Jak być eko w życiu codziennym

6 maja, 2021
Różne
Spis treści

Jak żyć ekologicznie?

Lista sposobów, dzięki którym możemy być bardziej eko w życiu codziennym nie jest może odkrywcza, ale to właśnie takiego rodzaju zmiany są łatwe do wprowadzenia i nie komplikują naszej codzienności. Dodatkowo dają nam poczucie, że po pierwsze – nie rezygnujemy z niczego bardzo dla nas ważnego, a po drugie nie mamy potrzeby inwestować dużych sum pieniędzy w wymyślne eko-gadżety. Z takim podejściem łatwiej nam je zaakceptować i wprowadzić w nasze (eko) życie.

10 sposobów na eko życie do wprowadzenia od ręki

Poznaj naszych dziesięć sposobów na bycie eko w codziennym życiu:

  1. Stop marnowaniu żywności 

Każdemu z nas zdarza się kupić za dużo i nie zdążyć spożytkować w terminie. Co ciekawe, warto ufać swoim zmysłom w przypadku produktów oznaczonych „Najlepiej spożyć przed” (może okazać się, że są zdatne do spożycia kilka dni po dacie ważności), natomiast lepiej nie ryzykować z tymi które mają napis „Należy spożyć do”. 

Jak organizować zakupy, by niczego nam nie brakowało, ale nadmiar się nie marnował? Pomocne będzie:

– tworzenie list zakupów – z taką listą kupujemy tylko to, co rzeczywiście będzie w najbliższym czasie potrzebne i nie ulegamy tak łatwo pokusie kupowania na zapas (co często kończy się wyrzuceniem nadmiaru),

– gotowanie z resztek – to bardzo przydatna umiejętność; kiedy w lodówce zostaje kilka pozornie niepasujących do siebie rzeczy, można stworzyć z nich bardzo smaczne danie „z resztek”

– spisywanie tego, co jest już w domu – jak często zdarza się dla pewności kupić trzeci zapasowy produkt, podczas gdy dwa takie już stoją w kuchennej spiżarce? To normalne, nie sposób zapamiętać wszystkiego, co mamy w domu. Dlatego dobrym sposobem jest spisywanie na bieżąco tego co czeka na wykorzystanie.

Powyższe sposoby są nie tylko świetną drogą do oszczędzania żywności, ale i pieniędzy. Domowy budżet szybko odczuje pozytywne zmiany po ich wprowadzeniu w życie! 

  1. Oszczędność wody

Szacuje się, że w 2025 roku brak wody będzie dotyczył aż 1,8 miliarda ludzi. Każdy z nas ma ogromny wpływ na to, jak dysponuje jej zasobami. Zakręcanie wody podczas zmywania, czy mycia zębów to podstawa. Świetnym sposobem na oszczędność jest też wykorzystywanie wody ponownie – przykładowo wodę po myciu podłogi możemy zużyć do spłukiwania toalety. Warto rozważyć zakup specjalnej baterii z eko przyciskiem, który sprawia, że w momencie uruchomienia kranu woda płynie mniejszym, ekologicznym strumieniem. W skali roku pozwala to generować spore oszczędności. 

  1. Redukcja zużycia prądu 

Oszczędność energii to kolejny krok do bycia bardziej eko. Gaszenie światła w pomieszczeniach z których nie korzystamy, wyjmowanie wtyczek z gniazdka, wyłączanie sprzętów elektronicznych – to najprostsze sposoby, by oszczędzać energię każdego dnia. 

  1. Świadome zakupy

Bycie świadomym konsumentem, to kolejny krok do tego, by żyć ekologicznie i w poszanowaniu natury.

– ubrania – kupowanie z drugiej ręki, wymiana ubrań z przyjaciółkami, przerabianie rzeczy; to tylko niektóre ze sposobów na ograniczenie kupowania. Jeśli już inwestujemy w nowe ubranie, warto sprawdzić jego skład i pochodzenie – czy podczas powstawania pracownicy mieli zapewnione godne warunki, czy nie wykorzystuje się w tym procesie dzieci, czy materiały pochodzą ze zrównoważonych upraw? Warto także wiedzieć o istnieniu certyfikatów, np. GOTS – Global Organic Textile Standard. Obejmuje on wszystkie etapy produkcji wyrobów z tkanin naturalnych, uwzględniając przy tym również kwestie społeczne i środowiskowe.

