Olej z ogórecznika lekarskiego pozyskuje się z nasion rośliny o nazwie ogórecznik lekarski. Roślina występuje w regionie śródziemnomorskim, a właściwości lecznicze całej rośliny są bardzo szerokie. Ogórecznik jest ceniony za bogaty profil kwasu gamma-linolenowego (GLA). Dobroczynne działanie tego kwasu tłuszczowego przyczynia się do wielu korzyści zdrowotnych, w tym do łagodzenia wielu dolegliwości skórnych i zwalczania stanów zapalnych. Olej z ogórecznika lekarskiego jest ponadto silnym przeciwutleniaczem i produktem nawilżającym, zawartym w kosmetykach nawilżających, które zapewniają kwas tłuszczowy idealny do utrzymania elastycznej skóry. Działa blokująco na tworzenie się leukotrienów i wspomaga produkcję ceramidów. Olej z nasion ogórecznika charakteryzuje się złocistożółtym kolorem i jest przeznaczony do stosowania zarówno miejscowo w pielęgnacji skóry, jak i jako suplement doustny w formie tabletek.
Co to ogórecznik?
Ogórecznik znany również jako ogórecznik lekarski to roślina zbierana przede wszystkim ze względu na swoje nasiona. Ogórecznik jest rośliną jednoroczną o szorstkich, owłosionych liściach. Roślina posiada niebieskie kwiaty w formie gwiazdy. Łodygi i liście są koloru szaro-zielonego.
Ogórecznik stosuje się w tradycyjnej medycynie do uspokajania i jako środek o działaniu moczopędnym, a także do leczenia drgawek i chorób nerek. Jego liście są często przygotowywane jako suszone zioła lub herbata.
W dzisiejszych czasach ogórecznik jest spożywany i dodawany do napojów. Z nasion wytłacza się także olej z nasion ogórecznika, który stosowany jest jako suplement diety.
Olej z ogórecznika właściwości
Wspomaganie wzrostu i prawidłowego rozwoju u wcześniaków. Dieta dla niemowląt wzbogacona o kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z ogórecznika oraz olejach rybnych wydają się wspomagać prawidłowy wzrost i rozwój układu nerwowego u wcześniaków, szczególnie chłopców.
Lepsze wyniki w zakresie wydolności płuc u chorych w stanie krytycznym. Niektóre dowody sugerują, że olej z nasion ogórecznika, podawany doustnie, może zredukować liczbę dni pobytu na oddziale intensywnej terapii oraz długość czasu, jaki pacjenci z zespołem ostrej niewydolności oddechowej spędzają pod kontrolą respiratora.
Olej z ogórecznika potencjalnie działa jak naturalny lek na dolegliwości bólowe związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów, szczególnie gdy łączy się go z innymi środkami przeciwbólowymi. Niektóre osoby zauważyły zmniejszenie bólu stawów, opuchlizny i nasilenia wrażliwości po upływie zaledwie sześciu tygodni regularnej kuracji olejem z ogórecznika.
Olej z ogórecznika na jelita
Przyjmowanie oleju z ogórecznika lekarskiego może mieć korzystny wpływ na zdrowie jelit, ponieważ zmniejsza stan zapalny związany z chorobami układu trawiennego. Wprawdzie olej z ogórecznika może wspierać ogólny stan zdrowia układu pokarmowego i łagodzić objawy niektórych zaburzeń trawiennych, to u niektórych osób może powodować działania niepożądane, takie jak gazy, wzdęcia i niestrawność.
Olej z nasion ogórecznika na twarz – jak stosować
Olej z nasion ogórecznika lekarskiego jest popularnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry i doskonale nadaje się zarówno do porannej, jak i wieczornej rutyny.
Nakładany w postaci kremu nawilżającego może stanowić doskonałą formę pielęgnacji dla suchej skóry. W postaci olejku może być stosowany bezpośrednio na suchą, wcześniej oczyszczoną skórę. Powinien być stosowany po wszelkich kosmetykach na bazie wody i przed ciężkim kremem nawilżającym. Skórę twarzy można również myć produktami zawierającymi olej z ogórecznika.
Korzyści oleju z nasion ogórecznika dla skóry
Wzmacnia barierę ochronną skóry
Olej z nasion ogórecznika lekarskiego skutecznie wpływa na barierę ochronną skóry, co przynosi wiele korzyści pielęgnacyjnych. Niezwykle wysoka zawartość kwasu gamma-linolenowego w oleju z nasion ogórecznika to najlepsza i najskuteczniejsza broń w starciu z suchą skórą i osłabioną barierą ochronną, gdyż wspomaga on uzupełnianie lipidów w zewnętrznej strukturze bariery ochronnej skóry i wykorzystując przeciwutleniacze zapewnia jej dodatkową ochronę.
