Bergamotka w walce z cholesterolem i wysokim poziomem cukru

20 stycznia, 2021
Różne
Spis treści

Jednym z najczęściej występujących czynników ryzyka chorób układu krążenia, jest nadmiar cholesterolu. Choroby układu krążenia, stanowią najczęstszą przyczynę zgonów na całym świecie. Hipercholesterolemia, czyli inaczej nadmiar cholesterolu dotyczy niemal połowy społeczeństwa w naszym kraju. W dłuższej perspektywie podwyższony poziom cholesterolu może wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie i zwiększyć ryzyko udaru i zawału serca. Zbyt wysoki poziom cholesterolu dotyka ludzi borykających się z ciągłym stresem oraz osób, które dużo pracują lub żyją w nieustannej pogoni, ale też tych prowadzących siedzący tryb życia. Dotyczy to zatem ogromnej liczby ludzi, mieszkających w dużych skupiskach miejskich, gdzie niejako zmuszeni są do intensywnego trybu życia. Do szeregu konsekwencji, z jakimi możemy się liczyć przy hipercholesterolemii, zalicza się niska wydolność, zaburzenia erekcji, kłopoty z pamięcią i koncentracją oraz osłabienie funkcji nerek i wątroby. Jest to więc niewątpliwie czynnik zagrażający naszemu zdrowiu i życiu. Całkiem niedawno jednak odkryto niesamowite właściwości pewnego włoskiego cytrusa, będące remedium na wysoki poziom cholesterolu. Poznajcie owoc bergamotki.

Pod lupą naukowców

Według naukowców bergamotka ma właściwości zdrowotne wpływające pozytywnie na gospodarkę lipidową organizmu, a co za tym idzie również na poziom cholesterolu. Citrus bergamia Risso jest tak skutecznym pogromcą złego cholesterolu, że została przez naukowców okrzykniętą totalną rewelacją, a zawarte w niej substancje za najefektywniejsze pośród wszystkich naturalnych substancji przebadanych naukowo. To nie wszystko, ponieważ bergamota jednocześnie wpływa na zwiększenie ilości dobrego cholesterolu HDL, który działając ochronnie, zapobiega wystąpieniu miażdżycy. Bergamota jest zatem doskonałym naturalnym środkiem, mogącym wspierać codzienną profilaktykę zdrowia układu krążenia.

Badania dotyczące wpływu bergamotki na poziom cukru i cholesterolu

W kwietniu 2011 roku w czasopiśmie „Fitoterapia” opublikowano wyniki badań nad wpływem bergamotki na poziom cukru i cholesterolu we krwi. Okazało się, że owoc zmniejsza badane wartości. W eksperymencie wykorzystano dwie grupy ludzi – tych z wysokim poziomem cholesterolu oraz tych gdzie tej dużej ilości cholesterolu towarzyszy również podwyższona ilość cukru we krwi. Badanym codziennie przez 30 kolejnych dni podawano do spożycia sok z bergamotki. Całą grupę 237 osób – zarówno mężczyzn, jak i kobiety podzielono na trzy grupy. Pierwszym 69 osobom podawano 500 mg bergamotki dziennie, następnym 70 osobom – 1000 mg, a reszta otrzymywała placebo. W końcowym wyniku okazało się, że zmniejszył się poziom trójglicerydów oraz nisko objętościowych lipoprotein (LDL), a tych o dużej gęstości (HDL) zwiększył się tam, gdzie ludzie zażywali bergamotkę w porównaniu z grupą kontrolną. Ponadto zmniejszył się także poziom cukru we krwi, a same naczynia krwionośne się rozszerzyły.
W związku z powyższymi wynikami naukowcy zgodnie stwierdzili, że bergamotka wydaje się obiecującym naturalnym sposobem na zapobieganie chorób serca i cukrzycy.

Tagi: NULL

Spis treści