Moringa w walce z wysokim cholesterolem

11 grudnia, 2021
Różne
Spis treści

W ostatnich latach dużo mówi się o cholesterolu. Nic dziwnego, zbyt wysoką jego ilość ma aż ponad 20 milionów dorosłych Polaków i jesteśmy w czołówce wśród krajów europejskich. Czym on w ogóle jest i skąd się bierze? Czy jest jakiś sposób, by móc nad nim zapanować?

Tak naprawdę cholesterol nie jest niczym złym, dopóki mamy go na odpowiednim poziomie. Wytwarzany jest w wątrobie, ale także przyjmujemy go wraz z jedzeniem. Cholesterol buduje błony komórkowe, syntetyzuje witaminę D3 ze słońca, a także przyczynia się do trawienia tłuszczów oraz do produkcji niektórych hormonów. W naszym ciele występują dwa rodzaje tego lipidu: HDL i LDL. Pierwszy z nich, nazywany „dobrym”, wspomaga pracę tętnic, oczyszczając je z LDL. Ten zaś, tak zwany „zły”, odkłada się na ścianach tętnic, jest gęstszy i wraz z innymi substancjami tworzy blaszki miażdżycowe. Jego nadmiar powoduje między innymi właśnie miażdżycę, choroby wieńcowe, czy udary mózgu. Co zaś powoduje zbyt wysoką ilość LDL w organizmie? Głównie nieodpowiednia, tłusta dieta, brak ruchu, otłuszczenie i nadwaga, ale również nie bez znaczenia jest wiek oraz predyspozycje genetyczne. Badania wykazują, że wiek 30+ to czas, gdy ”zły” cholesterol naturalnie się zwiększa, więc tym bardziej należy wtedy bardziej o siebie dbać.

Jak walczyć z wysokim cholesterolem? Przede wszystkim dbaj o to, co znajduje się na twoim talerzu, zacznij się ruszać- wybieraj te aktywności, które sprawią Ci przyjemność, spaceruj, wykonuj regularnie badania. W obniżeniu LDL, lub po prostu profilaktycznie, pomoże Ci także niezrównana moringa- drzewo długowieczności, od tysiącleci stosowane w leczeniu wszelakich chorób. Bogactwo związków pochodzących z tego drzewa znalazło także zastosowanie w walce z podwyższonym cholesterolem.

Wysoka ilość błonnika, wapnia, fosforu, potasu, żelaza, ogromna ilość witaminy C, A, E, a także obecność białka, flawonoidów, kwasów tłuszczowych omega-3, -6 i -9, które znajdują się w morindze, zmniejszają stężenie lipidów we krwi. Dzięki temu obniża się poziom „złego” cholesterolu i zostaje on wydalony z organizmu w sposób naturalny. Moringa, jako silny przeciwutleniacz, redukuje także poziom wolnych rodników, a zbyt duża ich ilość może wpływać na podniesienie ciśnienia tętniczego, a w konsekwencji doprowadzić do miażdżycy. Antyoksydanty obniżają ciśnienie, co przyczynia się do lepszej pracy serca i układu, wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne oraz wspomaga produkcję „dobrego” cholesterolu, na co wskazują badania. Stosowanie moringi jest więc skuteczne tak samo profilaktycznie, jak i podczas leczenia.

Jeśli myślisz, który produkt wybrać spośród dostępnych na runku, nie zastanawiaj się już dalej. W odpowiedzi przychodzi producent suplementów z moringi, ME- Moringa For Life , gdzie każdy produkt tworzony jest w sposób transparentny. Drzewa uprawiane są bowiem na certyfikowanych kenijskich uprawach, a wszystkie działania możesz obserwować w mediach społecznościowych firmy. Każdy z wyrobów zawiera tylko i wyłącznie czyste, sproszkowane, organiczne liście moringi, w których próżno szukać śladów GMO, barwników, czy chemicznych zapachów.

Warto zadbać o swoje zdrowie, a także zdrowie swoich bliskich, w sposób naturalny. Wierzymy, że się nie zawiedziesz!

Tagi: cholesterol me moringa for life

Spis treści