Poznaj cudowny owoc: cytrus bergamotka

Niektórzy twierdzą, że bergamotka (citrus bergamia) została sprowadzona z Wysp Kanaryjskich przez Krzysztofa Kolumba, inni przychylają się do teorii iż pochodzi z Chin, Grecji lub miasta Berga w Hiszpanii. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że gatunek jest autoktonicznym gatunkiem z Kalabrii,  już w XIV wieku mówi się o limon pusillus calaber, z którego pochodzi bergamotka.

Pierwsza udokumentowana plantacja bergamotki pochodzi z 1750 r. z prowincji Reggio Calabria (Włochy). Obecnie uprawy obejmują teren między  Villa San Giovanni a Monasterace, gdzie, dzięki koszystnym warunkom klimatycznym znajduje się 90% światowej uprawy bergamotki.

Owoce bergamotki mają podobnego rozmiaru, co pomarańcze, mają żółtą skórkę i są zbierane jedynie od listopada do marca.

Olejek eteryczny bergamotki, pozyskiwany jest ze skórki, służy zarówno do słodzenia wielu rodzajów naparów oraz do produkcji perfum, których jest bazą, jak i w lecznictwie ze względu na jego właściwości dezynfekujące i zdrowotne.

Właściwości lecznicze bergamotki

Owoce Bergamotki mają szerokie zastosowanie w aromaterapii, gdzie zwalcza depresje, ułatwia sen oraz poprawia nastrój. W medycynie zostały udokumentowane właściwości przeciwzapalne, dezynfekujace i łagodzące. Zaleca się estrakty oraz olejek z bergamotki do zwalczania łuszczycy oraz oparzeń. Pomaga w gojeniu się ran.

Jedna lub 2 krople dziennie olejku eterycznego rozpuszczonego w wodzie lub łyżeczce miodu lub herbaty pobudza apetyt, funkcje wątroby i trzustki, przeciwdziała zapaleniu pęcherzyka żółciowego, tachykardii oraz nadciśnieniu tętniczemu. Zwalcza infekcje jamy ustnej, dziąseł oraz przeciwdziała zapaleniu opon mózgowych. Zwalcza pasożyty jelit a także jest środkiem dezynfekującym oraz ściągającym.

Bergamotka w walce z wysokim choresterolem oraz cukrzycą.

Zastosowanie soku bergamotowego w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. 

Ojciec medycyny, Hipokrates, z aforyzmu: „Niech żywność będzie leku i lek będzie żywność” był, od czasów starożytnych, podkreślił związek między odżywianiem i dobro jednostki. Określenie „odżywczy” został wymyślony w latach 80. przez dr Stephen L. De Felice, założyciela FIM (Fundacja Innowacji w dziedzinie medycyny), co wskazuje na jedzenie lub część żywności, który zapewnia medyczne lub zdrowotne korzyści, w tym zapobiegania lub leczenie choroby.

W następnych latach zaobserwowaliśmy, że dodanie niektórych zdrowych substancji obecnych w żywności może mieć pozytywny wpływ na zdrowie jednostki, takie jak Omega 3 w mleku lub witaminy w płatkach zbożowych. W ten sposób zalety tych pokarmów są dodawane do zalet wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu uzyskuje się nutraceutyki lub funkcjonalne pokarmy bogate w zdrowe cząsteczki.

Wśród różnych przeciwutleniaczy fitoterapici działania obecnie stosowanego w zapobieganiu i leczeniu różnych metabolicznych chorób znajdujących miejsce bergamotowy (Citrus bergamia), jest endemicznym roślin Kalabrii której sok ma wysokie stężenie flawonoidów, które posiadają właściwości przeciwutleniające środki przeciwzapalne i wazoochronne, a także obniżające stężenie lipidów i hipoglikemiczne.

W szczególności, niektóre z nich działałyby na wewnątrzwątrobową syntezę trójglicerydów, hamując je i na wewnątrzkomórkową odpowiedź na insulinę, poprawiając jej sygnał. Dużo uwagi poświęcono zastosowaniu bergamotki jako środek odżywczy do stosowania w leczeniu łagodnej i hipercholesterolemii w przypadku nietolerancji statyn, jak również związanych stanów disglicemia. W odniesieniu do lipidów wpływu na zestawie dwóch pochodne flawonoidów zawarte w soku z bergamotki, hesperetyna i naringeniny, posiadający strukturę podobną do substratu enzymu reduktazy HMG-CoA, wątroby, hamuje się zachowywać jako statyny; również pochodna glikozydowa naringeniny, naringiny, hamuje ten enzym. Wynika z tego, że sok z bergamotki obniża poziom całkowitego cholesterolu. Dodatkowo, badania in vitro sugerują, że naringenina i hesperetyna zmniejszenie aktywności enzymu acylo-CoA: cholesterolu acylotransferazy (ACAT), hamując montaż lipoprotein. Można również mieć wpływ na stężenia triglicerydów w surowicy, jak hesperetyna zmniejsza aktywność kluczowego enzymu w syntezie triglicerydów w wątrobie fosfatydowy fosfoidrolasi (PAP).

Inną właściwością, którą należy wziąć pod uwagę sok z bergamotki, jest jego aktywność hipoglikemiczna. W szczególności, naringeniny, innych polifenoli, zwiększa aktywność kinazy AMP (AMPK), a L „wychwyt glukozy w mięśniach i w wątrobie, co przekłada się na zwiększenie wrażliwości na insulinę i tolerancję glukozy. W odniesieniu do działania na śródbłonek, flawonoidy zawarte w bergamotki, zwiększając aktywność pewnych enzymów przeciwutleniające, co ogranicza wytwarzanie wolnych rodników tlenowych w ściance naczynia i wraz z dobrze znane właściwości przeciwzapalne, poprawa śródbłonkowa produkcja tlenku azotu.

Owoce bergamotki oraz inne cytrusy ekologiczne są dostępne w naszym sklepie co roku od stycznia do kwietnia. Mozesz kupić bergamotka kliknąć tu.

 


Opublikowano: 26 kwi 2019
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Spiżarnia
Comments powered by Disqus