Idealne wino do grilla? Primitivo.

Primitivo I Pastini Arpago robi się z czerwonych winogron Primitivo w rejonie Manduria i Sava (Taranto). Krzewy winne rosną tu raczej niezbyt dobrze, gdyż gleby są przeważnie gliniaste, ale klimat sprzyjający.

Najlepsze wino na grilla

W połowie września zbiera się około 8 ton winogron z hektara. Tak niska wydajność spowodowana jest jednak nie ubogą glebą, ale sposobem przycinania krzewów, które tnie się alberello, czyli w kształt głowy. Oczywiście winogrona do najlepszych win zbiera się ręcznie. Proces winifikacji także przebiega przede wszystkim tradycyjnymi metodami, a Primitivo I Pastini Arpago maceruje się długo i ze skórkami, co w przypadku win czerwonych jest raczej rzadkością, ponieważ skórki nadają winom cierpki smak. Takie właśnie jest Primitivo I Pastini Arpago, w którym duża zawartość tanim współgra z owocowym smakiem gron.

Wino do grilla?

Primitivo Tarantino IGP Arpago
 
W Polsce do dań z rusztu albo grilla zdecydowanie popularniejsze od wina jest piwo. Taka już nasza „uroda” – chłodny Polski klimat nie sprzyja uprawom winorośli. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby złocisty trunek zamienić na rubinowy z purpurowymi rozbłyskami.
 
Do dań z grilla najlepiej nadają się wina czerwone, wytrawne, ewentualnie półwytrawne. Szczepy, które najczęściej serwuje się do pieczystego to Shiraz, Merlot, Zinfandel i Barbera oraz Chenin Blanc i Sauvignon Blanc. Jest tu też miejsce na Primivito, z którego wina są bardziej owocowe niż ze Shiraz i Merlot, a jednocześnie bardzo wytrawne. Ponieważ jest to wino czerwone, raczej nie komponuje się najlepiej z drobiem i białymi rybami, natomiast z czerwonym mięsem i ciemnymi rybami smakuje bardzo dobrze. Pasuje także do sałatek na bazie octu winnego, a nawet sprawdza się jako składnik sosu BBQ.
 
Primitivo I Pastini Arpago, jak większość win czerwonych podaje się w temperaturze od 16 do 21 stopni Celsjusza. Co prawda dla większości Polaków ustawienie obok grilla kieliszka do wina może być powodem lekkiego szoku estetycznego, ale wszystkie wyrobione na winach podniebienia docenią trunek z Primivito.
 

Dojrzałe i ukończone

 
Primitivo I Pastini Arpago jest doskonałe nie tylko do dań z grilla i rusztu. Wino to ma niezwykły smak, który zawdzięcza przede wszystkim długiej maceracji moszczu ze skórkami oraz długiemu dojrzewaniu: przez pół roku w kadziach i dwa kolejne miesiące w butelkach. Jeśli okres leżakowania przedłuży się do dwóch lat, Primitivo I Pastini Arpago zyskuje nowy, bogatszy smak.
 
Dominujące nuty smakowe to czereśnia, wiśnia, czarna porzeczka, ale wyraźnie zaznaczone są także cierpkie nuty ziołowe i drzewne. Wino to rozkwita powoli i aby docenić w pełni jego niecodzienny smak, trzeba się z nim oswoić. Jest zdecydowanie różne od prostych win czerwonych, jakie można kupić w supermarketach.
 
Primitivo I Pastini Arpago dostępne jest tylko w kilku sklepach, które współpracują bezpośrednio z winnicami. Ceny nie są wygórowane (od 60 do 100 złotych za butelkę), a jest to koszt, jaki naprawdę warto ponieść. Do grilla czy nie, Primitivo I Pastini Arpago jest winem wyjątkowym, które powinno się podawać do dań o wyrazistym smaku.
 
Salute! :)
photo credit: KennethMoyle via photopin cc

Opublikowano: 01 sie 2014
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Spiżarnia
Comments powered by Disqus