Czy znasz wszechstronne zastosowanie olejku z paczuli?

1 grudnia, 2020
Różne
Spis treści

Niegdyś używany w medycynie tradycyjnej, obecnie ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Paczula to duża bylina należąca do tej samej rodziny, co lawenda, mięta i szałwia. Pochodzi z Azji Południowo – Wschodniej, gdzie od wieków używana była w przypadkach ukąszeń węży, niestrawności i jako środek zwalczający infekcje.

Właściwości olejku z paczuli

Ze względu na silne działanie pobudzające skurcze mięśni i nerwów, zapobiega wiotczeniu skóry oraz poprawia krążenie krwi. Jest jednym z nielicznych olejków, które leczą problemy cery młodej i dojrzałej. Z jednej strony paczula przeciwdziała powstawaniu trądziku, wyprysków i łagodzi stany zapalne charakterystyczne dla nastoletniej skóry, a z drugiej wygładza zmarszczki i poprawia elastyczność cery dojrzałej.

Ponadto wyrównuje koloryt skóry i zmniejsza wygląd blizn, również tych, powstałych po ospie, wysypkach i trądziku. Organiczny olejek z paczuli ma także właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne, przeciwwirusowe, tonizujące, przeczyszczające i stymulujące, dzięki czemu można go znaleźć w składzie wielu lekarstw i maści. Ze względu na silny, piżmowy zapach paczulę od dawna stosuje się również w  perfumerii i aromaterapii.

Ceniony od dawna 

W XVIII i XIX wieku chińscy kupcy okładali drogocenne zwoje jedwabiu suszonymi liśćmi tej rośliny wierząc, że jej zapach odstrasza mole. Do tej pory tradycyjnie używa się jej, jako

olej eteryczny z paczuli naturalny środek odstraszający owady.

Ciekawostka: powszechnie uważa się, że organiczny olejek z paczuli wraz z upływem czasu zyskuje na jakości. Z tego powodu na rynku istnieje wiele jego odmian odznaczających się różnym kolorem i rozmaitą intensywnością zapachu. Nawet jeśli początkowo nie spodoba się wam jego zapach, warto poczekać i dać mu drugą szansę a być może zupełnie zmienicie na jego temat zdanie.

Choć sam aromat nierozcieńczonego olejku paczuli dla niektórych jest zbyt intensywny, to stanowi on popularną bazę do perfum. W organicznych kosmetykach Alteya Organics stężenie olejku z paczuli jest starannie wywarzone, tworząc z pozostałymi składnikami idealną kompozycję zapachowo – pielęgnacyjną.

Tagi: NULL

Spis treści