Jak dbać o cerę trądzikową

2 czerwca, 2021
Różne
Spis treści

Charakterystyka skóry trądzikowej

Wyróżniamy trzy rodzaje trądziku:

– zaskórnikowy
– grudkowo-krostkowy (ten spotykany jest najczęściej)
– ropowiczy

Zmiany trądzikowe zlokalizowane są na twarzy, ale częstym miejscem występowania niedoskonałości jest dekolt i plecy. W skrajnych przypadkach obejmują one także inne części tułowia.  Niedoskonałości rozwijają się na podłożu skóry tłustej, a wpływ mają na to: nadmierna produkcja łoju i łojotok, zaburzenia rogowacenia ujść mieszków włosowych, nadmierne namnażanie się bakterii z gatunku Propionibacterium acne. Może również występować nadkażenie bakteriami innych rodzajów – często są to paciorkowce lub gronkowce. Mimo obecności bakterii, trądzik uznawany jest za chorobę zapalną.

Cera trądzikowa poza charakterystycznymi zmianami (ropnymi, grudkowatymi, zaskórnikowymi), jest często zaczerwieniona, podrażniona, a jej pory są rozszerzone.

Cera trądzikowa – przyczyny powstawania

Z trądzikiem borykają się nie tylko osoby w wieku nastoletnim, mamy do czynienia także ze zjawiskiem tak zwanego trądziku dorosłych. Podłoża trądziku mogą być odmienne, a dokładne przyczyny jego powstawania wciąż nie są do końca zbadane. Znamy tylko prawdopodobne mechanizmy, które stoją za jego pojawieniem się.

Jakie są możliwe podłoża powstawania trądziku?

– czynniki hormonalne i immunologiczne
– przewlekły stres
– przyjmowanie niektórych leków
– skłonności genetyczne
– nieprawidłowa dieta i pielęgnacja, powodująca zaostrzenie niedoskonałości

Etapy pielęgnacji cery trądzikowej

Odpowiednio dobrana pielęgnacja może być wsparciem w leczeniu objawów trądziku. Warto sięgać po dobrej jakości naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy, które nie zawierają szkodliwych, podrażniających substancji.

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku:

Krok 1 – dokładne i delikatne oczyszczanie

Poprawny demakijaż i oczyszczanie to niezwykle ważny podpunkt w pielęgnacji cery trądzikowej. Poprzez dokładne mycie skóry, zapobiegamy zbieraniu się zanieczyszczeń i blokowaniu ujść mieszków włosowych. Mycie twarzy jest ważnym krokiem zarówno wieczorem, jak i rano – w nocy na skórze zbierają się kurz, bakterie i mikroorganizmy, które mogą powodować rozwój stanów zapalnych.

Co stosować do mycia twarzy?

Zarówno w wieczornej jak i porannej pielęgnacji, sprawdzi się delikatny kosmetyk, na przykład Face Wash BIO Damascena – Organiczny delikatny pieniący płyn do mycia twarzy. Doskonale oczyszcza twarz z codziennych zabrudzeń, a jednocześnie nie wysusza skóry i nie powoduje podrażnień. Ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, co pomaga utrzymać cerę trądzikową „w ryzach”. W składzie zawiera olejki z róży i jabłoni, Certyfikowane przez USDA Organic oraz Ceres GmbH.

Drugą propozycją jest Ekologiczne lawendowe mydło w płynie, które również oczyszcza w delikatny sposób, przynosząc ulgę skórze problematycznej, trądzikowej i wrażliwej. Dodatkowo olejek z lawendy i olejek ylang-ylang rozpieszczają zmysły oraz poprawiają samopoczucie.

Mit! Cerę trądzikową należy wysuszać

Jest wręcz odwrotnie – stosowanie silnie wysuszających i hamujących wydzielanie sebum preparatów bazujących na przykład na alkoholu, bardzo podrażnia skórę, która chcąc się obronić wytwarza jeszcze więcej substancji zabezpieczającej, czyli łoju. Dlatego chęć nadmiernego matowienia skóry przynosi efekt odwrotny do zamierzonego – błyszczy się ona jeszcze mocniej, mogą też pojawić się zaczerwienienia spowodowane nadmiernym przesuszeniem i uszkodzeniem bariery hydrolipidowej.

