Olej z pestek moreli – jak stosować

12 września, 2024
Różne
Spis treści

Olej z pestek moreli charakteryzuje się lekką, delikatną i niekleistą konsystencją i przez długi czas postrzegany był wśród wielu konsumentów jako jeden z najlepszych specyfików przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Olej z pestek moreli wykazuje doskonałe właściwości zmiękczające, lecznicze, antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwutleniające i przeciwstarzeniowe, kiedy stosuje się go na skórę i włosy. Zapach olejku jest niezwykle aromatyczny i przypomina zapach świeżych, dojrzałych moreli.

Olej z pestek moreli występuje w szerokiej gamie kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała, między innymi w mydłach, kremach, balsamach, maściach, szamponach i odżywkach do włosów. Olejek z pestek moreli, w przeciwieństwie do innych olejków, które utrzymują się na powierzchni skóry, bardzo łatwo się wchłania, jednocześnie nie tworząc tłustej warstwy. Osoby z suchością i swędzeniem skóry mogą delikatnie nanieść ten olejek na wilgotną skórę po kąpieli lub prysznicu tuż przed wytarciem się ręcznikiem.

Olej z pestek moreli na twarz – właściwości

Działa zmiękczająco

Olej morelowy nie obciąża skóry i z łatwością się wchłania, gdyż jest podobny do naturalnego sebum produkowanego przez skórę. Olejek z pestek moreli wpływa na ujędrnienie skóry, zachowanie jej gładkości i blasku. Działa również odżywczo na skórę i redukuje drobne linie i przebarwienia, głównie dzięki współpracy witamin C i E.

Nawilża skórę

Olej morelowy znajduje również zastosowanie w kosmetyce z uwagi na swoje właściwości nawilżające. Olejek dogłębnie wchłania się w skórę, dzięki czemu chroni ją przed utratą wilgoci i utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia. Ze względu na to, że stanowi bogate źródło witaminy A i innych kwasów tłuszczowych, olej z pestek moreli potrafi także skutecznie wzmocnić barierę ochronną skóry, udoskonalić jej teksturę i zregenerować uszkodzony naskórek.

Dodaje blasku

Zawarta w oleju morelowym witamina E zwiększa zdolność skóry do zachowania elastyczności i przejrzystości, pomagając chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, nadając skórze promienny blask.

Może zapobiegać trądzikowi i stanom zapalnym

Olej z pestek moreli ma doskonałe właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Efektywnie przeciwdziała trądzikowi i innym chorobom skóry.

Olej z pestek moreli łagodzi i leczy skórę, a także może zmniejszyć stan zapalny i zmniejszyć nasilenie objawów, takich jak trądzik i łuszczyca.

Olej z pestek moreli na zmarszczki

Naturalny olej z pestek moreli jest skutecznym produktem o działaniu przeciwstarzeniowym, który poprawia sprężystość skóry i redukuje widoczność drobnych linii i zmarszczki.

Olej z pestek moreli na włosy

Miękkie i nawilżone włosy

Olej z pestek moreli jest źródłem niezwykle skutecznego kwasu oleinowego, który doskonale radzi sobie z problemami włosów i skóry głowy. Kwas oleinowy, kwas tłuszczowy omega-9, dostarcza mieszkom włosowym kluczowych składników. Ponadto sprawia, że włosy stają się gładsze i bardziej elastyczne. Ze względu na działanie kwasu oleinowego, osoby stosujące olej z pestek moreli uważają, że ich włosy są znacznie łatwiejsze do utrzymania w odpowiedniej kondycji.

Przyjemny zapach

Przyjemnie pachnące włosy wydają się czasem nieosiągalne. Dzięki olejkowi z pestek moreli możesz zapomnieć o poszukiwaniu kreatywnych sposobów na nieprzyjemny zapach włosów. Olej z pestek moreli charakteryzuje się słodkim, orzechowym aromatem, który przyjemnie otula zmysły. 

Bogaty w witaminy

Olej z pestek moreli jest źródłem cennych witamin, które korzystnie wpływają zarówno na naszą cerę, jak i skórę głowy. Skład zawiera dużą ilość witaminy A, która jest kluczowa w procesie odmładzania komórek i stymulacji kolagenu. Dodatkowo znajduje się tam witamina E, która dba o zdrowie skóry głowy.

Zapobiega wypadaniu włosów

Zawarte w olejku z pestek dyni kwasy tłuszczowe omega-3 skutecznie chronią i odżywiają skórę głowy, niwelując stany zapalne, będące częstą przyczyną przerzedzania się włosów lub ich wypadania.

Olej z pestek moreli – olejowanie włosów

Olejowanie włosów olejem z pestek moreli ułatwia rozczesywanie i zapewnia odżywienie kosmyków, stymulując tym samym wzrost włosów. Aby przygotować mieszankę do włosów, która nie tylko zmniejszy suchość skóry głowy, ale także doda włosom blasku, zmieszaj 6-8 kropli olejku z pestek moreli z olejkiem migdałowym oraz olejkiem kokosowym.

Olej z pestek moreli do jakich włosów?

Najczęściej olejki wykorzystywane są do pielęgnacji włosów kręconych i loków. Eksperci uważają jednak, że olej z pestek moreli powinien być wykorzystywany wyłącznie do pielęgnacji skóry głowy. Jeśli olejek zostanie zaaplikowany bezpośrednio na pasma włosów, zbyt długie pozostawienie go na włosach doprowadzi do ich obciążenia. Włosy staną się osłabione i pozbawione życia.

Olej z pestek moreli do picia

Spożywanie oleju z pestek moreli jest niebezpieczne z powodu obecności amigdaliny, czyli związku, który może zamienić się w organizmie w cyjanek, prowadząc do zatrucia i poważnego uszczerbku na zdrowiu.. Nie ma także dowodów naukowych wspierających jego skuteczność w przypadku jakichkolwiek schorzeń po spożyciu.

Olej z pestek moreli – przeciwwskazania

Olejek z pestek moreli jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego, nie należy go połykać oraz nie powinien być przechowywany w zasięgu dzieci, ponieważ mógłby zostać przez nie przypadkowo połknięty. Tak samo jak w przypadku wszystkich innych olejków, aby sprawdzić, czy nie występują reakcje uczuleniowe, konieczne jest wykonanie testu płatkowego na skórze wewnętrznej strony ramienia lub w innym mniej wrażliwym miejscu. Jeśli w ciągu 48 godzin nie dojdzie do reakcji alergicznej, stosowanie olejku będzie bezpieczne.

W rzadkich przypadkach wystąpienia reakcji alergicznej należy natychmiast przerwać korzystanie z produktu i udać się do lekarza, farmaceuty lub alergologa w celu przeprowadzenia oceny stanu zdrowia i zastosowania odpowiednich środków zaradczych. Aby uniknąć wystąpienia skutków ubocznych, zasięgnij porady lekarza jeszcze przed zastosowaniem produktu.

Tagi:

Spis treści