smaku czekolady i miodu… Brzmi jak idealny napój na chłodne wieczory i coraz ciemniejsze poranki. Metalowe pudełko, w którym znajduje się herbata, posłuży potem do przechowywania innych cennych rzeczy. Dbamy i o siebie, i o środowisko.

Udostępnij
Spis treści