Poznaj różnice miedzy olejkiem różanym a absolutem z róży

2 maja, 2023
Różne
Spis treści

Naturalna pielęgnacja z roku na rok cieszy się rosnąca popularnością. Dlatego też, nieustanie poszukujemy ekologicznych, a zarazem cennych dla zdrowia naszej skóry kosmetyków, które swoimi właściwościami pod wieloma względami przewyższają popularne produkty. Już od wielu pokoleń wiemy, że rośliną, która nieodzownie kojarzy nam się z pięknem jest róża. Ten niezwykły kwiat zachwyca nie tylko swoim wyglądem i aromatem, ale także właściwościami zdrowotnymi. Róża Damasceńska, wzrastająca na słonecznych bułgarskich wzgórzach, to współcześnie jeden z najbardziej cenionych składników kosmetycznych. Jakie są jej właściwości? I czym różni się pozyskiwany z niej olejek eteryczny od aromatycznego absolutu? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Co skrywają w sobie płatki róży damascena?

Róża damascena (znana również jako róża damasceńska oraz róża bułgarska) bezsprzecznie jest wyjątkową rośliną, nie tylko ze względu na swój zachwycający wygląd. Chociaż niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, damascena powstała na skutek skrzyżowania dwóch gatunków aromatycznych róż – róży piżmowej oraz róży francuskiej. Ze względu na swoje pochodzenie, niniejszy kwiat nie jest rośliną dziko rosnącą. Niemniej jednak, jego liczne uprawy możemy spotkać na terenie krajów Basenu Morza Śródziemnego, a szczególnie na terenie słonecznej i tętniącej aromatyczną roślinnością Bułgarii.

Róża damasceńska wymaga troskliwej uprawy. Jeśli zapewniona jest odpowiednia wilgotność powietrza, a także umiarkowana temperatura, jest w stanie odwdzięczyć się nam nie tylko swoim pięknem, ale także całą masą cennych dla zdrowia i urody składników. W delikatnych płatkach róży damascena znajdziemy bowiem cenne polifenole, a także sporą ilość witamin z grupy B, witaminy C (która wykazuje silne właściwości przeciwutleniające), a także witaminy K – odpowiadającej między innymi za wzmocnienie naszych naczyń krwionośnych.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że aby uzyskać najwyższej jakości produkt z róży damasceńskiej, do jego wytworzenia należy używać wyłącznie najświeższych kwiatów, których delikatne płatki są zbierane przy pomocy dłoni, tuż przed wschodem słońca.

Olejek eteryczny z róży damasceńskiej – poznaj jego niezwykłe właściwości

BIO olejek eteryczny z płatków róży damasceńskiej znany jest ze swoich niecodziennych właściwości leczniczych oraz kosmetycznych. Wpływa na to między innymi sposób, w jaki jest otrzymywany. Olejek eteryczny powstaje bowiem na drodze destylacji, która jako jedna z nielicznych metod, pozwala na zachowanie energii biodynamicznej rośliny, stanowiącej o jej niezwykłych właściwościach.

Chociaż zazwyczaj mieści się w niewielkiej buteleczce, ekologiczny olejek eteryczny z róży posiada szerokie zastosowanie. Ogromną popularnością cieszy się zarówno we wspomnianym przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz aromaterapeutycznym, a także perfumeryjnym.

Współczesne badania naukowe potwierdzają, że składniki zawarte w olejku eterycznym z róży damasceńskiej wykazują unikalne właściwości odmładzające. Warto bowiem wiedzieć, że niniejszy produkt zawiera w sobie blisko 350 wartościowych związków chemicznych, które w korzystny sposób oddziałują na komórki naszego ciała, wpływając tym samym nie tylko na spowolnienie procesów starzenia się skóry, ale także na poprawę naszego nastroju.

Ponadto, BIO olejek eteryczny z róży damasceńskiej wpływa na:

 • Wspomożenie leczenia cery skłonnej do wyprysków;
 • Wsparcie procesów leczenia stanów zapalnych;
 • Łagodzenie widocznych blizn, które powstały na skutek zmian trądzikowych;
 • Obniżenie poziomu odczuwanego stresu – jeśli we właściwy sposób stosowany jest w celach aromaterapeutycznych;
 • Łagodzenie dotkliwych bólów głowy w przebiegu migreny;
 • Neutralizację nieprzyjemnych objawów związanych z przebiegiem choroby lokomocyjnej;
 • Zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Certyfikowany olejek eteryczny z róży damasceńskiej to zatem niezastąpiony składnik domowych kosmetyków. Co ciekawe, niniejszy produkt nie posiada daty ważności. Warto bowiem wiedzieć, że im olejek eteryczny jest starszy, tym dla nas cenniejszy.

Absolut z róży damasceńskiej – odkryj jego niezwykły zapach

Absolut to kolejny z cennych produktów otrzymywanych z wyjątkowej róży damasceńskiej. Powstaje on ze świeżych kwiatów róży przy użyciu subtelnego procesu ekstrakcji, podczas którego stosowany jest ciekły, organiczny rozpuszczalnik.

