Wodę różaną wytwarzaną komercyjnie pozyskuje się w procesie destylacji. W tym celu świeże płatki róży poddawane są działaniu gorącej wody, a powstająca para wodna zostaje zebrana w procesie kondensacji. Uzyskana tym sposobem prawdziwa woda różana jest niesamowicie intensywna i przy odpowiednim przechowywaniu zachowuje trwałość przez bardzo długi czas. Ta metoda wymaga jednak większego zaangażowania i jest o wiele droższa niż woda różana, która jest dostępna w specjalistycznych sklepach spożywczych. Wodę różaną można uzyskać z suszonych płatków róży lub poprzez dodanie wody destylowanej do olejku różanego – ta rozcieńczona wersja jest mniej aromatyczna, ale nadal zapewnia przyjemny aromat i smak.
Jeszcze prostszym sposobem na przygotowanie wody różanej jest po prostu gotowanie płatków róży w wodzie, po czym odcedzenie płatków róży i zachowanie wody. Woda różana sporządzona w ten sposób będzie mniej aromatyczna i straci swój aromat po upływie kilku dni.
Woda różana do twarzy – jakie właściwości?
Odświeżenie w ciągu dnia
Osoby, które w ciągu dnia dopada zmęczenie, powinny rozważyć posiadanie wody różanej na biurku, na stoliku lub w torebce. Woda różana będzie idealnym środkiem orzeźwiającym, który przy okazji nawilży Twoją skórę.
Nawilża skórę
Prawdziwa woda różana działa odżywczo na skórę i pomaga utrzymać jej nawilżenie. Woda różana jest powszechnie stosowana w tonikach, aby zminimalizować widoczność porów, do produkcji mgiełek mających na celu odświeżenie makijażu, w łagodzeniu skutków oparzeń słonecznych i poprawie skuteczności maseczek lub jako esencja. Według dawnych tradycji, aby zachować miękkość, gładkość i blask skóry, kobiety kąpały się w wodzie różanej.
Woda różana ma właściwości odmładzające
Naturalna woda różana jest bardzo popularnym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry w celu redukcji zmarszczek. Dzieje się tak, ponieważ woda różana wykazuje właściwości przeciwutleniające, które neutralizują uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki, które są jedną z głównych przyczyn powstawania zmarszczek, drobnych linii i innych oznak starzenia.
Woda różana do demakijażu
Wodę różaną znajdziemy jako składnik mgiełek do twarzy, które mają za zadanie odpowiednio przygotować skórę przed nałożeniem makijażu lub pomóc w jego odświeżeniu. Szczególnie osoby ze skłonnością do łuszczenia się makijażu mogą sięgnąć po wodę różaną, która zapewni odpowiednie nawilżenie skóry, a tym samym utrwala makijaż. Wodę różaną można również stosować przed wykonaniem makijażu, jednak należy pamiętać, aby pozwolić jej wsiąknąć w skórę przed nałożeniem produktów bazowych.
Działa leczniczo na rany
Olejek różany wykorzystywany jest tradycyjnie w leczeniu ran. Różany olejek charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Woda różana zawiera olejek różany, zatem jej wykorzystanie może również pomóc w gojeniu się ran. Jest to popularne rozwiązanie na łagodzenie podrażnień po goleniu.
Środek ściągający
W połączeniu ze środkiem ściągającym lub tonikiem, woda różana ułatwia usuwanie nadmiaru sebum z powierzchni skóry. Właściwości ściągające wody różanej przyczyniają się również do utrzymania naturalnej równowagi pH skóry.
Woda różana na włosy i skórę głowy – zalety
Aplikowanie wody różanej miejscowo przynosi szereg efektów zarówno włosom, jak i skórze głowy. Woda różana z suszonych płatków, będąca łagodnym środkiem ściągającym, chroni skórę głowy przed nadmiernym wydzielaniem sebum. Tłusta skóra głowy może przyczyniać się do pojawienia się łupieżu i wielu innych problemów z włosami wynikających z braku równowagi skóry głowy.