– kosmetyki – wybieranie ekologicznych produktów do pielęgnacji to kolejny sposób na bycie bardziej eko. Kosmetyki ekologiczne mają naturalny skład i nie przyczyniają się do zanieczyszczeń środowiska. Są lepszym wyborem zarówno dla zdrowia i urody, jak i dobra natury. W sklepie z kosmetykami naturalnymi znajdziesz szeroką ofertę doskonałej jakości produktów dla dzieci i dorosłych. Wybieraj spośród naturalnych kremów, olejków, hydrolatów. Sprawdź także delikatne dla dłoni mydła naturalne.

– żywność – warto zainwestować w dobrej jakości żywność ekologiczną. Produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych są bezpieczne, bogate w substancje odżywcze, uprawiane bez szkodliwych dla zdrowia i środowiska chemikaliów. 

Wypróbuj ekologiczne owoce Il Giardino del Bergamotto, uprawiane bez użycia pestycydów i sztucznych nawozów. Posiadają europejski certyfikat BIO oraz włoski Bio Agri Cert. Cechuje je wyjątkowy smak, aromat i cenne właściwości prozdrowotne. 

  1. Ograniczenie jednorazowych przedmiotów

Rezygnacja z jednorazowych słomek, sztućców, ręczników, wacików i innych tego typu przedmiotów, które trafiają od razu do kosza na śmieci, to ogromny krok w kierunku filozofii less waste. Nie są one niezbędne w codziennym życiu i łatwo je zastąpić produktami wielorazowymi lub całkowicie zaprzestać ich używania.

  1. Segregacja śmieci 

Kolejny punkt „must have”, to poprawna segregacja śmieci, która daje możliwość ponownego wykorzystania surowców. Odpowiednio segregowane śmieci, poddawane są recyklingowi, a to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na redukcję ilości odpadów i zmniejszenie eksploatacji złóż naturalnych. Około 70% produkowanych przez nas śmieci może być ponownie przetworzonych – warto z tego skorzystać!

  1. Redukcja plastiku

Plastik jest wszechobecny i zalewa naszą planetę. Jednak i w tym punkcie możemy poczynić nasze małe-wielkie zmiany. Chociażby rezygnując z kupowania wody butelkowanej – wodę można pić przegotowaną, przefiltrowaną bądź z kranu, jeśli jest do tego zdatna. Podczas zakupów warto mieć przy sobie wielorazową torbę i nie korzystać z foliowych jednorazówek, a także w miarę możliwości wybierać owoce i warzywa na wagę, nie opakowane w plastik. 

  1. Ponowne wykorzystanie tego co mamy

Czyli tzw. „upcykling’. Mówiąc inaczej, nadawanie rzeczom nowego życia. Jest to nie tylko sposób, na ich ponowne wykorzystanie, ale jednocześnie świetna kreatywna zabawa. Za mała koszulka może stać się ubraniem dla lalki, słoik posłuży za pojemnik na suchą żywność lub świeczkę DIY, kartonowe pudełka można okleić i przechowywać w nich rzeczy.  

  1. Sprzątanie bez chemii 

Chemiczne środki przeznaczone do sprzątania mogą działać drażniąco na skórę, powodować alergie czy podrażniać wrażliwe śluzówki oczu i nosa. Nie tylko nie mają one korzystnego wpływu na nasze zdrowie, ale także na środowisko, które może zostać nimi skażone. 

Sprzątanie bez środków chemicznych, żrących wybielaczy i innych nieprzyjaznych naturze składników jest równie skuteczne! Babcine sposoby, wykorzystujące sodę, ocet czy kwasek cytrynowy działają rewelacyjnie.

Soda sprawdzi się świetnie między innymi w przypadku usuwania nieprzyjemnych zapachów, plam na dywanie, czyszczenia osadów z mydła czy udrażniania rur. Za pomocą kwasku cytrynowego można bez trudu pozbyć się osadu z czajnika, wyczyścić armaturę czy zmiękczyć pranie. Miej je zawsze w zapasie i wykorzystuj do sprzątania w stylu less waste.

  1. Naprawianie zamiast kupowania

Są rzeczy które wydają się już do niczego nieprzydatne, a w rzeczywistości nadają się do naprawy i dalszego używania. Zamiast kupować nowy przedmiot, wystarczy jedynie poszukać odpowiedniego specjalisty w danej dziedzinie. 

Przyznacie, że powyższe sposoby są całkiem przyjazne i łatwo wprowadzić je w życie. Nie warto porównywać się z innymi, bo każdy mały krok w kierunku bycia bardziej eko się liczy! Czy dodalibyście coś jeszcze do naszej listy? Jakie drobne zmiany w swoim życiu wprowadzacie, by być bardziej eko na co dzień? 

Tagi: NULL

Spis treści