Stosowany w leczeniu chorób skóry
Wachlarz możliwości pielęgnacyjnych oleju z nasion ogórecznika jest naprawdę rozległy. Olej z ogórecznika lekarskiego działa leczniczo na wiele schorzeń, od egzemy po trądzik różowaty, od trądziku po łuszczycę. Krótko mówiąc, jeśli Twoja skóra wymaga dodatkowej pomocy w walce z suchością, a zarazem odżywienia i kondycjonowania, olej z nasion ogórecznika jest idealnym wyborem. Lekka struktura oleju z nasion ogórecznika lekarskiego przekłada się także na jego skuteczność przy cerze ze skłonnością do trądziku, gdyż nie powoduje on przeciążenia porów i nie ma właściwości komedogennych.
Nawilżanie
Olej z nasion ogórecznika doskonale nawilża skórę, przez co często spotykany jest jako składnik kremów nawilżających do twarzy, serum i olejków.
Działa przeciwzapalnie
Stosowane w pielęgnacji skóry środki przeciwzapalne mają na celu pomóc w profilaktyce i leczeniu wszelkich objawów, od zaczerwienienia po swędzenie. W momencie, gdy bariera ochronna skóry ulega naruszeniu, ciało automatycznie reaguje, wysyłając odpowiednie siły do walki z tym, co może powodować zagrożenie. To z kolei skutkuje stanem zapalnym, zaczerwienieniem i swędzeniem. Olej z nasion ogórecznika lekarskiego sprawdza się więc jako kompleksowe rozwiązanie: poprawia barierę ochronną skóry, powstrzymując powstawanie stanów zapalnych, oraz uspokaja naturalną reakcję organizmu wykorzystując swoje właściwości przeciwzapalne.
Olej z ogórecznika na włosy
Olejek z ogórecznika, zawierający duże ilości kwasu GLA, zalecany jest szczególnie w przypadku włosów suchych i pozbawionych witalności.
Olej z ogórecznika lekarskiego jest przeznaczony do pielęgnacji końcówek i całej długości włosów. Masując nim cebulki włosów, pomagamy odżywczym właściwościom oleju z ogórecznika wniknąć w skórę głowy.
Olej z ogórecznika lekarskiego przywraca siłę, połysk i blask suchym, łamliwym, matowym i zmęczonym włosom. Skład oleju z ogórecznika pozwala również skutecznie stymulować wzrost włosów i przeciwdziała ich wypadaniu.
Olej z ogórecznika czy z wiesiołka?
Oba oleje, zarówno olej z wiesiołka, jak i olej z ogórecznika, wykazują podobne korzyści, zwłaszcza ze względu na wysoką zawartość kwasu gamma-linolenowego (GLA). Dokonując wyboru pomiędzy nimi, należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami i tolerancją. Aby określić, który olej może być bardziej odpowiedni w przypadku konkretnych problemów zdrowotnych, zaleca się konsultację z lekarzem.
Ogórecznik olej na kaca
Olej z ogórecznika lekarskiego stanowi potencjalne rozwiązanie w przypadku kaca ze względu na swoje działanie przeciwzapalne. Olej z ogórecznika działa na płaszczyźnie molekularnej, aby blokować produkcję zapalnych prostaglandyn, które uważa się, iż przyczyniają się do dyskomfortu związanego z kacem.
Olej z ogórecznika przeciwwskazania
Olej z nasion ogórecznika jest uznawany za bezpieczny środek do leczenia wielu schorzeń skóry, z nielicznymi skutkami ubocznymi. Jednakże, badania są ograniczone, dlatego najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem przed zastosowaniem oleju z ogórecznika do pielęgnacji skóry.
Przed aplikacją rozcieńczonego oleju z ogórecznika na większe obszary skóry, zwłaszcza w przypadku egzemy, należy przeprowadzić test płatkowy. Jeśli w ciągu 48 godzin od testu płatkowego na skórze wystąpią jakiekolwiek oznaki podrażnienia lub reakcji alergicznej, należy zrezygnować z aplikacji lub dalej rozcieńczać olej z ogórecznika, a dopiero następnie go stosować.