Czy kosmetyki mogą spowodować wcześniejszą menopauzę?

Do tej pory wiadomo było, że szkodliwe substancje chemiczne znajdujące się w kosmetykach mogą prowadzić do zachorować na raka i zaburzeń w rozwoju genitaliów u noworodków, ale najnowsze badania wykazują również wpływ tych samych substancji na przedwczesną menopauzę. Dodatkowo z menopauzą wywołaną przez czynniki chemiczne wiąże się zwiększona ilość przypadków zachorowań na serce i osteoporozę.

Uroda, kobieta z kwiatem


Badania prowadzone przez endokrynologa dr. Amber Cooper z Uniwersytetu Waszyngtona objęły 30 000 kobiet i opublikowane zostały w naukowym czasopiśmie PLOS ONE (Public Library of Science journal). Analizie poddano próbki moczu i krwi na obecność 111 substancji chemicznych - takich jak PCB (polichlorowane bifenyle, substancje używane w płynach hydraulicznych, olejach i transformatorach, które w organizmie ludzkim nie ulegają rozkładowi, kumulują się i powodują trwałe uszkodzenia systemu nerwowego, wątroby, śledziony i nerek) , ftalany i pestycydy - powszechnie występujących w kosmetykach i plastikowych opakowaniach. (o ftalanach już pisalismy tu: Wpływ ftalanów na inteligencję dzieci).


Wyniki okazały się niepokojące: kobiety, u których znajdowało się najwyższe stężenie tych substancji, przechodziły menopauzę średnio 1,9 do 3,8 roku wcześniej niż kobiety, u których poziom tych składników był najniższy.  


Chociaż w tym momencie za wcześnie jest jeszcze by mówić o związku przyczynowo-skutkowym, to moim celem jest uświadomienie kobiet o negatywnym działaniu substancji chemicznych na zdrowie, a w szerszej perspektywie – zainicjowanie większej przejrzystości w przemyśle kosmetycznym” – wyjaśnia doktor Cooper. „W tej chwili nie ma możliwości sprawdzenia jak wiele ftalanów znajduje się w produktach pielęgnacyjnych”.

Źródło: Time
 

Jak możemy uniknąć kontaktu z tymi substancjami?

Sprawa nie jest prosta, gdyż nawet pomimo zakazu stosowania np. PCB, środowisko jest w dużej mierze nim skażone. Na pewno warto sięgnąć po bardziej naturalne kosmetyki, najlepiej takie, które są organicznie certyfikowane. Do tego należy czytać skład produktów i nie dać się zwodzić reklamowym chwytom ani „wierzyć na słowo” producentom kosmetyków.
 

Organiczne kosmetyki Alteya Organics pochodzą wyłącznie z ekologicznych upraw i nie zawierają nawet śladowych ilości pestycydów. Wszystkie bez wyjątku są poddawane rygorystycznym badaniom zanim otrzymają certyfikat USDA Organic – najbardziej restrykcyjny certyfikat przyznawany kosmetykom organicznym. Oznacza to, że wolne są od substancji chemicznych, ftalanów, parabenów, SLS, perfum i barwników. Okazuje się raz jeszcze, że Matka Natura oferuje najzdrowszy i najbezpieczniejszy sposób pielęgnacji o urodę.


Opublikowano: 04 lut 2015
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Uroda
Comments powered by Disqus