Prosecco Valdobbiadene: idealne wino na Święta

Prosecco to wino frizzante lub spumante (lekko musujące lub musujące), które idealnie nadaje się na gorący sezon letni. Pochodzące z Veneto, niedaleko Wenecji, z doskonałych winnic białych winogron, niejednokrotnie jakością przewyższa szampana. Można je serwować z lekkimi potrawami z drobiu i owoców morza, a nawet, jako wino deserowe do ciastek.

Prosecco Valdobbiadene
 
 
W Perla Negra polecamy jego degustację w postaci klasycznych włoskich koktajli – czyli z domieszką soków owocowych: brzoskwiniowego, morelowego i ananasowego. Podane w ten sposób Prosecco Ronfini Valdobbiadene XD na pewno będzie orzeźwiającym i oryginalnym aperitif.
 

Typy prosecco

Na rynku dostępnych jest wiele różnych odmian prosecco. Podstawowa różnica to taka, która wynika z siły musowania: frizzante to wino mające mniej bąbelków niż spumante, ale w kwestii smaku i bukietu obydwa są bardzo do siebie zbliżone. 
W sklepach dostępne są dwie wersje smakowe: brut i extra dry. Ta druga jest klasyczną opcją, uświęconą długoletnią tradycją. Oczywiście, jak na wina musujące przystało, w obu znajduje się pewien dodatek cukru, dlatego o smaku wytrawnym w pełnym tego słowa znaczeniu raczej trudno tu mówić. Prosecco na pewno wymyka się klasyfikacji, co czyni je, przynajmniej w naszej opinii, tym bardziej interesującym. O ile nie jest to ani wino deserowe, ani wytrawne, to zdecydowanie odznacza się owocowym smakiem z delikatną nutą orzechów i ziół.
 

Jak powstaje prosecco?

Prosecco powstaje w winnicach Wenecji Euganejskiej z winogron Glera tzw. metodą Charmata. Różni się ona od klasycznej metody z Szampanii tym, że druga fermentacja, podczas której wytwarzane są musujące bąbelki dwutlenku węgla odbywa się w niedużych kadziach, a nie – jak ma to miejsce w przypadku szampana – w butelkach (oczywiście 5-hektolitrowe kadzie mogą uchodzić za niewielkie jedynie jak na warunki przemysłowe). 
 
Większa ekonomiczna wydajność metody Charmata przekłada się bezpośrednio na cenę wina prosecco, która waha się w granicach 19 – 70 złotych od butelki. Oczywiście nie bez znaczenia jest lokalizacja i renoma samej winnicy oraz odmiana winorośli, ale prosecco uchodzi powszechnie za cenowo najbardziej przystępne ze wszystkich dobrych win musujący.
 
Warto dodać, że pochodzące z winogron Glera wina niemusujące nie zasługują na ocenę wyższą niż 3 - w skali szkolnej. Jednak druga fermentacja wydobywa z owoców pełnię ich smaku i pozwala ocenić wino przynajmniej na mocną piątkę.
 

Gdzie kupować?

 
Rzecz jasna tanie wino kupione w markecie, z plantacji o wysokiej wydajności, nie może się równać z prawdziwym DOCG pochodzącym od zaufanego dostawcy. 
 
Wino Prosecco Ronfini Valdobbiadene to idealne wino na Święta. Świetnie wypada w roli orzeźwiającego napoju o bardzo owocowym smaku, a odpowiednio schłodzone (6-10 stopni) nie tylko orzeźwi, ale pobudzi zmysły każdego miłośnika trunku Dionizosa. 

Opublikowano: 18 gru 2014
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Spiżarnia
Comments powered by Disqus