Najlepsze wody mineralne- jak je rozpoznać?

21 maja, 2021
Różne
Spis treści

Każdy z nas wie, że nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne. Odpowiednia ilość wody jest istotna zarówno dla naszego samopoczucia, wyglądu, jak i zdrowia, w końcu woda to ok. 60% masy ciała. Właściwe nawilżenie spłyca zmarszczki, pomaga wydalać produkty przemiany materii, a także hamuje apetyt, co pozwala utrzymać właściwą wagę. Najodpowiedniejsza ku temu jest woda, której przy umiarkowanym trybie życia powinniśmy pić około 2 litrów dziennie. Nie dostarcza nam zbędnych kalorii ani cukrów.

Wybierając wodę, powinniśmy pamiętać, że oprócz nawadniania, woda może również pomóc uzupełnić niedobory składników mineralnych, stąd podział ich na stopień zmineralizowania.

Rynek nasycony jest przeróżnymi wodami na sklepowych półkach. Jednak woda wodzie nie jest równa. Jak rozpoznać te najlepsze?

Wody wysokomineralizowane są najlepsze dla osób o dużej aktywności (sportowcy, czy pracownicy fizyczni), jak i osób chorych, u których pojawia się gorączka lub biegunka- czyli te, które są narażone na utratę składników mineralnych ze swojego organizmu. W tym wypadku należy kierować się indywidualnymi potrzebami.

Na co dzień, przy umiarkowanym trybie życia, najbardziej odpowiednie pod względem wyboru są wody średniozmineralizowane, które dzięki umiarkowanej ilości surowców nie wpływają negatywnie na gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie, jak również woda o niskiej mineralizacji. Są to wody, które wydobywa się, zachowując ich pierwotną czystość. Dzięki niskiej zawartości sodu, są odpowiednie dla osób z wysokim ciśnieniem tętniczym, a także dla kobiet ciężarnych oraz małych dzieci. Ich lekki, neutralny smak zachęca do picia jej właściwie bez ograniczeń, choć warto tu zwrócić uwagę, że jest to woda najrzadsza na rynku.

Aby woda, którą pijemy, była jeszcze zdrowsza i smaczniejsza, warto sięgnąć po te w szklanym opakowaniu. Nie dość, że jest to lepsze dla środowiska, to i korzystniejsze dla nas, bowiem plastik jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury, pod wpływem których uwalnia szkodliwe substancje (m.in. biosfenol A oraz S). Napoje pite ze szklanych opakowań są też po prostu smaczniejsze niż z ich plastikowych odpowiedników.

Dobrym wyborem pod tym względem jest Galvanina- naturalna woda mineralna niegazowana. Pochodząca z Włoch, woda niskozmineralizowana, jest naturalnie filtrowana przez minerały występujące w Apeninach. Obecne w niej związki magnezu, wapnia i siarczanów zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a minerały pozytywnie wpływają na właściwości trawienne, delikatnie je regulując. Źródło Galvanina, z którego wydobywana jest woda, jest jednym z najstarszych we Włoszech. Już starożytni Rzymianie docenili jej charakterystyczny, orzeźwiający smak, a historia butelkowania, początkowo rzemieślniczego, a od ponad wieku przemysłowego,  świadczy, że jej walory zarówno smakowe, jak i zdrowotne, są doceniane od pokoleń. Grube, szklane butelki, w których znajduje się woda, zapewniają wysoką jakość i wspaniały smak. 

Pamiętajmy zatem, aby zawsze mieć pod ręką butelkę wody. Szczególnie teraz, w nadchodącym letnim okresie, gdy zapotrzebowanie naszego organizmu na napoje będzie jeszcze większe.

Tagi: NULL

Spis treści