Kogyaru look czyli inne spojrzenie na modę

Kogyaru to subkultura dziewcząt i kobiet japońskich, która pojawiła się we wczesnych latach 90, ale dzięki łączom internetowym najszybciej rozwinęła się w ostatniej dekadzie. Subkultura ta, będąca w istocie hołdem dla nowoczesnego, nastawionego na konsumpcję stylu życia, nie mogłaby istnieć bez odpowiedniego wyrażania się modą.

moda Kogyaru girls
 

modna fryzuraStyl Szkolny

Kogyaru look za podstawę wielu kreacji przyjmuje styl szkolnych mundurków (które w Japonii obowiązują praktycznie od zawsze i są zdecydowanie bardziej dopracowane niż polskie mundurki-koszulki). Oczywiście ta baza została odpowiednio zmodyfikowana poprzez dodanie elementów zdobniczych: takich jak kokardy i emblematów nadających całości nierzadko podtekstu erotycznego (dlatego w Europie Kogyaru look rozpowszechnia się – acz w jeszcze bardziej zmodyfikowanej formie – głównie za pośrednictwem sex shopów).
 

Nie szata zdobi..

W look kogyaru wcale nie ubranie jest najważniejsze, aczkolwiek oczywiście krótkie spódniczki, podkolanówki i zaprojektowane na modłę europejską buty na koturnach rzucają się w oczy. Najważniejszy w kogyaru look jest makijaż i dodatki.
 
Kosmetyki używane są w olbrzymich wręcz ilościach, a największym wzięciem cieszy się samoopalacz, którym nie smaruje się zwykle jedynie okolic oczu (albo – też często – je również się opala, ale później pokrywa jasną warstwą makijażu). Również biżuteria w kogyaru ma zastosowania niezwykłe. Pojawia się w różnych odsłonach i różnych wersjach.
 

Krytyka czy uznanie?

 
moda Kogyaru boys
Kogaru jest modą, która budzi emocje tak duże, jak chyba żadna inna. Oczywiście cła krytyka spada nie na modę jako taką, ale na subkulturę i jej wartości.
 
Otwarte hołdowanie konsumpcyjnemu stylowi życia nie wszędzie uważane jest za godne naśladowania i np. w Polsce nie spotkało się ze zbyt ciepłym przyjęciem.
 
Według fanów kogyaru, a w zasadzie głównie fanek, jest to po prostu filozofia i moda praktyczna, która odpowiada miejscu kobiety w dynamicznym świecie. Jednocześnie obserwatorzy mody zauważają, że w przeciwieństwie do mody europejskiej, gdzie kobiety podkreślają swoją pozycję ubiorem wzorowanym na odzieży męskiej, w Japonii do podkreślenia niezależności używa się typowych atrybutów kobiecości i nie chodzi tu wyłącznie o spódnice, ale przede wszystkim makijaż i biżuterię.
 

Co można zaczerpnąć z biżuterii Kogyaru look?

 

gyaru make-upW kogyaru interesujące jest świeże spojrzenie nie tylko na samą biżuterię, ale też na sposób jej noszenia. Podczas gdy w Europie dominują kolczyki, wisiorki i pierścionki, Japonki noszą biżuterię (oczywiście w tym przypadku rozumienie tego słowa musi trochę odbiegać od naszego tradycyjnego) na twarzy, kościach jarzmowych czy na skroniach. Są to zwykle nieduże naklejki wielokrotnego użytku. Często motywem przewodnim są kwiaty, gwiazdy oraz rzadziej popularna w kulturze europejskiej fauna.
Biżuteria stanowi dla Japonek okazję do zabawy, podkreślenia swojej kobiecości oraz stworzenia barwnego wyglądu. Look kogyaru to dowód na to, że biżuteria to coś więcej niż klasyczne pierścionki i kolczyki z drogich kruszców, bo nie cena przesądza o niezwykłości, ale charakter właścicielki.

 


Opublikowano: 19 cze 2014
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Design
Comments powered by Disqus