Gliceryna roślinna co to jest?

12 września, 2024
Różne
Spis treści

Gliceryna roślinna, występująca również pod nazwami glicerol roślinny lub po prostu gliceryna, to przezroczysta, bezbarwna i bezzapachowa lepka ciecz pozyskiwana z olejów roślinnych, takich jak kokosowy, palmowy lub sojowy. Gliceryna niewegańska pochodzi natomiast z tłuszczów zwierzęcych.

Tradycyjnie stosowana jest również w przemyśle spożywczym do zastępowania alkoholu i sztucznego słodzenia żywności (produktów mlecznych, krówek, cukierków, wypieków, płatków śniadaniowych) unikając przy tym podnoszenia poziomu cukru we krwi, dlatego jest doskonałym wyborem dla osób cierpiących na cukrzycę. Ponadto, czasami wykorzystuje się ją do podtrzymania wilgotności i poprawy połączenia między składnikami na bazie oleju i wody.

Gliceryna na twarz

Czemu warto stosować glicerynę do pielęgnacji skóry i co ważniejsze, jakie korzyści przynosi ona skórze? Najlepiej jest znana jako składnik, wspomagający działanie kosmetyków – jest to doskonały i niedrogi środek nawilżający, stabilizator, bakteriostat (co oznacza, że powstrzymuje rozmnażanie się bakterii).

Ma właściwości nawilżające.

Zacznijmy od tego, że gliceryna jest humektantem. Właściwie każdy może czerpać korzyści z wprowadzenia do swojej rutyny większej ilości humektantów. Humektanty to tak naprawdę “magnesy na wodę”. Ich działanie polega na przyciąganiu wilgoci z powietrza do górnej warstwy skóry, co pozwala utrzymać nawilżenie, jędrność i sprężystość komórek skóry.

Łagodzi podrażnienia skóry

Głównym uzasadnieniem dla obecności gliceryny roślinnej w kosmetykach do pielęgnacji skóry jest fakt, że ma działanie łagodzące i kojące suchą skórę, kiedy stosujemy ją miejscowo. Gliceryna tworzy specjalną barierę ochronną oddzielającą skórę od czynników zewnętrznych. Bariera ta zapewnia ochronę skóry przed czynnikami drażniącymi, jednocześnie zapewniając jej odpowiednie nawilżenie.

Odpowiednia dla wrażliwej skóry

Gliceryna roślinna jest delikatna dla skóry, co sprawia, że jest popularna jako składnik produktów dla dzieci, a także produktów przeznaczonych dla osób starszych i osób o wrażliwej skórze. 

Gliceryna roślinna na włosy

Działanie gliceryny jest bardzo korzystne dla włosów, zwłaszcza kręconych, grubych, suchych i puszących się. Pomaga odżywiać zniszczone włosy i zapobiega ich łamaniu się, a dodatkowo nawilża skórę głowy. Może również wzmacniać włosy, pozostawiając je bardziej lśniące i mniej podatne na rozdwajanie się końcówek.

Intensywnie nawilża i nawadnia włosy

Gliceryna doskonale nawilża suche włosy i pozytywnie wpływa na kondycję skóry głowy, przeciwdziałając łupieżowi. Ponadto odżywia włosy, zmniejszając ich suchość, puszenie się i łamliwość.

Przeciwdziała puszeniu się włosów

Gliceryna zmniejsza odwodnienie, puszenie się i łamliwość włosów. Dlatego może być również dobrym rozwiązaniem dla niektórych rodzajów włosów naturalnych, aby zachować lub wzmocnić strukturę loków i wyeliminować puszenie się włosów.

Może wspomagać wzrost włosów

Poprawiając kondycję skóry głowy, gliceryna sprzyja również wzrostowi nowych włosów. Gliceryna sprzyja budowaniu odpowiedniego środowiska dla lepszego wzrostu włosów.

Gliceryna roślinna – jaki rodzaj włosów?

Gliceryna jest bezpieczna dla wszystkich rodzajów włosów, ale może być szczególnie korzystna dla osób o grubych, szorstkich, suchych lub odwodnionych włosach. Wpływ, jaki gliceryna może mieć na włosy grube lub kręcone, jest zależny od porowatości włosów, która dyktuje skuteczność humektantów i olejków przechodzących przez łuskę włosa. Przy zwiększonej porowatości i bardziej otwartej strukturze, łatwiej jest wchłonąć glicerynę, co przekłada się na lepsze nawilżenie.

