Tego lata pozwalaj sobie na więcej: Biżuteria Artystyczna

Kolekcje biżuterii na lato 2014 cechują się bardzo dużą oryginalnością. Coraz mniej widać podobieństw pomiędzy kolekcjami różnych producentów, a biżuteria artystyczna praktycznie w niczym już nie przypomina catalogów największych zakładów jubilerskich.

Biżuteria naszyjniki Perły.

Skupienie się na oryginalnych formach spowodowało, że większość produktów jest wypuszczana na rynek w pojedynczych egzemplarzach albo bardzo krótkich seriach. Jest to widoczne do tego stopnia, że nawet duże firmy jubilerskie zdecydowały się na zwiększenie ilości produkowanych modeli biżuterii przy jednoczesnym skróceniu serii. Lato 2014 upłynie więc pod znakiem biżuterii niepowtarzalnej.

Podobne projekty, owszem, mogą się trafić, ale raczej w ramach katalogu jednego producenta, choć i to nie jest częste. Jeśli wykorzystane są tradycyjne kamienie półszlachetne, do są one albo nietypowo szlifowane, albo – o ile to w danym przypadku możliwe – nieobrabiane, albo przynajmniej ułożone w nietypowy, raczej niegeometryczny wzór.Wyrazistość górą Biżuteria artystyczna nareszcie zaczyna bardziej przypominać sztukę.

Duże, wyraziste formy może nie zawsze grzeszą funkcjonalnością, ale coraz bardziej  przyciągają wzrok. Nietypowe, awangardowe konstrukcje z drogich kruszców, kamieni i jedwabiu tworzą abstrakcyjne wzory. Wyraźne jest odejście od produkcji foremnych, stylizowanych na konkretne formy elementów biżuterii. W nowych projektach więcej jest swobody, nieco więcej zaplanowanego nieładu, a przy tym pewnych ograniczeń materiałowych – z mody wychodzą wzory układane z wielu różnych kamieni półszlachetnych, a dominują projekty z jednym, ale za to bardzo dużym i ciężkim kamieniem, choć to oczywiście nie jest żelazną regułą.

Nieco mniej jest też pomysłów na łączenie różnych kruszców, a więcej biżuterii tworzonej z jednego materiału, ale za to z rozmachem, jaki wcześniej był uważany raczej za projekt w złym tonie. Najpełniejszym odzwierciedleniem trendów, które zresztą są mniej wyraźne niż kiedyś, bo każdy jubiler szuka dziś własnej drogi, są katalogi biżuterii autorskiej – każdy zupełnie inny i oryginalny.

BIŻUTERIA ARTYSTYCZNA BATA MAJI 700.png


Opublikowano: 21 cze 2014
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Design
Comments powered by Disqus