Piemont, niesamowity region win Barbresco i Barolo

Regiony Langhe i Roero często są odwiedzane przez miłośników win ze względu na 2 słynne gatunki: Barolo i Barbaresco, które powstają z winogrona o wyjątkowej nazwie inspirowanej warunkami pogodowymi: Nebbiolo (mgła). To taniczne winogrono o cienkiej skórce dojrzewa późno i smakuje najlepiej, gdy uprawia się je na glebach marglowych bogatych w wapień i gips.

Region wina Barbaresco

Strefa wina Barbaresco obejmuje 4 miejscowości: Barbaresco, Neive, Treiso i San Rocco Seno d’Elvio. Z winnic Neive, które znajdują się na większych wysokościach pochodzą bardziej perfumowane wina o mocniejszych taninach.

Winnice Barbaresco słyną z najbardziej owocowych win tego regionu. Wina Treiso odznaczają się bardziej ziemnym bukietem i silnymi taninami. Im dalej na południe w stronę San Rocco, tym taniny są bardziej wyczuwalne.

Winnica Barbaresco Pelissero


Różnice między Barbaresco i Barolo z roku na rok stają się coraz trudniejsze do porównania. Na pewno gatunki te odróżnia czas dojrzewania winogron – owoce z regionu Barbaresco dojrzewają zazwyczaj wcześniej, gdyż znajdują się pod wpływem cieplejszego klimatu morskiego. Z tym wiąże się też wcześniejsza fermentacja i krótszy czas maceracji, co z kolei sprawia, że młode wina Barbaresco mają mniej ostrych tanin niż młode wina Barolo. Z tego powodu ich dojrzewanie trwa o rok krócej.

Strefa Barolo jest dwa i pół razy większa od obszaru Barbaresco i obejmuje 11 miejscowości: Barolo, Castiglione, Falletto, Serralunga d’Alba, Diano d’Alba, Grinzane Cavour, Monforte d’Alba, Novello, Cherasco, La Morra, Roddi i Verduno. Najważniejsze winnice zachodniej części obszaru to La Morra i Barolo – ze względu na żyzne gleby wina z nich pochodzące są bardziej delikatne.


Barbaresco Neive


Zarówno wina Barbaresco, jak i Barolo spędzają w beczkach minimum 2 lata, z czego co najmniej 9 miesięcy w beczkach drewnianych. Ostateczna długość dojrzewania zależy od producenta i może trwać do 5 lat.

Producenci wybierają również kraj pochodzenia drewna (Francja, Węgry, Słowacja, Ameryka) oraz rozmiar beczek (pomiędzy 60 a 1300 galonów). Możliwość dostosowanie produkcji wina do indywidualnych potrzeb producentów sprawia, że wina Barbaresco i Barolo są nie tylko wyjątkowe, ale też cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

 

winnica nebbiolo

Minęły już czasy, kiedy techniki dojrzewania wina były jasno określone i wpisywały się albo w nurt tradycyjny albo w nowoczesny. Podczas gdy tradycjonaliści nie uznawali beczek, drożdży i kadzi fermentacyjnych oraz wymagali, aby czas fermentacji był odpowiednio długi (od 15 do 50 dni), to zwolennicy nowoczesnych metod preferowali nowe baryłki, specjalistyczne drożdże, fermentację kontrolowaną za pomocą temperatury i wyszukane systemy filtracji.

Obecnie te dwa odmienne podejścia do produkcji wina nawzajem się przenikają, dzięki czemu powstają unikatowe i ciekawe kompozycje.

winnica Pelissero nebbiolo

„Opieramy naszą pracę na przekonaniu, że wspaniałe wina mogą powstawać jedynie w winnicy, dlatego poświęcamy wiele czasu i uwagi każdej winorośli z osobna. Na degustacje i zakupy przyjeżdżają do nas smakosze win z całego świata, co sprawia nam ogromną satysfakcję i motywuje do dalszej pracy” – mówi Ornella Pelissero.


winnica Pellisero zima

Rodzinne gospodarstwo Azienda Agricola Pelissero Pasquale (na zdjęciach) narodziło się jako piwnica „taty” Pasquale, który jako jeden z pierwszych winiarzy w Neive zaczął sprzedawać wino na butelki.


Pierwsza butelka (Barbaresco 1971) została sprzedana w 1974 roku, mniej więcej w tym samym czasie kiedy urodziła się najstarsza z trzech córek - Ornella.

Pasquale był z początku konserwatystą jeśli chodzi o technikę produkcji wina, jednak z czasem zaczął się otwierać na nowe trendy i technologie - zarówno w uprawie winogron, jak i sposobie ich fermentacji i dojrzewania. Razem z pomocą Ornelli pracował w winnicy do końca swoich dni. Od 2007 rodzinnym biznesem zajmuje się córka, kontynuując tradycje przekazane przez ojca.

Czterohektarowa winnica znajduje się na szczycie wzgórza w jednym z najpiękniejszych i najbardziej korzystnych do uprawy winorośli terenów Neive. Kilkudziesięcioletnie krzewy są prawdziwym skarbem i często są odwiedzane przez okolicznych winiarzy.
 

Pasquale Pelissero Barbaresco


Ornella była naszym gościem od 29 do 31 marca i w związku z tą okazją proponujemy 2 limitowane oferty w promocyjnych cenach, które znajdują się pod linkiem: "Wina z Piemontu"

Emanuella Langhe Favorita to wino o świetnej strukturze, powstające w 100% z gron lokalnego piemonckiego szczepu favorita. Specyficzny proces produkcji zakłada fermentację w dębowych beczkach. W bukiecie wyczuwalne są aromaty kwiatowe i owocowe oraz nuty wanilii i lukrecji.

Barbaresco Bricco San Giuliano  - eleganckie wino, o świetnym ciele i aromatach czerwonych owoców, przypraw oraz ściółki leśnej i grzybów. Produkowane z winogron pochodzących z parceli dających jedne z najbardziej wyrafinowanych Barbaresco - Bricco San Giuliano w Neive. Przez 24 miesiące dojrzewa w dużych beczkach. Nie bez powodu Barbaresco nosi miano "królowej win".

Buon Viaggio! :)

 


Opublikowano: 04 kwi 2014
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Spiżarnia
Comments powered by Disqus