Piękno i znaczenie rytuału picia herbaty

18 grudnia, 2020
Różne
Spis treści

Rytuał parzenia herbaty to orientalna ceremonia, która wraz ze spopularyzowaniem herbaty przybrała różne formy, w zależności od kontynentu, kraju i kultury. Dzisiaj herbatę piją mieszkańcy obu Ameryk, Europy i oczywiście Azji. Mimo iż w każdym z krajów serwuję się ją w inny, charakterystyczny dla danego regiony sposób, to u podstaw rytuału parzenia herbaty leżą możliwość nawiązania dialogu i wzajemnego zrozumienia, któremu towarzyszą smak, aromat i właściwości pobudzające umysł. Piękno rytuałów herbacianych przekazywane jest z pokolenia na pokolenie jako dziedzictwo kulturalne, obok którego nie sposób jest przejść obojętnie.

Kultura picia herbaty na świecie.

Do krajów, w których to dziedzictwo jest najbardziej do dziś kultywowane, można zaliczyć przede wszystkim Chiny, Japonię, Indie… i tu zapewne nikt z Was nie jest zdziwiony, ale nie można zapomnieć również między innymi o Turcji, Maroko czy Rosji. W Chinach uznawanych za ojczyznę herbaty do dziś piękny rytuał parzenia herbaty nazywany Kung (Gong) Fu Cha, który służy pobudzaniu wszystkich zmysłów i rozwijaniu uczuć. Również Japonia słynie pełnego mistycyzmu ceremonialnego rytuału przygotowywania i spożywania herbaty. W Indiach niezwykle popularna jest Masala Chai, niezwykle charakterystyczna w smaku herbata, będąca kwintesencją tamtej kultury. Na koniec któż nie słyszał o „herbacie po turecku” przygotowywanej z pieczołowitością, czy też o herbacie z samowaru której ojczyzną jest Rosja.

Herbata – to nie wszystko

W zależności od rodzaju herbaty przyjęło się stosować różne metody przyrządzenia gdzie najistotniejszymi czynnikami są – temperatura wody oraz czas zaparzania. Jednak ceremoniałom herbacianym towarzyszy również cały anturaż, na który składa się również zestaw niezbędnych „herbacianych gadżetów”. Pośród nich najważniejsze są czajniki, czarki, filiżanki, kubki, dzbanki oraz zaparzacze. Na koniec warto powiedzieć, że bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie herbaty, dzięki czemu zachowa ona smak i aromat. Do tego niezbędne okażą się szczelnie zamykane pojemniki, stalowe puszki. Pasjonaci herbacianego naparu mogą celebrować ją według już znanych rytuałów, lub swoich własnych, czemu towarzyszyć mogą efektowne zestawy ceramiki stworzone z myślą o ceremonii picia herbaty. 

Tagi: NULL

Spis treści