Dżem i marmolada, a może konfitura lub powidła? Jakie są różnice w tych przetworach?

7 lipca, 2022
Różne
Spis treści

Wielu z nas z niecierpliwością czekało na lato. Kochamy ten beztroski czas, który tak mocno kojarzy nam się z błogim lenistwem na wakacjach i kilogramami zjadanych owoców. To ulubiona pora roku, podczas której porzucamy ciężkostrawne obiady na rzecz słodziutkich truskawek lub czereśni i zupełnie nie przejmujemy się gotowaniem! Ale jest również duża grupa osób, szczególnie kobiet, które skrupulatnie wykorzystują ten czas owocowania na przygotowywanie smakowitych przetworów na jesienno-zimowy czas. W kuchni unosi się piękny zapach, a nam przypominają się obrazy z dzieciństwa, podczas których nasze babcie i mamy krzątały się po kuchni. A może również i Wy pracujecie latem niczym mróweczki?

Dla tych, którzy chcieliby przygotować w tym roku pierwszy raz przetwory, a nie do końca znają różnice między powidłami, a marmoladą, przychodzimy z pomocą. Przygotowaliśmy dla Was krótki słowniczek, z którego dowiecie się, czym różnią się najpopularniejsze zimowe słodkie przetwory. Mamy nadzieję, że wybierzecie najdogodniejsze dla siebie i zaskoczycie swoich najbliższych prawdziwymi, domowymi pysznościami!

Dżem to wyrób owocowy z dodatkiem cukru, a czasem również substancji żelujących, choć w główniej mierze to właśnie cukier jest tym, którego zadaniem jest konserwacja. Normy spożywcze zakładają 25-35 gram owoców na 100 gram gotowego produktu, z czego 65% to cukier, ale oczywiście w warunkach domowych dodajemy go tyle, by nam po prostu smakowało, raz mniej, raz więcej. Owoce do dżemu mogą być pokrojone i wydrylowane. Podgrzewane są z niewielką ilością wody aż do puszczenia soków, a gdy nieco odparują, dodaje się do nich cukier, i mieszając, dalej gotuje aż do zagęszczenia. Następnie przekłada się je do słoików i pasteryzuje.

Marmolada produkowana jest z przecierów lub rozgotowanych owoców, których w produkcie jest minimum 80%. W swojej konsystencji jest gładka, bez widocznych kawałków owocowych, dlatego do marmolad najczęściej używa się owoców, których miąższ łatwo się rozpada, np. gruszek, jabłek lub brzoskwiń. Nie jest ona również zbyt słodka, zaleca się używać 50 gramów cukru na 1 kilogram owoców. Poprzez dodawanie do nich substancji żelujących, marmolada jest najbardziej zbita i żelowana w porównaniu z innymi przetworami, ale powinna się łatwo smarować lub kroić.

Konfitura charakteryzuje się widocznymi kawałkami owoców i dużą ilością cukru, najczęściej w proporcji 1:1 a do kwaśnych nawet 2. Do produkcji wykorzystuje się te, które nie rozpadają się w czasie gotowania, na przykład śliwki lub morele. Nie gotuje się ich, tylko smaży, unikając mieszania, by owoce zachowały jak największe kawałki. Można rzec, że konfitura to owoce w cukrowym syropie, ale komu się ten smak nie kojarzy z dzieciństwem?

Powidła najbardziej kojarzą się nam ze śliwkami, głównie węgierkami, ale możemy je również wykonać z moreli, brzoskwini, czy gruszek. Ich cechą charakterystyczną jest brak, albo bardzo mała ilość cukru, za to owoców nie mniej niż 160 gram na 100 gram gotowego już produktu! Aby cieszyć się smakiem powideł, musimy najpierw odparować wodę z owoców najpierw poprzez gotowanie, a następnie smażenie. Dawne przepisy naszych babć sugerowały, aby proces ten trwał kila dni.

Poznaliście już, czasem subtelne, różnice między przetworami. Mamy nadzieję, że wykorzystacie tę wiedzę do przygotowania swoich domowych smakołyków! Bo my właśnie podwijamy rękawy, aby zabrać się do pracy!

Tagi: bez dodatku cukru, dżem, konfitura, lato, letnie przetwory, marmolada, owoce, powidła, przetwory z owoców, różnice w przetworach, spiżarnia, zdrowa żywność, zuegg

Spis treści