Olej ze słodkich migdałów – rodzaje i zastosowanie

20 lutego, 2024
Różne
Spis treści

Migdały uznawane są popularnie za “króla orzechów” i klasyfikowane są według tej samej grupy żywności, do której należą brzoskwinie i wiśnie, z uwagi na ich wysoką zawartość składników odżywczych i naturalnych olejów. Migdały stanowią potężną dawkę składników odżywczych, nie tylko gdy się je spożywa, ale również wtedy, gdy wykorzystuje się ich ekstrakty olejowe na skórę. 

Olej ze słodkich migdałów dostarcza wielu cennych składników: witaminy E, witaminy A, niezbędnych kwasów tłuszczowych, białka, potasu i cynku. Olejek migdałowy jest wręcz naszpikowany witaminami i składnikami odżywczymi, co sprawia, że idealnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skóry.

Rodzaje oleju migdałowego

Olej migdałowy jest dostępny w dwóch wariantach: olej ze słodkich migdałów i olej z gorzkich migdałów.

Olej ze słodkich migdałów

Ten rodzaj oleju migdałowego uzyskiwany jest ze słodkich migdałów pochodzących z drzew słodkich migdałów. To właśnie ten rodzaj często spożywamy.

Słodkie migdały dostarczają mnóstwo korzyści dla zdrowia, skóry i włosów. 

Olejek migdałowy nie ulatnia się i nie rozprowadza swojego aromatu tak intensywnie, jak pozostałe odmiany, co sprawia, że jest wygodny w użyciu. 

Co więcej, działa bardzo kojąco i jest szczególnie rekomendowany w przypadku takich dolegliwości skórnych jak wrażliwość i suchość, łuszczyca i zapalenie skóry, zwłaszcza egzema.

Często stosuje się go jako olej utrwalający lub nośnikowy dla olejków eterycznych.

Olejek z gorzkich migdałów

Migdały gorzkie są krótsze i bardziej zaostrzone niż migdały słodkie, co pozwala na ich rozróżnienie.

W przeciwieństwie do słodkich migdałów, które są jadalne, migdały gorzkie mogą być toksyczne. Najczęściej wykorzystuje się je do produkcji olejków eterycznych o niezwykle silnym zapachu i stosuje się je tylko w niewielkich ilościach. Podobnie jak orzechy, ich olejek jest toksyczny, gdyż zawiera amigdalinę glikozydową, wydzielającą toksyczne związki, takie jak benzaldehyd i kwas pruski.

Olej ze słodkich migdałów – do twarzy

Oczyszczanie

Główną zaletą oleju ze słodkich migdałów jest jego głębokie działanie oczyszczające pory jednocześnie nie powodując ich zatykania. To bardzo istotny element. Warto pamiętać, że nie powinniśmy używać produktu, który będzie oczyszczał pory, jednocześnie pozostawiając skórę bez ochrony. Olejek migdałowy oczyści pory i przywróci równowagę skóry, co pozwoli jej funkcjonować w najlepszy możliwy sposób. Twoje pory pozostaną otwarte i zatrzymają wilgoć. Olejek szybko się wchłania, eliminując ryzyko powstawania tłustej warstwy, którą pozostawiają inne olejki.

Łagodzi podrażnienia skóry

Olej ze słodkich migdałów szybko przynosi ulgę w przypadku wystąpienia swędzenia i opuchlizny, czy też poważniejszych objawów łuszczycy lub egzemy, warto z niego skorzystać zanim zaczniesz szukać bardziej trwałych rozwiązań. Stosując olejek migdałowy miejscowo, zapewnisz skórze dodatkową dawkę wilgoci, która pomoże złagodzić podrażnienia.

Korzyści przeciwstarzeniowe

Olejek ze słodkich migdałowy zawiera wiele substancji o działaniu przeciwstarzeniowym. Przede wszystkim jest nasycony przeciwutleniaczami, w tym witaminą E, które pomagają radzić sobie z wolnymi rodnikami i utrzymują młody oraz zdrowy wygląd skóry. Dodatkowo, olej ze słodkich migdałowy poprawia produkcję kolagenu i elastyczność skóry, które są kluczowe w procesie zapobiegania powstawaniu zmarszczek. Wszystkie te elementy wspólnie czynią olej ze słodkich migdałów świetną naturalną opcją dla osób pragnących, by ich skóra wyglądała jak najlepiej wraz z wiekiem.

Zmniejsza widoczność niektórych blizn

Dzięki wyjątkowym właściwościom zmiękczającym, olejek ze słodkich migdałów wywiera ogromny wpływ na skórę. Dzięki niemu poziom nawilżenia skóry jest zbalansowany, następuje proces odbudowy tkanki blizny i może dojść do wyrównania jej koloru i tekstury, powstałych w procesie gojenia. 