Działa kojąco na podrażnioną skórę głowy
W łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych skóry głowy mogą pomóc naturalne właściwości ściągające wody różanej. Przeprowadzone badania dowodzą, że ekstrakt z płatków róży ma działanie przeciwzapalne.
Skutecznie chroni przed wypadaniem włosów
Zapewnienie właściwych warunków skórze głowy jest niezwykle istotne dla profilaktyki problemów związanych z porostem i wypadaniem włosów. Właściwości zmniejszające stan zapalny wody różanej mogą mieć pozytywny wpływ na skórę głowy i zmniejszyć wypadanie włosów.
Pomaga ograniczyć puszenie się włosów
Woda różana z suszonych płatków w sprayu jest niezwykle skutecznym produktem w walce z puszącymi się włosami u kobiet o kręconych włosach. Nadaje również lokom naturalny połysk i zwiększa ich sprężystość.
Woda różana – jak stosować ją na włosy?
Stosowanie wody różanej może polegać na bezpośrednim aplikowaniu jej na włosy lub skórę głowy w postaci szamponu, odżywki, płukanki po umyciu włosów lub mgiełki.
Naturalna woda różana jest uważana za bezpieczną. W przypadku ogółu populacji nie są znane żadne zagrożenia wynikające z jej stosowania zarówno miejscowo, jak i po spożyciu. Jedynym wyjątkiem są osoby uczulone na tę substancję.
Woda różana od “królowej kwiatów”
Oferowana przez nas woda różana jest w 100% czystym i całkowicie naturalnym produktem. Uzyskuje się ją poprzez destylację parą wodną świeżych kwiatów róży, ręcznie zbieranych z naszych pól różanych w trakcie corocznych zbiorów róż w znanej na całym świecie bułgarskiej Dolinie Róż.
Nasza bułgarska woda różana to czysty, nierozcieńczony produkt spożywczy. W jej skład nie wchodzą żadne konserwanty, dodatki ani składniki syntetyczne. Niezwykle ważne jest, aby woda różana była produktem w 100% naturalnym. Liczni producenci umieszczają na etykietach swoich produktów informacje o tym, że zawierają one wodę różaną lub esencję różaną, ale mogą to być produkty syntetyczne.
Syntetyczne składniki różane nie mają żadnych wartości terapeutycznych i obfitują w chemikalia i konserwanty. W związku z tym ważne jest, aby szukać wody różanej, która jest świeża, destylowana parą wodną i nie zawiera żadnych dodatków.
Organiczna woda różana Alteya – właściwości
Oferowana przez nas organiczna woda różana należy do najlepszych i najbardziej tradycyjnych środków przeznaczonych do oczyszczania twarzy i posiada wiele zastosowań w pielęgnacji skóry. Naturalna woda różana ma wspaniałe właściwości odżywcze, uspokajające i równoważące i jest wykorzystywana w leczeniu trądziku, matowej, pozbawionej życia, podrażnionej skóry i oparzeń słonecznych. Bułgarska woda różana służy do odżywiania i nawilżania zarówno skóry, jak i włosów. Woda różana może być również stosowana do kąpieli i nawilżania ciała po kąpieli. Wspomaga utrzymanie równowagi poziomu pH skóry; woda różana działa przeciwstarzeniowo i odmładzająco na ciało i umysł. Jej odmładzający zapach podnosi na duchu i harmonizuje umysł. Dzięki temu, woda różana pobudza nasze zmysły.
Ze względu na piękny zapach, działanie terapeutyczne i wiele zastosowań, woda różana jest obowiązkowym produktem w każdym domu.
Zalety bułgarskiej wody różanej:
- Terapeutyczne, oczyszczające i detoksykujące.
- Przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe i równoważące.
- Przeciwstarzeniowe i nawilżające.
- Równoważenie poziomu Ph skóry.
- Odmładzająca, stymulująca i harmonizująca.
- Stymuluje trawienie i działa antyseptycznie.
- Wzmacnia smak żywności i napojów.
Zastosowanie bułgarskiej wody różanej:
- Delikatnie rozprowadź wacikiem na twarzy i szyi rano i wieczorem po oczyszczeniu skóry, aby nadać jej ton i odświeżyć ją.
