Melisa naturalnym kosmetykiem, leczy ciało i duszę

Melisa (Melissa officinalis) zasłynęła ze swoich leczniczych właściwości już 2000 lat temu w starożytnej Grecji i odgrywała na tyle ważną rolę, że poświęcono ją bogini Dianie.

 

 

Średniowiecze przyniosło prawdziwy boom na to ziele, które zaczęto używać jako panaceum na tak różne przypadłości jak załamania nerwowe, zakładanie opatrunków, bóle zęba, ugryzienia przez zwierzęta zarażone wścieklizną, poranne mdłości w czasie ciąży a nawet krzywe kręgi szyjne. Wierzono nawet, że zapobiega ona łysieniu.

 
Od czasów turniejów rycerskich wiele się zmieniło a medycyna rozwinęła się w stopniu, o jakim nie śniło się ówczesnym herbalistom i lekarzom. Obecnie lecznicze zastosowanie melisy jest lepiej udokumentowane i według najnowszych badań jest to jedna z najbardziej wszechstronnych roślin. Poniżej podajemy tylko niektóre z jej właściwości, a dociekliwych odsyłamy do ciekawego artykułu dostępnego w wersji angielskiej pod linkiem.
 
  1. Koncentracja i relaks. Niedawno przeprowadzone badania na Northumbria Univeristy w Anglii wykazały, że studenci, którym podano melisę nie tylko osiągnęli lepsze wyniki na egzaminach, ale również byli bardziej spokojni i zrelaksowani. Efekty działania rośliny utrzymywały się do 6 godzin po jej zażyciu. 

  2. Aromaterapia. Słodki, świeży i cytrusowy zapach melisy wpływa uspokajająco na zmysły i koi nerwy. W aromaterapii powszechnie się jej używa do łagodzenia migren, poprawy trawienia, leczenia depresji i mdłości. My proponujemy mgiełkę do ciała i twarzy z organicznej melisy Alteya Organics. Odpowiedniego rozmiaru butelka w sprayu łatwo się zmieści nawet w niewielkiej torebce. Warto mieć ją pod ręką – przyda się zwłaszcza w stresujących sytuacjach. Można nią również odświeżać twarz w ogrzewanych pomieszczeniach, gdyż nie wysusza skóry.

  3. Opryszczka. O tym, że pojawia się nagle i jej leczenie jest czasochłonne wie niestety większość z nas. Lekarstwa i maści reklamowane w telewizji działają cudownie tylko na ekranie, ponadto trzeba się liczyć ze skutkami ubocznymi. Kiedy na ustach pojawi się znajoma plamka, warto przemyć ją wywarem z melisy. Na pewno przyspieszy gojenie.

  4. Bezsenność. Melisa stosowana jest na szeroką skalę w leczeniu stanów lękowych i bezsenności. Zmniejsza poziom stresu i łagodzi zaburzenia snu. W połączeniu z walerianą okazała się tak skuteczna jak niektóre lekarstwa przepisywane przez lekarzy (np. Halcion).

Poza tymi codziennymi zastosowaniami, melisę używa się w przypadku poważniejszych chorób, takich jak nadczynność tarczycy, Alzheimer, demencja oraz zespół chronicznego zmęczenia. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z tą wielezadaniową rośliną. 

 

photo credit: color line via photopin cc

 


Opublikowano: 01 lut 2014
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Uroda
Comments powered by Disqus