To czego nie wiecie o kaloriach w winie i piwie

Jeśli nigdy nie porównywaliście wina i piwa, fakty mogą was zaskoczyć. Zapewniamy, że po dalszej lekturze już nigdy nie spojrzycie na ulubiony trunek w ten sam sposób.

wino i piwo


Kalorie w winie i w piwie
Ci, którzy chcieliby znaleźć informacje o zawartości kalorii w butelce wina bądź piwa, na próżno będą ich szukać na etykietkach. Producenci alkoholi nie kwapią się w ich zamieszczaniu, tak jakby napoje te należały do bezkalorycznej kategorii a ich konsumpcja nie odbijała się na naszym wyglądzie.

 

Zamiast tego swoje wysiłki koncentrują na odpowiednim marketingu roztaczając wizje alternatywnej rzeczywistości, w której wszyscy są piękni, bogaci i czerpią z życia pełnymi garściami (czytaj: łykami). Pewne jest to, że każdy napój alkoholowy zawiera kalorie – z samego alkoholu, cukru albo tłuszczu (np. w likierach). Dzięki podstawowej znajomości matematyki i prostych konwersji można łatwo dojść do tego ile kalorii posiada kufel naszego ulubionego piwa lub lampka wina.

wino i kalorie.

Wino i piwo dobre dla zdrowia?
Smakosze zarówno wina jak i piwa mogą cieszyć się zaletami zdrowotnymi, których nie oferują alkohole destylowane. Na przykład bogate w taniny czerwone wino, zawiera tzw. procyjanidyny, które chronią przed chorobami serca. Z kolei piwo jest źródłem krzemu, i tym samym dobrze wpływa na gęstość kości oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy.

wino i zdrowia

Nie wszystkie piwa i wina mają taką samą zawartość kalorii.
Według niepisanej zasady im wyższe stężenie procentowe alkoholu, tym wyższa zawartość kalorii. Na przykład lekkie, wytrawne wina zawierające 8-10% alkoholu oraz piwa o 3-4% mają najmniej kalorii, podczas gdy 16-20% wina deserowe oraz 9-12% piwa typu Imperial IPA są prawie trzy razy bardziej kaloryczne. Po szczegółowe informacje odsyłamy do poniższej ramki.

wino zawartość alkohol

 

Original Source: Calories in Beer vs. Wine (Infographic)

Finnish study of 2468 men over a 29-year period, published in the journals of gerontology 2007.

Columbia University study of 1416 people, published in Neuroepidemiology, 2006.

Columbia University study of 3176 individuals over an eight-year period, published in Stroke, 2006.

369862 individuals studied over an average of 12 years each at Amsterdam's VU University medical center, published in Diabetes Care, 2005.

 


Opublikowano: 19 mar 2014
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Spiżarnia
Comments powered by Disqus