Krok 2 Tonizowanie

Po myciu skóry, warto przywrócić jej naturalny odczyn, w czym pomoże nam tonik lub naturalny hydrolat. W przypadku cery trądzikowej świetnie sprawdzi się Ekologiczny hydrolat z lawendy https://perlanegra.pl/ekologiczny-hydrolat-z-lawendy-spray, o działaniu przeciwzapalnym i przeciwtrądzikowym. Alteya Organics słynie z ekologicznych upraw roślin, a lawenda z nich pochodząca odznacza się przepięknym zapachem. Butelkowana w sercu Doliny Roży koło Kazanłyku w Bułgarii woda z bułgarskiej lawendy jest w 100% czysta i naturalna, o czym świadczy certyfikykat USDA ORGANICS. Podczas jej produkcji używane są tylko najwyższej jakości rośliny. Dzięki połączeniu stuletniej tradycji z nowoczesną techniką wodę uzyskuje się przez destylację świeżych kwiatów lawendy, które są ręcznie zbierane i selekcjonowane. Hydrolat w postaci mgiełki ułatwia dozowanie i aplikację. 

Krok 3 Nawilżanie

Naturalny krem do twarzy, stosowany w pielęgnacji cery trądzikowej, nie powinien mieć zbyt obciążającej konsystencji. Jednak nawilżanie to etap, którego nie można pomijać, aby pomóc zachować skórze zdrowy balans. Krem sprawi, że skóra będzie rozjaśniona, zmiękczona i ukojona. Nawilżający krem do twarzy Pure Moisture Rose & Mullein ma lekką konsystencję. Zawiera długotrwale nawilżający kwas hialuronowy, zaś dodatek ekstraktu z kory Candeia działa na skórę kojąco, zmniejsza widoczność podrażnień i zaczerwienień.

Mit! Cera trądzikowa nie potrzebuje nawilżenia

Każda skóra, niezależnie od rodzaju potrzebuje dawki nawilżenia. Jedyne czym może różnić się produkt nawilżający przeznaczony do cery trądzikowej, to lżejsza konsystencja, która nie będzie nadmiernie obciążać skłonnej do zapychania skóry. Choć są to kwestie indywidualne, ponieważ niektórym osobom z cerą trądzikową służą także kosmetyki bazujące na odpowiednio dobranej kompozycji olejów.

Poza podstawowymi krokami pielęgnacji, można stosować produkty peelingujące, które pomagają złuszczać martwy naskórek – jednak w przypadku aktywnych zmian lepiej postawić na te bez drobinek, oraz maseczki wspomagające detoksykację skóry – na przykład bazujące na glinkach. Detoksykująca maska do twarzy Rose Jasminium pomaga oczyszczać pory, wchłania zanieczyszczenia i nadmiar sebum, odsłaniając zrównoważoną, zdrowo wyglądającą cerę. W składzie znajdziemy glinkę fioletową, bogatą w niezbędne minerały, o działaniu równoważącym, oczyszczającym i rozjaśniającym. Silny ekstrakt z propolisu zapewnia matową, równomiernie wyglądającą i gładką skórę. Olejek z drzewa sandałowego, wyciąg z róży otto i wyciąg z kory Candeia nawilżają i łagodzą.

Pielęgnacja to nie wszystko

Oczywiście poprawnie skomponowana pielęgnacja jest bardzo ważnym aspektem dbania o skórę trądzikową, jednak nie bez znaczenia się również:

odpowiednia dieta – bogata w witaminy A, B, C, D i F, bogata w kwasy Omega -3, hamujące wytwarzanie prozapalnych cytokin. Warto zaznaczyć, że zmiany trądzikowe mogą pojawiać się jako objaw alergii pokarmowej, często winowajcą okazuje się nabiał. Jednak nie stwierdzimy tego bez badań na nietolerancje pokarmowe.
unikanie przewlekłego stresu
rezygnacja z używek (alkohol, papierosy) oraz ostrych przypraw
zabezpieczanie skóry przed słońcem – cera trądzikowa jest szczególnie wrażliwa, dlatego należy dobrze chronić ją przed promieniowaniem UVA i UVB. Latem warto dodatkowo stosować ochronę w postaci kapelusza z szerokim rondem lub czapki z daszkiem.
dbałość o higienę – używanie jednorazowych ręczników, wymiana poszewek, dezynfekcja telefonu, częste mycie akcesoriów do makijażu

Cera trądzikowa nie jest łatwa w obsłudze, jednak odpowiednio dobrana pielęgnacja może wyraźnie poprawić jej stan. Jeżeli jednak zmiany są trudne do opanowania, warto skorzystać z porady specjalisty.

Tagi: NULL

Spis treści