Właściwości czarnej herbaty – jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

12 stycznia, 2022
Różne
Spis treści

Jesteście z nami dalej w podróży po świecie herbat? Wspaniale! Jak się okazuje, ten świat jest bardzo ekscytujący i… zdrowy! Dzisiaj coś o jakże popularnym, ale równie wartościowym, co inne, czarnym naparze. Zresztą, jeśli pomyślimy o herbacie, to chyba pierwszym, co przychodzi nam do głowy, to właśnie ona. Gorzka, złocista, nieodmiennie goszcząca na naszym stole podczas popołudniowego relaksu lub wizyty u bliskich. Sięgamy po nią automatycznie, nie zastanawiając się zbytnio nad jej właściwościami i wpływem na nasze zdrowie. A wiedzcie, że jest on niemały! Chcesz wiedzieć więcej o czarnej herbacie? Czytaj dalej!

Jej skład jest bardzo bogaty, zawiera aż około 300 różnych związków, w tym między innymi polifenole, flawonoidy, katechiny, taniny, które należą do grupy antyoksydantów, stawiających czoła wolnym rodnikom. Działają przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i antymutagennie, chroniąc nasz organizm przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych, jak Alzhaimer oraz Parkinson, blokując namnażanie uszkodzonych komórek. Dodatkowo chronią przed przedwczesnym starzeniem się organizmu, co wpływa pozytywnie i na nasze zdrowie, i na wygląd. Flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne, a katechiny obniżają poziom cholesterolu, co w rezultacie pomaga w zredukowaniu ryzyka zachorowania na miażdżycę, czy udarów oraz zawałów serca. Czarna herbata bogata jest w witaminy C, A, K, B1 oraz B2, a także cynk, magnez, wapń oraz fluor. Zawiera również teinę, dzięki której pobudza równie dobrze, co kawa, usprawnia umysł, zmniejsza zmęczenie i senność, a któż z nas tego nie potrzebuje w te chłodne, ciemne, jesienne poranki? Teina jest także pomocna podczas problemów z żołądkiem, zatrucia pokarmowego, czy problemów z trawieniem. Dlatego zaleca się wypicie filiżanki czarnej herbaty po ciężkostrawnych, tłustych posiłkach, garbniki zawarte w naparze ochraniają błonę śluzową układu pokarmowego.

Czarny napar przynosi korzyści nie tylko podczas picia, możemy go wykorzystać także przy problemach urodowych. Okłady z czarnej herbaty będą pomocne przy trądziku, ponieważ działa przeciwzapalnie. Pomoże pozbyć się bolących krostek, wystarczy przemywać twarz namoczonym w naparze wacikiem. Oprócz tego, możemy zwalczyć nim łupież oraz przyciemnić naturalnie włosy. Mocząc nasze kosmyki w herbacie, pogłębimy kolor naszej fryzury oraz ukryjemy pierwsze siwe włosy.

Aby czarna herbata na pewno przynosiła korzyści dla naszego zdrowia, warto wybierać sprawdzone produkty i… nie warto na nich oszczędzać. Dobra, czarna herbata ma formę suszu z całych liści, nawet te zamknięte w torebkach. Często niestety w tańszych herbatach można spotkać sproszkowane liście herbaty, dlatego ważne jest, aby czytać etykiety. My ze swojej strony polecamy Wam niezmiennie serię BioTea, która charakteryzuje się naturalnymi i biodegradowalnymi filtrami. Wykonane one są z włókien kukurydzianych, dzięki czemu są one bezpieczne dla środowiska. Ekologiczna czarna herbata Keemun to napar uważany w Chinach za jeden z najlepszych, a kto, jak nie Chińczycy, najlepiej zna się na herbacie? Odróżnia się subtelnym zapachem orchidei oraz słodkawym smakiem. Ten rodzaj herbaty jest także wybierany przez brytyjską rodzinę królewską!

Czy trzeba coś więcej dodawać? Po ciężkim, męczącym dniu zaparz filiżankę tego czarnego naparu i poczuj się jak królowa!

Tagi: właściwości czarnej herbaty wpływ na nasze zdrowie

Spis treści