Właściwości i zastosowanie wosku pszczelego w kosmetyce

24 marca, 2022
Różne
Spis treści

Kto z nas nie lubi miodu? Słodziutki zamiennik niezdrowego cukru podbija nasze podniebienia. Większość z nas, niczym Kubuś Puchatek, z chęcią wyjadłoby ten słodki przysmak prosto z ula, kto by się przyjmował dodatkowymi kilogramami…  Pracowite pszczoły robią dla nas wiele dobra, więc powinniśmy chronić i dbać o nie- tak, jak one o nas. Tym bardziej, że miód to nie jedyny dar, jaki znaleźć możemy w ulu. Jest nim także „skutek uboczny” produkcji miodu- wosk pszczeli, cenny składnik w pielęgnacji skóry i włosów.

Co znajdziemy w wosku? Mieszaninę naprawdę przeróżnych wartościowych rzeczy. Kwas palmitynowy, octowy, melisowy, witaminy, w tym witaminę A, węglowodany, minerały, flawonoidy, proteiny, lipidy, sole mineralne- to tylko część z długiej listy składników. Mnóstwo korzyści płynących ze stosowania tego produktu sprawia, że coraz chętniej jest stosowany w pielęgnacji.

Co takiego daje nam wosk pszczeli? Przede wszystkim znakomicie nawilża, między innymi dzięki nasyconym kwasom tłuszczowym. Dzięki nim składniki docierają w głąb skóry, odżywiając i nawilżając każdą komórkę. Płaszcz lipidowy zapobiega utracie wody, pozostawiając skórę jędrną, gładką i odporną na wysuszenie. Pomaga w tym witamina A, która uczestniczy w procesie odnowy naskórka, niszczy wolne rodniki, a także pobudza skórę, by produkowała kolagen i elastynę. Długotrwałe stosowanie wosku pszczelego zwiększa wydajność tych włókien, opóźniając proces powstawania zmarszczek i starzenia skóry, która na długo pozostaje elastyczna i miękka. Estry oraz flawonoidy, które znajdują się w wosku, wykazują działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego jest to świetny sposób na wszelkie rany, także te trudno gojące się, a także trądzik, siniaki, czy wybroczyny Wosk pszczeli będzie też odpowiedni do włosów, szczególnie tych suchych i zniszczonych, które potrzebują regeneracji. Pozostaną odżywione, miękkie, błyszczące, a końcówki przestaną się rozdwajać. Działanie przeciwzapalne wosku pozwoli również na uporanie się z uporczywym łupieżem.

Na rynku istnieje dużo produktów z wykorzystaniem wosku pszczelego, ale można także pokusić się o wzbogacenie swoich kosmetyków w ten specyfik i rozszerzyć ich działanie. Wystarczy dodać do nich wosk. Polecamy organiczny wosk pszczeli marki Alteya Organics, który jest organiczny. Zaświadcza o tym certyfikat USDA, więc możesz być pewna jego jakości i składu bez dodatków, na przykład parafiny. Wosk topi się w temperaturze około 70 stopni i w takiej formie łatwo złączy się z innymi produktami: kremami, balsamami, czy olejami. Mocny skład sprawi, że szybko zauważysz jego działanie. Chcesz się przekonać?

Tagi: kosmetyki naturalne, właściwości, wosk pszczeli w kosmetyce miód, zastosowanie

Spis treści