- Wodę różaną możesz rozpylać na całe ciało po prysznicu lub w celu odświeżenia skóry i nadania jej delikatnego aromatu.
- Użyj jako naturalny balsam po goleniu.
- Spryskaj twarz, ciało lub pokój wodą różaną. Oddychaj głęboko, aby zrewitalizować i odmłodzić ciało i umysł.
- Wmasuj w korzenie umytych włosów lub użyj jako ożywczej płukanki do włosów.
- Użyj w wielu domowych recepturach kosmetycznych.
- Do porannego soku lub herbaty dodaj łyżeczkę wody różanej.
- Wykorzystuj w egzotycznych potrawach kulinarnych.
Woda różana w aromaterapii
Delikatna forma aromaterapii jest idealna dla osób wrażliwych, kobiet w ciąży i dzieci. W wodzie różanej występują wszystkie składniki esencji roślinnej, takie jak olejki eteryczne i posiada wszystkie korzystne właściwości, ale jest łagodniejsza i nie wymaga rozcieńczania.
Rewitalizujący zapach świeżych róż podnosi na duchu i harmonizuje umysł. Olejek ma właściwości tonizujące i regenerujące, a także wzmacnia emocjonalnie. Jej delikatny różany zapach pobudza nasze zmysły. Jest uważana za delikatny środek o działaniu uspokajającym i antydepresyjnym. Wodę różaną coraz częściej stosuje się w leczeniu stresu, napięcia nerwowego i niepokoju.
Spryskaj twarz, włosy i ciało i oddychaj głęboko przez minutę, aby oczyścić i uspokoić umysł. Stosować jako dodatek do kąpieli w celu złagodzenia stresu lub spryskać pokój, pościel i odzież.
Woda różana w gospodarstwie domowym
Rozpylając ją w pokojach, szafach i szufladach, zapewniamy wspaniały zapach w całym domu. Usuwa stagnację, negatywną energię i przynosi świeżość i spokój.
Czysta woda kwiatowa doskonale nadaje się do spryskiwania pościeli i poduszek oraz do nadawania zapachu prasowanym ubraniom.
Woda różana spożywcza
Niepowtarzalny zapach i liczne zalety wody różanej uczyniły z niej cenny składnik różnych potraw na całym świecie. Bogata w aromaty woda różana jest wykorzystywana do aromatyzowania baklavy, lodów, podpłomyków i ciast, dań z ryżu i sałatek owocowych.
Dodatkową zaletą spożywczej wody różanej jest możliwość wykorzystania jej w wielu napojach. Stosuje się ją jako dodatek do porannego soku, herbaty, mleka lub zwykłej szklanki wody.
Po prostu wymieszaj łyżeczkę lub dwie z ulubionym napojem i przekonaj się o pełni smaku wody różanej. Mówi się, że wspomaga trawienie i poprawia koloryt skóry i cerę.
Zastosowania i przepisy kulinarne
Przepis: Lemoniada z wody różanej
6 ½ SZKLANKI
– 5 1/3 SZKLANKI WODY
– 1 SZKLANKA CUKRU GRANULOWANEGO
– 1 1/3 SZKLANKI ŚWIEŻEGO SOKU Z CYTRYNY (OKOŁO 6 DO 7 CYTRYN)
– 2 ½ DO 3 ½ ŁYŻECZKI WODY RÓŻANEJ
Połącz wodę i cukier w rondelku i podgrzewaj na średnim ogniu, mieszając, aż cukier się rozpuści. Zdjąć z ognia i ostudzić. Dodać sok z cytryny i wodę różaną do smaku. Dobrze schłodzić przed podaniem.