Należy unikać nakładania gliceryny na świeżo farbowane włosy, ponieważ może ona pozbawić je koloru. 

Gliceryna na skórę głowy

Gliceryna chroni przed łupieżem

Przyczyną łupieżu jest wytwarzanie nadmiernej ilości sebum, gdy skóra głowy jest przesuszona z powodu utraty wilgoci. Kumulacja oleju może prowadzić do gromadzenia się martwych komórek skóry, przez co na głowie pojawia się czerwona, łuskowata i błyszcząca warstwa. Złuszczanie się skóry głowy objawia się łupieżem lub suchymi fragmentami skóry, które zalegają pomiędzy pasmami włosów.

Nakładanie gliceryny na skórę głowy reguluje wydzielanie sebum. Gliceryna roślinna nawilża skórę głowy, dlatego wytwarza ona mniej sebum, co zapobiega powstawaniu łupieżu. 

Zdrowie skóry głowy

Zadbane włosy mają swój początek u nasady, a gliceryna nie pozostaje obojętna na potrzeby Twojej głowy. Gliceryna roślinna może pomóc w utrzymaniu prawidłowej kondycji mieszków włosowych, chroniąc je przed nadmiernym wysuszeniem i łuszczeniem. Odpowiednio nawilżona skóra głowy sprzyja zdrowszemu wzrostowi włosów i zmniejsza swędzenie i podrażnienia.

Gliceryna roślinna zastosowanie

Naturalna odżywka do włosów

Jest to jedna z najlepszych naturalnych odżywek do włosów. Do odżywki wystarczy dodać glicerynę w proporcji 1:5. Wymieszaj ją dokładnie i nałóż na mokre włosy po umyciu szamponem. Zostaw na 3-5 minut i spłucz dokładnie zwykłą wodą.

Maska do włosów

Osoby, które chcą uniknąć przesuszonych włosów i rozdwajających się końcówek, mogą sporządzić naturalną maskę do włosów z gliceryny i ajurwedyjskich ziół, między innymi kozieradki, reetha i shikakai.

Spray do włosów

Aby stworzyć naturalny spray do włosów, wymieszaj glicerynę z wodą i dowolnym olejem. Dodatkowo można ją nieco rozcieńczyć wodą destylowaną lub różaną, co zapewni włosom przyjemny zapach i wzmocni ich odżywienie.

W żywności

Gliceryna może być także składnikiem niektórych produktów spożywczych. Dla przykładu, gliceryna może pełnić rolę środka utrwalającego i słodzącego w żywności i napojach. Producenci mogą dodawać glicerynę jako substancję utrzymującą wilgoć, co pomaga żywności zachować odpowiednią strukturę i konsystencję.

Balsam nawilżający dla suchej skóry

Przesuszona skóra to zmora, z jaką zmaga się wiele osób, ale gliceryna roślinna może zmniejszyć oznaki i objawy tego problemu.

Gliceryna roślinna a farmaceutyczna

Ze względu na właściwości nawilżające i utrwalające, gliceryna roślinna, wytwarzana z olejów roślinnych, na przykład sojowego, palmowego i kokosowego, często wykorzystywana jest w produktach spożywczych, kosmetycznych i wyrobach medycznych. 

Gliceryna farmaceutyczna jest wersją o wysokiej czystości, co gwarantuje jej skuteczność i bezpieczeństwo w produktach takich jak syropy na kaszel i leki nasercowe.

Gliceryna roślinna czy jest szkodliwa?

Generalnie uznaje się, że gliceryna roślinna jest substancją bezpieczną.

U niektórych osób może jednak wystąpić niepożądana reakcja alergiczna, jeśli gliceryna roślinna będzie stosowana bezpośrednio na skórę – zaleca się więc rozpoczęcie od niewielkiej ilości, aby zobaczyć, jak zareaguje skóra.

Spożycie gliceryny roślinnej może u niektórych osób powodować bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty i nadmierne pragnienie.

Organiczna gliceryna roślinna Alteya Organics jest przeznaczona tylko do użytku zewnętrznego.

Tagi:

Spis treści