Pielęgnacja delikatnej skóry dziecka i noworodka

29 czerwca, 2021
Różne
Spis treści

Czego potrzebuje w pielęgnacji wrażliwa skóra noworodka i małego dziecka? Tak naprawdę niedużo. Wystarczy stosować podstawowe kosmetyki z bezpiecznym składem, by zapewnić dziecięcemu ciałku wszystko, co niezbędne by było nawilżone, chronione i szczęśliwe. Po konkretne wskazówki i polecenia zapraszamy do dalszej części wpisu.

Skóra niemowlęcia, a zwłaszcza noworodka, jest bardzo delikatna. Warto wiedzieć, że pełne ukształtowanie skóry w jej roli naturalnej bariery ochronnej następuje dopiero około 3 roku życia dziecka. Skóra mniejszych dzieci jest znacznie cieńsza, szybciej traci wodę z głębszych warstw, jest narażona na przesuszenie i ma odczynnik pH bliski neutralnemu. Łatwiej przenikają przez nią szkodliwe czynniki z zewnątrz, zarówno zanieczyszczenia, substancje chemiczne jak i promienie słoneczne. 

Dlatego tak ważne jest, by kosmetyki stosowane do pielęgnacji, były dostosowane do tak wrażliwej skóry Maleństwa. Powinny one być nastawione na:

-> natłuszczanie i nawilżanie

-> ochronę płaszcza hydrolipidowego

-> ograniczenie utraty wody (TEWL – Transepidermal Water Loss)

-> łagodzenie podrażnień, szczególną uwagę należy zwrócić na okolicę pieluszki 

W przypadku produktów przeznaczonych do pielęgnacji najmłodszych,  należy bacznie przyglądać się ich liście składników. Nie powinny znaleźć się na niej te, które mogą mieć wysoki potencjał drażniący lub alergizujący. Niemile widziane są również barwniki i sztuczne substancje zapachowe, które mogą podrażniać skórę dziecka. 

Naturalne kosmetyki dla dzieci Alteya Organics mają w 100% naturalne, certyfikowane i organiczne składy. 

Kąpiel Maluszka 

Prawidłowa kąpiel małego dziecka:

– woda powinna mieć temperaturę około 36-37 stopni

– pierwsze kąpiele nie powinny trwać zbyt długo

– tuż po wyjęciu z wanny skórę niemowlęcia należy delikatnie osuszyć ręcznikiem

Do kąpieli używamy naturalnego żelu lub mydełka, jak na przykład ekologiczne mydło w płynie dla niemowląt Alteya Organics, które chroni florę bakteryjną skóry, ma silne właściwości kojące, oczyszcza delikatnie i nawilża. Dodatkowo tonizuje, odżywia i uodparnia naskórek. Doskonałe do codziennej pielęgnacji skóry dziecka.

Pielęgnacja okolic pieluszki

Ta sfera ciała dziecka jest szczególnie narażona na zaczerwienienia i podrażnienia. Warto czasem „wietrzyć” pupę niemowlęcia, aby mogła troszkę pooddychać. Do przemywania najlepiej stosować czystą wodę, a po każdej zmianie pieluszki zastosować krem na odparzenia. Ekologiczna maść na odparzenia Alteya Organics doskonale regeneruje skórę, przeciwdziała podrażnieniom, ma także właściwości bakteriobójcze, odkażające i przeciwzapalne. Może być stosowana od 1 dnia życia.

Nawilżanie i natłuszczanie skóry

Skóra Maluszka może być podatna na przesuszenie, zwłaszcza kilka tygodni po porodzie. Skóra dostosowuje się do nowych warunków, poza brzuszkiem Mamy, gdzie chroniła ją maź płodowa.

Odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie, które wspiera naturalną warstwę ochronną skóry, jest podstawą pielęgnacji u małego dziecka.

Z pomocą przychodzą nawilżające balsamy i olejki.

Olejek Bio do masażu dzieci Alteya Organics – składa się z delikatnych, naturalnych ekstraktów odżywczych bez dodatku wody, delikatny, o naturalnym zapachu jest wolny od barwników, substancji chemicznych, sztucznych konserwantów i pestycydów. Może być stosowany do pielęgnacji noworodków począwszy od 1 dnia ich życia. 

Ekologiczny balsam do ciała dla dzieci Alteya Organics pielęgnuje, koi, zapewnia skórze dziecka długotrwałe nawilżenie. Wysokiej jakości składniki łagodzą podrażnienia a niezbędne witaminy i minerały odżywiają skórę maluszka i wzmacniają jej naturalną barierę ochronną. Kosmetyk nie zawiera: alkoholu, parabenów, lauretosiarczanu sodowego, sztucznych barwników i perfum.

Balsam bio do delikatnej skóry Alteya Organics to wielofunkcyjna maść lecznicza, wspomagająca suchą, spierzchniętą i podrażnioną skórę. Tworzy barierę ochronną przed wiatrem i zimnem. Łagodzi ukąszenia owadów, siniaki, drobne rany, zadrapania, oparzenia i skaleczenia. Pomaga nawilżyć i zmiękczyć skórę oraz łagodzi swędzenie, wysuszenie i podrażnienia skóry. Balsam jest wolny od barwników, substancji chemicznych, sztucznych środków konserwujących i jakichkolwiek śladów po pestycydach.

Ochrona przeciwsłoneczna 

Ochrona przed promieniowaniem SPF jest w przypadku dzieci szczególnie ważna. Najmłodsi, czyli dzieci do ukończenia pół roku w ogóle nie powinny być narażane na bezpośredni kontakt ze słońcem. Ich system odpornościowy nie jest gotowy się z tym mierzyć, a trzeba wiedzieć, że zmiany jakie zachodzą w skórze na skutek działania promieniowania UV są niestety nieodwracalne. Co więcej, skóra ma zdolność zapamiętywania uszkodzeń spowodowanych wystawieniem na słońce bez ochrony. Może to w przyszłości skutkować zwiększonym ryzykiem zmian nowotworowych skóry. 

Ekologiczny krem przeciwsłoneczny dla dzieci i niemowląt SPF 30 Alteya Organics przebadany klinicznie i skuteczny przeciw uszkodzeniom słonecznym. awiera bardzo skuteczny filtr UVA/UVB oraz bogactwo odżywczych składników chroniących wrażliwą skórę aktywnych dzieci. Poza tlenkiem cynku który jest naturalnym składnikiem, wszystkie inne składniki pochodzą z ekologicznych, certyfikowanych plantacji. Krem zapewnia 40 minutową ochrone słoneczną w wodzie i 2 godzinną na słońcu.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są ubranka w których jest nasze dziecko, a także stosować produkty do prania o bezpiecznym składzie. Często pielęgnacja Maluszka jest bez zarzutu, a alergie skórne pojawiają się na skutek używania nieekologicznych środków – proszków i płynów do płukania. 

Pielęgnując skórę dziecka, stawiajmy na kosmetyki o przede wszystkim bezpiecznym składzie i certyfikowanych składnikach. Stosując delikatne środki zapewniamy dziecku najlepszą ochronę i wsparcie skóry, która dopiero wykształca pełnię mechanizmów obronnych. 

Tagi: NULL

Spis treści