Metyloizotiazolinon: Przyczyna wysypki u niemowląt?

31 stycznia, 2021
Różne
Spis treści

Mowa o metyloizotiazolinonie, w skrócie MIT. Skala zjawiska okazała się na tyle duża, że w grudniu 2013 roku Cosmetics Europe zleciło jego wycofanie z kosmetyków niespłukiwanych (kremy, balsamy, chusteczki nawilżane). 

Ocenia się, że proces ten może potrwać około 2 lat. W międzyczasie, aby nie narażać dzieci na ryzyko uczulenia, radzimy dokładnie czytać skład kupowanego produktu, zwłaszcza wtedy, gdy pozostaje on na skórze przez dłuższy czas. 

Czym jest MIT?

Metyloizotiazolinon to konserwant chroniący kosmetyki przed rozwojem mikroorganizmów, które mogą się znaleźć w produkcie poprzez kontakt ze skórą lub otoczeniem.

Mimo że jego stężenie w kosmetykach na rynku UE nie może przekroczyć 0,01%, jest on substancją o dużych właściwościach uczulających. Oprócz branży kosmetycznej MIT często występuje w proszkach do prania, płynach do zmywania naczyń, klejach do tapet oraz w sektorze przemysłowym.

Jak wygląda uczulenie na MIT?

Alergiczna reakcja na MIT przypomina wysypkę spowodowana przez trujący bluszcz: skóra jest zaczerwieniona, pojawiają się na niej swędzące krostki, a nawet pęcherze. W przypadku niemowlaków jest to szczególnie bolesne, gdyż podrażniona skóra wchodzi również w kontakt z moczem i kałem.

Co robić w przypadku reakcji alergicznej na MIT?

Najlepiej zaprzestać używania chusteczek nawilżających i zamiast nich przemywać pupę wacikiem nasączonym wodą lub ekologiczym hydrolatem.

Warto również przejrzeć skład innych produktów pielęgnacyjnych, typu balsamy do pupy, olejki oraz kremy i pozbyć się tych, które zawierają MIT a na ich miejsce zaopatrzyć się w certyfikowane organicznie i stuprocentowo ekologiczne kosmetyki.

Same objawy alergii powinny zniknąć w przeciągu miesiąca po odstawieniu produktów z alergenem. 

Alteya Organics posiada specjalnie opracowaną linię do pielęgnacji skóry dzieci „Baby care”, która nie zawiera ŻADNYCH konserwantów, parabenów, perfum, SLS, barwników oraz wspomnianego metyloizotiazolinonu.

*Europejski stowarzystwo handlu kosmetyków

źródło: www.dailymail.co.uk

Tagi: NULL

Spis treści