Poradnik – jak bezpiecznie dbać o profilaktykę higieny rąk?

6 listopada, 2020
Różne
Spis treści

Aby uchronić się przed ryzykiem zakażenia koronawirusem, niezbędna jest skuteczna i przemyślana profilaktyka higieny rąk. Skuteczna dezynfekcja jest jednym z najważniejszych czynników mogących uchronić nas przed wirusem. Mimo noszenia maseczek ochronnych, częstego mycia rąk, oraz stosowania środków dezynfekujących często zapominamy w natłoku codziennych obowiązków o tym, czy robimy to w sposób bezpieczny i niezagrażający naszemu zdrowiu. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów zapewniających odpowiednią ochronę. Istnieją jednak środki, które mogą być niebezpieczne. Jak się zatem przed nimi ustrzec i jakich warto używać?

Niebezpieczny metanol

Metanol i etanol to bezbarwne ciecze rozpuszczalne w wodzie i trudno jest je rozróżnić bez odpowiednich badań laboratoryjnych. Niestety mogą to wykorzystać nieuczciwi producenci środków odkażających, przez co oferowane przez nich środki stają się potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia konsumenta. Wszystko przez szkodliwy metanol który, mimo iż nie jest dopuszczony jako składnik leków i środków do dezynfekcji, to w większości przypadków nie pojawia się na etykiecie produktowej. Zatrucie metanolem może objawiać się nudnościami, bólem głowy, wymiotami, a nawet uszkodzeniem układu nerwowego i śmiercią.

Jak dbać o skórę dłoni?

Przy częstym stosowaniu środków odkażających możemy narazić skórę dłoni na utratę ich naturalnej ochrony w postaci lipidowej warstwy drobnoustrojów. Dłonie narażone są na podrażnienia i pęknięcia oraz zmianę naturalnego pH niezbędnego do zachowania odpowiedniej kondycji skóry. Pod tajemniczo brzmiącymi nazwami kryjącymi się za składem wielu preparatów kryją się często substancje działające niekorzystnie, a nawet niebezpieczne. Przy wyborze zwracajmy uwagę na to, jakie spektrum działania ma preparat, czy ma działanie przeciwbakteryjne, oraz czy jest bezpieczny i przebadany dermatologicznie.

Jakie produkty wybierać?

Mimo iż na rynku można spotkać wiele środków ochrony o obiecująco brzmiących nazwach to kiedy przyjrzymy się bliżej ich składom, możemy nabrać uzasadnionych wątpliwości. Przyjrzeliśmy się bliżej jednemu z takich produktów i porównaliśmy jego skład z organicznym środkiem do dezynfekcji Alteya Organics. Różnorodności składu pierwszego preparatu niestety nie można przełożyć na jego jakość. Oprócz alkoholu etylowego i kilku bazowych dla tego typu produktów składników pełen jest składników syntetycznych, w tym regulujących pH, środka żelującego, czy też rozpuszczalników. Niektóre z jego składników okazują się alergenne i niepolecane dla kobiet w ciąży. Oprócz tego można znaleźć w nim syntetyczne substancje zapachowe, pośród których jeden z nich również wykazuje działanie alergenne.

Dla porównania lawendowy środek do dezynfekcji  Alteya Organics Rinse-Free oprócz 70% alkoholu etylowego zawiera organiczną glicerynę i organiczny olejek lawendowy. Certyfikowane i w pełni ekologiczne składniki zapewniają odpowiednią ochronę antybakteryjną oraz nawilżenie. Prosty i czytelny skład bazujący na najwyższej jakości zapewnia bezpieczną ochronę antyseptyczną i przeciwwirusową, zapewniając przy tym bezpieczeństwo skóry dłoni.

Warto zwrócić uwagę na skład i pochodzenie składników użytych do produkcji środków dezynfekujących, aby móc w pełni komfortowo i bez ryzyka dbać o higienę w czasie pandemii.

Tagi: Corona Visus, Hygiene rąk

Spis treści