Kupujesz kosmetyki do pielęgnacji dziecka? 5 składników których należy unikać

Czy składniki takie jak sól sodowa mleczanu stearylowego, alkohol cetearylowy czy uwodorniony olej coś wam mówią? Jeśli nie macie dyplomu z chemii, ich rozszyfrowanie może się okazać dosyć czasochłonne. Co warto na ich temat wiedzieć? Których substancji unikać? Czy w ogóle istnieją stuprocentowo bezpieczne produkty do pielęgnacji naszych milusińskich?

Czytaj etykietki


Przygotowaliśmy poniższą listę tak, aby pomóc rodzicom zorientować się, od jakich składników stronić i co kryje się pod niewiele mówiącymi nazwami chemicznymi. W końcu świadome robienie zakupów to nasza najlepsza broń.

1) Uwodorniony olej z nasion bawełny

Niezależnie od tego, czy kupujemy olej do celów konsumpcyjnych, czy kosmetycznych, najlepiej by był on organiczny, a przynajmniej bez GMO.  Dlaczego jest to ważne? Otóż dlatego, że toksyny mają tendencje do odkładania się i „leżakowania” w komórkach tłuszczowych zarówno u roślin jak i ludzi. Oznacza to, że oleje mają wyższe stężenie toksyn, a nasza skóra wchłania to, co na nią kładziemy.

Uwodorniony olej bawełniany jest środkiem, który według Environmental Working Group, może być zanieczyszczony rtęcią, arsenem, ołowiem i pestycydami. Jest to również jeden z najtańszych olejów, zważywszy na to, że bawełna nie należy do roślin jadalnych. Jeśli olej nie nadaje się do konsumpcji, to czy warto nacierać nim delikatną skórę dziecka (lub naszą własną?)

2) Sól sodowa mleczanu stearylowego

Jest to emulgator wytwarzany z olejów roślinnych, takich jak olej sojowy i olej palmowy, które często pochodzą z upraw GMO. Znajduje się on również na liście środków drażniących skórę i zawierających toksyny

.bezpieczne kosmetyki alteya organics

3) Kwas benzoesowy

Fakt, że niektóre składniki zostały przetestowane i uznane za bezpieczne zgodnie z normami przemysłowymi nie oznacza, że nadają się one do pielęgnacji niemowląt. Kwas benzoesowy jest konserwantem, który pochodzi z owoców takich jak jabłka, jagody i innych naturalnych źródeł. Jednak najnowsze badania wiążą jego używanie z podrażnieniami skóry i negatywnym efektem na organizm. Ponadto kwas benzoesowy w połączeniu z kwasem askorbinowym (witamina C) w sprzyjających warunkach tworzy rakotwórczy benzen.

4) Alkohol cetearylowy

Według Karty Charakterystyki Substancji Chemicznych, alkohol cetearylowy "jest niebezpieczny w przypadku kontaktu ze skórą lub oczami (czynnik drażniący) i prowadzi do irytacji dróg oddechowych". Biorąc pod uwagę te właściwości, nie jest to chyba najlepszy składnik kosmetyków dziecięcych?

5) Perfumy, substancje zapachowe

Pod tą nazwą kryje się nic innego, jak chemiczny koktajl. Większość producentów nie ujawnia pochodzenia stworzonych przez siebie substancji zapachowych, więc trudno powiedzieć dokładnie, jakie stanowią one zagrożenia. Ale zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Environmental Working Group "mieszanki zapachowe związane są z alergią, zapaleniem skóry, zaburzeniami oddychania i negatywnym oddziaływaniem na układ rozrodczy." Skąd więc perfumy w produktach do pielęgnacji dziecka? Najprawdopodobniej po to, by zatuszować zapach uwodornionych olejów i innych składników.

Uzbrojeni w wiedzę ruszamy na zakupy, i co się okazuje? Ponad 90% kosmetyków, w tym dziecięcych, posiada co najmniej jeden z powyższych składników, a często całą ich gamę. Informacje takie jak „ekologiczna” czy „naturalna formuła” nie mają wiele wspólnego ze zdrowymi, bezpiecznymi produktami i są czysto marketingowymi chwytami. Jedyną gwarancję stanowi kupowanie produktów z organicznymi certyfikatami. Wszystkie oferowane przez nasz butik kosmetyki Alteya Organics są opatrzone pieczęcią USDA Organic – najbardziej restrykcyjnym certyfikatem. Robiąc u nas zakupy możecie być spokojni o zdrowie maluchów, a przy okazji i sobie podarować organiczny, pięknie pachnący kosmetyk.

Mamo czytaj etykietki!

Jeszcze więcej na temat..

Organiczne kosmetyki Alteya Organics lider kosmetyków organiczne Dziecko
 

Dlaczego warto kupować Kosmetyki z Certyfikatem Organicznym USDA ORGANIC

Alteya Organics – lider w branży kosmetyków organicznych

Fenoksyetanol, toksyczny składnik w kremach dla dzieci

photo credit: tec_estromberg 

Opublikowano: 11 sie 2014
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Uroda
Comments powered by Disqus