Przepis: Brzoskwinie w syropie z wody różanej
OD 4 DO 6 PORCJI
– 4 SZKLANKI WODY
– 2 SZKLANKI CUKRU GRANULOWANEGO
– 3 ŁYŻKI ŚWIEŻEGO SOKU Z CYTRYNY
– 2 LASKI CYNAMONU
– ¼ ŁYŻECZKI ZIELONYCH STRĄKÓW KARDAMONU
– OPCJONALNIE: 1 ŁYŻKA SUSZONYCH PĄKÓW RÓŻY (PATRZ UWAGA)
– 1 ŁYŻECZKA WODY RÓŻANEJ
– 4 DOJRZAŁE, ALE JĘDRNE BRZOSKWINIE – KRUCHE CIASTECZKA
1. W garnku o pojemności 3 litrów wymieszać wodę, cukier, sok z cytryny, cynamon i kardamon. Doprowadzić do wrzenia, mieszając do rozpuszczenia cukru. Zmniejszyć ogień i gotować na wolnym ogniu przez 10 minut. Dodać suszone pąki róży i wodę różaną. Dusić 5 minut. Zdjąć z ognia i schłodzić przez 5 minut.
2. W międzyczasie doprowadzić garnek z wodą do wrzenia. Zdjąć z ognia i dodać brzoskwinie. Gotować około 30 sekund lub do momentu, aż skórki zaczną się rozluźniać. Wyjąć brzoskwinie i delikatnie opłukać chłodną wodą. Gdy będą wystarczająco chłodne, zsuń skórki. Pokroić brzoskwinie na ćwiartki, odrzucając pestki i włożyć do miski.
3. Zalać brzoskwinie gorącym syropem. Ostudzić około 15 minut, a następnie położyć na wierzchu kawałek woskowanego papieru i obciążyć małym talerzykiem. Odstawić do lodówki na kilka godzin, aż brzoskwinie ostygną i wchłoną aromat syropu. (Brzoskwinie powinny być podawane tego samego dnia, w którym zostały przygotowane).
4. Usunąć z syropu pączki róży, laski cynamonu i strąki kardamonu. Przełożyć brzoskwinie z częścią syropu do szklanych miseczek i podawać z ciasteczkami.
Przepis: Ciasto migdałowo-różane
12 DO 16 KAWAŁKÓW
– SPRAY DO GOTOWANIA
– 1 SZKLANKA NIESOLONEGO MASŁA, POKROJONEGO NA KAWAŁKI
– ¼ SZKLANKI SPROSZKOWANYCH MIGDAŁÓW
– 1 2/3 SZKLANKI GRANULOWANEGO CUKRU
– 5 DUŻYCH JAJEK
– 2 SZKLANKI MĄKI UNIWERSALNEJ
– ½ ŁYŻECZKI SOLI
– 1 ŁYŻECZKA WODY RÓŻANEJ
– ¼ SZKLANKI KONFITURY Z RÓŻY LUB DŻEMU
– 1 ŁYŻECZKA EKSTRAKTU MIGDAŁOWEGO
– CUKIER PUDER DO POSYPANIA
1. Rozgrzej piekarnik do 350 stopni. Lekko spryskaj 23-centrymetrową tortownicę sprayem do gotowania i odstaw na bok.
2. Umieść kawałki masła w dużej misce miksera elektrycznego i odstaw na około 15 minut, aby zmiękły. Zmiel drobno migdały w robocie kuchennym lub blenderze i odstaw na bok.
3. Gdy masło zmięknie, ubij śmietanę z cukrem na średnich obrotach do uzyskania puszystej masy, około 5 minut. Dodawać jajka, jedno po drugim, dobrze ubijając po każdym dodaniu. Wymieszać mąkę i sól. Powoli dodawać do śmietany, ubijając do uzyskania gładkiej masy.
4. Odjąć około jednej trzeciej ciasta i dodać wodę różaną i dżem, mieszając do uzyskania gładkiej masy. Wymieszać zmielone migdały i ekstrakt migdałowy z pozostałym ciastem. Przełóż połowę ciasta migdałowego do przygotowanej formy, równomiernie rozprowadzając. Nałożyć łyżką całe ciasto różane, rozprowadzając je równomiernie. Następnie nałożyć pozostałe ciasto migdałowe i rozprowadzić do uzyskania gładkiej konsystencji.
5. Piec ciasto na środkowej półce piekarnika przez 50 do 60 minut lub do momentu, aż będzie gotowe. Ostudzić ciasto w formie przez 15 minut, a następnie przejechać nożem wokół zewnętrznej krawędzi i wokół środkowej rurki. Przełożyć na kratkę do studzenia i całkowicie ostudzić. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.