Proces powstawania absolutu z róży damasceńskiej składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności otrzymywany jest „konkret”, który w istocie stanowi esencję uzyskiwaną z płatków róży. W dalszej kolejności, otrzymany płyn oczyszczany jest z pozostałości organicznego rozpuszczalnika, aby w ten sposób uzyskać unikalny absolut z róży damasceńskiej, który wykazuje wysoki stopień bezpieczeństwa dla naszego zdrowia.

Dzięki przeprowadzeniu odpowiednich procedur, możliwe staje się nie tylko otrzymanie płynu o przyjemnym, miodowo-różanym aromacie, ale także o wyjątkowych cechach, wśród których warto wyróżnić właściwości:

 • Aromaterapeutyczne – odpowiadające za obniżanie poziomu odczuwanego stresu;
 • Tonizujące – pozwalające na efektywne oczyszczenie skóry;
 • Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne – wspierające proces leczenia trądziku;
 • Przyspieszające proces gojenia się blizn.

ZAPAMIĘTAJ! Absolut z róży damasceńskiej nigdy nie powinien być nakładany bezpośrednio na skórę. To bardzo ważne, aby przed zastosowaniem rozcieńczyć go w oleju bazowym lub wybranym kosmetyku.

Absolut nie może stosowany być jako produkt spożywczy. Ponadto, nie powinien stosowany być przez kobiety w ciąży, najmłodsze dzieci, a także osoby, które wykazują nadwrażliwość na olejki różane.

Różany olejek eteryczny a absolut z róży – różnice

Chociaż z pozoru wyżej opisane produkty mogą nam się wydawać bardzo podobne, warto wiedzieć, że występują między nimi pewne różnice. W dalszej części artykułu opisane zostały najważniejsze z nich.

Poznaj zatem najważniejsze różnice między BIO olejkiem eterycznym z róży damasceńskiej a absolutem różanym.

 • Po pierwsze: SPOSÓB OTRZYMYWANIA – olejek różany powstaje przy zastosowaniu destylacji parą wodną ze świeżych kwiatów róży damasceńskiej. Podczas produkcji absolutu, niezbędne jest jednak użycie rozpuszczalnika (dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy zwracać uwagę na to, czy do produkcji absolutu został użyty rozpuszczalnik klasy spożywczej).
 • Po drugie: KONSYSTENCJA – absolut z róży damasceńskiej posiada płynną konsystencję, natomiast olejek eteryczny posiada woskową konsystencję (w temperaturze poniżej 20°C). Co ciekawe, aby cieszyć się płynną formą olejku eterycznego, przed użyciem wskazane jest zanurzenie go w misce z ciepłą wodą.
 • Po trzecie: ZAPACH – charakterystyczny zapach olejku eterycznego zdominowany jest przez nieco ziołowe nuty. Natomiast absolut z róży damascena odznacza się bardziej kwiatowym, różanym zapachem.
 • Po czwarte: WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE – pod względem właściwości zdrowotnych, BIO olejek eteryczny przewyższa właściwości absolutu. Dlatego też, częściej stosowany jest w celach terapeutycznych.
 • Po piąte: ZASTOSOWANIE – absolut częściej stosowany jest w przemyśle perfumeryjnym, natomiast olejek eteryczny w aromaterapii i przemyśle kosmetycznym.

Postaw na moc zawartą w składnikach natury razem z marką Alteya Organics

Jeśli pragniesz poznać moc zawartą w naturalnych olejkach, z pewnością warto przyjrzeć się bliżej włoskiej marce Alteya Organics. Ta rodzinna firma powstała w duchu prawdziwej pasji oraz miłości do piękna natury. Dlatego też, jako jedna z nielicznych marek, Alteya Organics może pochwalić się własnymi w 100% certyfikowanymi BIO uprawami róży damasceńskiej, a także róży alba oraz róży stulistnej na terenie słonecznej Bułgarii (w zachwycającej dolinie róż).

Warto również wiedzieć, że niewielkie (łączące w sobie tradycję i nowoczesność) laboratoria znajdują się w niedalekiej odległości od upraw kwiatów, co pozwala na produkcję kosmetyków z najświeższych kwiatów.

Podsumowanie

Kosmetyki i oleje pozyskiwane z kwiatów róży cieszą się popularnością na całym świecie. Wpływa na to nie tylko ich unikalny zapach, ale przede wszystkim wyjątkowe właściwości. Warto bowiem zapamiętać, że składniki zawarte w płatkach róży damasceńskiej wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz spowalniające procesy starzenia się skóry. Nie dziwi więc fakt, iż róża damascena coraz częściej wykorzystywana jest podczas tworzenia naturalnych kosmetyków. Również Ty poznaj moc, którą skrywają w sobie BIO olejki różane marki Alteya Organics i przygotuj kosmetyki dostosowane do potrzeb Twojej skóry.

Tagi: absolut z róży damasceńskiej, Alteya Organics, certyfikowane kosmetyki, Dolina Róż, olejek z róży damasceńskiej, róża damasceńska, różnice między olejkiem a absolutem

Spis treści