10 mało znanych prawd o złocie

Złoto od dawna fascynowało ludzi – nie tylko ze względu na rzadkość występowania w naturze, ale także z powodu swoich specyficznych właściwości, jak na przykład odporność na utlenianie. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, od czego zależy jego kolor albo jak się liczy karaty, poniżej znajdziecie odpowiedzi. Oto mniej znane fakty na temat tego szlachetnego kruszca:

złote słońce.jpg

1. Całkowicie czyste złoto

jest tak miękkie, że można palcami zmienić jego kształt.


2. Największy samorodek złota

„Welcome Stranger” o wadze 78 kilogramów został wydobyty w Australii w 1869 roku. Po przetopieniu uzyskano z niego 71 kilogramów czystego złota. Obecnie największym samorodkiem jest ważący 27 kilogramów „Hand of Faith”. Można go podziwiać na wystawie w Las Vegas w kasynie Golden Nugget (Złoty Samorodek).

złoto


3. Z 30 gram złota

można zrobić drut o długości ok. 100 kilometrów.


4. Ponad 90% złota

znajdującego się obecnie w obiegu wydobyto po 1848 roku, kiedy rozpoczęła się słynna kalifornijska gorączka złota.

5. Oceany są największym pojedynczym zbiornikiem złota na Ziemi.

Szacuje się, że zawierają one osiem razy więcej złota, niż dotychczas znajduje się w obiegu, ale koszt jego wydobycia przekraczałby wartość samego kruszca.

6. Bardzo niewiele substancji chemicznych oddziałuje na złoto,

dzięki czemu zachowuje ono połysk nawet po 1000 lat.


7. Barwa złota zależy od rodzaju i proporcji metalizłoty kolor

których oprócz czystego złota użyto do wykonania stopu. Na przykład złoto o czerwonawej barwie uzyskuje się w wyniku dodania do stopu odpo

 

wiedniej ilości miedzi (np.  złoto w próbie 583 mogło zawierać maksymalnie 41,7% miedzi, pozostałe 58,3% stanowiło czyste złoto).

 

Z kolei białe złoto powstaje przez dodanie do stopu metali o naturalnie srebrnym kolorze, czyli niklu i palladu. Bardziej cenione jest białe złoto uzyskane poprzez dodanie do stopu palladu, jednak producenci biżuterii zazwyczaj nie podają czy biały kolor uzyskano przez domieszkę niklu, czy przez domieszkę palladu.

8. Próba złota w karatach zawiera informację o zawartości złota w stopie.

Gdyby na przykład obrączka była wykonana z czystego złota, to jej próba wynosiłaby 24 karaty. Innymi słowy jeden karat odpowiada 1/24 zawartości złota w stopie.


9. Kaski astronautów

pokryte są cienką warstwą złota mierzącą zaledwie 0,00005 milimetra – wystarczy to jednak, by zredukować rażący efekt promieni słonecznych.

Astronaut


10. Złoto „made in China”?

Okazuje się, że nie tylko tania elektronika i odzież pochodzą z Chin. W 2008 roku Chiny wyprzedziły RPA w produkcji złota i są obecnie jego największym na świecie eksporterem.

Afreika - RPA


Opublikowano: 13 paź 2014
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Design
Comments powered by Disqus