Olejek cedrowy to żółty, kleisty olejek pozyskiwany z igieł, liści, kory i owoców drzew cedrowych. Występują głównie w gatunkach Cedrus deodara, Cedrus atlantica, Juniperus mexicana i Juniperus virginiana, powszechnie znanych pod nazwami Himalajski, Atlaski, Meksykański i Wirginijski. Ze względu na obecność na zimnych strefach klimatycznych, drzewo cedrowe dobrze rozwija się na wyższych piętrach oraz w regionach górskich. Olejek z drzewa cedrowego, wytwarzany jest metodą destylacji z parą wodną, zimnego kompresu lub destylacji węglowej i znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie.
Olejek cedrowy zastosowanie
Olejek cedrowy aromaterapia
Zapach olejku eterycznego z drzewa cedrowego charakteryzuje się słodkimi i wyczuwalnymi nutami drzewnymi, które opisywane są jako ciepłe, uspokajające i relaksujące, dzięki czemu w naturalny sposób przyczynia się do łagodzenia stresu. Energetyzujący zapach olejku cedrowego ułatwia odświeżanie i usuwanie nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach, jednocześnie odstraszając owady i kleszcze. Właściwości przeciwgrzybicze olejku przeciwdziałają rozwojowi pleśni. Olejek cedrowy działa pobudzająco, poprawiając pracę mózgu, a jego uspokajające działanie relaksuje i odpręża ciało, dzięki czemu wspomaga koncentrację i zmniejsza nadpobudliwość.
Olejek cedrowy do twarzy
Dodaj olejek cedrowy do olejku o właściwościach przeciwzapalnych, jak na przykład olejek jojoba, i wykorzystaj go do punktowego leczenia wyprysków. Ponadto możesz również spróbować dodać go do swojego codziennego kremu nawilżającego.
Skuteczny środek oczyszczający skórę
Olejek cedrowy jest doskonałym wyborem, jeśli chcesz delikatnie oczyścić skórę po ciężkim dniu na świeżym powietrzu. Wykazuje on silne właściwości, które pozwalają usunąć brud, zanieczyszczenia, oleje i wszystkie inne substancje, które powodują powstawanie niedoskonałości na skórze.
Olejek cedrowy na włosy
Nakładanie olejku cedrowego na skórę głowy oczyszcza, przywraca równowagę naturalnych olejków znajdujących się we włosach i przeciwdziała infekcjom grzybiczym lub bakteryjnym. W związku z tym korzystanie z produktów do włosów zawierających olejek eteryczny cedrowy pomoże poprawić kondycję skóry głowy i utrzymać zdrową fryzurę.
Olejek cedrowy właściwości
Olejek eteryczny z drzewa cedrowego – Egzema
Egzema to często występująca dolegliwość skórna, która wywołuje suchość, zaczerwienienie i swędzenie skóry, na której mogą tworzyć się pęcherze lub pęknięcia. Zdaniem wielu osób stosowanie olejku eterycznego z drzewa cedrowego łagodzi dyskomfort związany ze stanem zapalnym i wysuszeniem skóry, które pojawiają się w przypadku egzemy. Olejek eteryczny z drzewa cedrowego można wprowadzić do codziennej rutyny na wiele sposobów: jako dodatek do balsamu lub mydła, wmasowując go w zaatakowane lub swędzące miejsce z dodatkiem oleju nośnikowego lub robiąc sobie kąpiel z dodatkiem pięciu kropli olejku z drzewa cedrowego.
Stymuluje wzrost włosów
Bogactwo bioaktywnych składników obecnych w olejku z drzewa cedrowego sprawia, że jest on doskonałym rozwiązaniem na wszelkie problemy z włosami. Dzięki właściwościom antybakteryjnym olejek zapewnia poprawę krążenia krwi oraz zapobiega różnym infekcjom włosów, a także aktywnie wspomaga tworzenie kolagenu. Olejek eteryczny cedrowy skutecznie leczy łupież, łysienie i zmniejsza przerzedzenie włosów. Systematyczne stosowanie olejku cedrowego poprawia strukturę włosów, zwiększa ich połysk i stymuluje ich wzrost. Dzięki skutecznemu działaniu antystresowemu chroni także włosy przed wypadaniem i przedwczesnym siwieniem.
Działanie odkażające
Olejek cedrowy jest bogaty we właściwości przyspieszające gojenie się ran, efektywnie leczy infekcje i oczyszcza otarcia.
Dodając kilka kropli do produktów do pielęgnacji skóry, takich jak środki oczyszczające i nawilżające, może stanowić uzupełnienie procesów gojenia.
Jako domowy środek bakteriobójczy, olejek cedrowy nadaje się do codziennego mycia rąk i jest naturalnym sposobem na usunięcie bakterii znajdujących się w domu.
Olejek eteryczny z drzewa cedrowego – odstrasza owady
Owady i insekty są początkową przyczyną rozmaitych problemów. Są one nosicielami wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów, dlatego mogą nie tylko zanieczyszczać żywność i powodować zatrucia pokarmowe, lecz także przyczyniać się do powstawania różnych problemów, począwszy od wysypki i swędzenia, a kończąc na gorączce i halucynacjach. Ponadto niektóre owady mogą nawet prowadzić do rozwoju śmiertelnych chorób zakaźnych, takich jak denga, malaria, chikungunya, żółta febra itp. Obfitość właściwości przeciwdrobnoustrojowych olejku cedrowego stanowi doskonałe zabezpieczenie przed wszystkimi rodzajami owadów, w tym komarami, wszami, pchłami itp. Używany w waporyzatorach skutecznie odstrasza komary, muchy i inne owady.
Łagodzenie kaszlu
Olejek cedrowy może pomóc złagodzić kaszel, dzięki właściwościom wykrztuśnym. W przypadku występowania kaszlu, warto rozważyć stosowanie olejku eterycznego z drzewa cedrowego przed położeniem się spać.
Dwie krople olejku cedrowego zmieszanego z olejem nośnikowym należy wcierać w klatkę piersiową i okolice gardła przez minutę.
Olejek cedrowy na trądzik
Działanie przeciwzapalne i antybakteryjne olejku cedrowego, może mieć korzystny wpływ na dolegliwości skórne, takie jak trądzik.
Wypróbuj stosowanie olejku z drzewa cedrowego w terapii trądziku, wzbogacając go dwiema lub nawet trzema kroplami na 5 łyżeczek niekomedogennego oleju nośnikowego i nałóż na skórę na 20 minut raz lub dwukrotnie w ciągu tygodnia. Możesz również dodać kilka kropli olejku cedrowego do peelingu twarzy. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem wykonać test płatkowy, aby sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.
Olejek cedrowy przeciwwskazania
Olejek cedrowy uznaje się za bezpieczny. Według Agencji Ochrony Środowiska (EPA) nie ma obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania olejku w kosmetykach lub pestycydach zgodnie z instrukcją zamieszczoną na etykiecie.
Olejki eteryczne mogą wywoływać podrażnienia skóry, jednak rzadko pojawiają się zgłoszenia o tym, by drewno cedrowe wywoływało problemy skórne. Mimo to, przed nałożeniem na skórę należy odpowiednio rozcieńczyć olejek cedrowy z tłustym olejem nośnikowym, takimi jak olej z pestek winogron lub olej ze słodkich migdałów.