Pogromca złego cholesterolu – klejnot Kalabrii czyli bergamotka

1 grudnia, 2020
Różne
Spis treści

Niektórzy twierdzą, że bergamotka (Citrus bergamia) została sprowadzona z Wysp Kanaryjskich przez Krzysztofa Kolumba, inni przychylają się do teorii, iż pochodzi z Chin, Grecji lub miasta Berga w Hiszpanii. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że gatunek jest autochtonicznym gatunkiem z Kalabrii,  już w XIV wieku mówi się o limon Pusillus calaber, z którego pochodzi bergamotka.

Klejnot Kalabrii

Pierwsza udokumentowana plantacja bergamotki pochodzi z 1750 r. z prowincji Reggio Calabria (Włochy). Obecnie uprawy obejmują teren między  Villa San Giovanni a Monasterace, gdzie, dzięki korzystnym warunkom klimatycznym znajduje się 90% światowej uprawy bergamotki. Owoce bergamotki mają podobnego rozmiaru, co pomarańcze, mają żółtą skórkę i są zbierane jedynie od listopada do marca. Olejek eteryczny bergamotki, pozyskiwany jest ze skórki, służy zarówno do słodzenia wielu rodzajów naparów oraz do produkcji perfum, których jest bazą, jak i w lecznictwie ze względu na jego właściwości dezynfekujące i zdrowotne.

Właściwości lecznicze bergamotki

Owoce Bergamotki mają szerokie zastosowanie w aromaterapii, gdzie zwalcza depresje, ułatwia sen oraz poprawia nastrój. W medycynie zostały udokumentowane właściwości przeciwzapalne, dezynfekujące i łagodzące. Zaleca się ekstrakty oraz olejek z bergamotki do zwalczania łuszczycy, oraz oparzeń. Bergamotka pomaga również w gojeniu się ran. Jedna lub 2 krople dziennie olejku eterycznego rozpuszczonego w wodzie, w łyżeczce miodu lub herbaty pobudza apetyt, funkcje wątroby i trzustki, przeciwdziała zapaleniu pęcherzyka żółciowego, tachykardii oraz nadciśnieniu tętniczemu. Zwalcza infekcje jamy ustnej, dziąseł oraz przeciwdziała zapaleniu opon mózgowych. Zwalcza pasożyty jelit, a także jest środkiem dezynfekującym oraz ściągającym.

Bogactwo witamin i minerałów

Bergamotka jest prawdziwą skarbnicą witaminy A, C. Ma witaminy z grypy B oraz składniki mineralne takie jak: sód, potas i wapń. Posiada również cechy antyutleniające, czyli jest antyoksydantem, sprawdza się przy przeziębieniach, stanach zapalnych skóry, przyśpiesza gojenie się ran, poprawia krążenie krwi i ciśnienie, wspomaga pracę wątroby  i reguluje poziom cukru we krwi. Ma  pozytywny wpływ na psychikę, pomaga zwalczyć napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie oraz poprawia jakość snu. Jest bardzo cenna również dlatego, że pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu.

Pogromca złego cholesterolu

“W 2013 roku przeprowadzono badania na Uniwersytecie Magna Graecia w Catanzaro, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym “International Journal of Cardiology”.

Badania przeprowadzone na 237 pacjentach potwierdziły, że spożywanie bergamotki przyczynia się do kontroli poziomu cholesterolu. Pacjenci uczestniczący w badaniach pili przez 30 dni 100 ml soku z bergamotki. Wyniki badań były następujące: u 38 proc. osób z wysokim poziomem cholesterolu zmniejszył się LDL (zły cholesterol), u 42 proc. podwyższył się HDL (dobry cholesterol), u 41 proc.osób uległ zmniejszeniu poziom trójglicerydów i obniżyło o 25 proc. tężenie glukozy we krwi.”

Źródło cytatu:  https://www.polskieradio.pl/

Tagi: NULL

Spis treści