Sposoby na zastosowanie olejku ze słodkich migdałów na twarzy

  • Produkt do demakijażu

Olej migdałowy może być doskonałym środkiem do demakijażu, niekiedy nawet lepszym niż komercyjne środki do demakijażu.

  • Produkt nawilżający

Olej migdałowy stanowi naturalny i odżywczy środek nawilżający, z którego mogą czerpać korzyści wszystkie rodzaje skóry.

  • Produkt oczyszczający

Czyszczenie olejkami polega na naniesieniu na twarz odpowiedniej ilości olejku i zmyciu go ciepłą wodą lub zwilżoną ściereczką.

Przeciwwskazania do stosowania olejku ze słodkich migdałów na twarzy

Olejek ze słodkich migdałów jest delikatnym środkiem pielęgnacyjnym polecanym dla większości osób, jednak nie zaleca się jego stosowania osobom z alergią lub nadwrażliwością na migdały. Zdecydowanie unikaj używania olejku migdałowego, jeżeli cierpisz na alergię na orzechy. 

Nałożenie go na skórę może być niemal równie szkodliwe, jak jego spożycie – w przypadku zaobserwowania wysypki lub innych niepożądanych skutków ubocznych po zastosowaniu oleju ze słodkich migdałów na skórze, niezwłocznie zaprzestań jego stosowania i skontaktuj się z lekarzem w celu podjęcia dalszych kroków.

Czy olej ze słodkich migdałów jest dobry na włosy?

Dzięki wysokiej zawartości witaminy A olejek ze słodkich migdałów może wspomagać wzrost włosów. Dodatkowo, olejek jest źródłem witaminy E, która działa antyoksydacyjnie, nawilżając i odżywiając skórę, włosy i twarz. Kolejną ważną zaletą olejku ze słodkich migdałów jest witamina B-7, która wzmacnia i uelastycznia paznokcie i włosy. Olejek ze słodkich migdałów połączony z rozmarynem doskonale działa na porost i zdrowie włosów.

Olej ze słodkich migdałów – korzyści dla włosów

Działa nawilżająco

Olejek ze słodkich migdałów, będący naturalnym środkiem nawilżającym, wnika głęboko w trzon włosa, gwarantując długotrwałe nawilżenie. Pełen bogatych kwasów tłuszczowych, które pomagają odżywiać i kondycjonować włosy, olej ten sprawia, że włosy wyglądają znacznie lepiej i stają się zdrowsze.

Wzmacnia włosy

Uszkodzone i połamane włosy bywają niezwykle frustrujące, jednak badania wykazały, że oleje, takie jak olej ze słodkich migdałów, mogą zmniejszyć ryzyko uszkodzenia włosów ze względu na swoje właściwości nawilżające. Zawarte w nim kwasy linolowy i oleinowy wzmacniają włosy i sprawiają, że stają się one bardziej sprężyste.

Redukuje łupież

Olej ze słodkich migdałów wykazuje także właściwości redukujące łupież, swędzenie skóry głowy i inne dolegliwości powodowane przez bakterie. Jego właściwości o charakterze leczniczym zmniejszają nadprodukcję sebum i bakterii, które są częstym źródłem łupieżu.

Może przyczynić się do wzrostu włosów

Olejek ze słodkich migdałów zwiększa wytrzymałość włosów i obniża ich skłonność do uszkodzeń, przez co włosy rozwijają się w prawidłowym cyklu, bez rozdwojonych lub połamanych końcówek. Olej ze słodkich migdałów dostarcza spore ilości witaminy E, która służy jako przeciwutleniacz i skutecznie chroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, nadając im zdrowy wygląd i kondycję.

Sposoby na zastosowanie olejku ze słodkich migdałów na włosy

  • Olejek wykończeniowy

Popularnym zastosowaniem olejku ze słodkich migdałów jest użycie go jako olejku wykańczającego stylizację. Produkty do wykańczania fryzur są zwykle nakładane na włosy po ich ułożeniu, dzięki czemu można opanować odstające kosmyki i puszące się włosy.

  • Odżywka bez spłukiwania

Olejek ze słodkich migdałów warto wykorzystać jako odżywkę bez spłukiwania, która doskonale odżywi włosy.

  • Maska do włosów

Stosując olejek ze słodkich migdałów na włosy w formie maseczki, zapewniasz swoim wysuszonym włosom prawdziwy zastrzyk składników odżywczych, minerałów i nawilżenia, które oferuje olejek ze słodkich migdałów. 

Przeciwwskazania do stosowania olejku ze słodkich migdałów na włosy

Olej migdałowy jest powszechnie postrzegany jako bezpieczny produkt przeznaczony do pielęgnacji włosów, nie powodując przy tym negatywnych skutków ubocznych.

W przypadku zaobserwowania niepożądanych skutków ubocznych po zastosowaniu oleju ze słodkich migdałów na włosach, niezwłocznie zaprzestań jego stosowania i skontaktuj się z lekarzem w celu podjęcia dalszych kroków.

Tagi:

Spis treści