Fenoksyetanol, toksyczny składnik w kremach dla dzieci

Wielu młodych rodziców nie zastanawia się nawet nad składem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci. Za dobrą monetę biorą zapewnienia marketingowe, że wybrany przez nich produkt zapobiegnie odparzeniom i uśmierzy wysypkę nie zdając sobie sprawy, iż może on mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia.

Niestety, najnowsze badania wykazują, że wiele kremów, przede wszystkim tych przeciw odparzeniom zawiera konserwant zwany fenoksyetanolem (phenoxyethanol), który toksycznie wpływa na rozwój i późniejsze rozmnażanie dziecka. Zwłaszcza maści i olejki przeznaczone do stosowania w miejscach intymnych dzieci powinny być używane rozważnie i po bliższym zapoznaniu się ze składem kosmetyku.
 
W listopadzie 2013 roku Francuska Agencja Bezpieczeństwa Lekarstw i Produktów Higieny (ANSM) zaleciła, aby nie używać fenoksyetanolu w produktach aplikowanych bezpośrednio na pupę dzieci (chodzi tu o maści na odparzenia i chusteczki perfumowane do przecierania pośladków) oraz ograniczyć prawnie dozwolone stężenie w innych kosmetykach z 1% do 0,4%.
 
Fenoksyetanol to konserwant szeroko stosowany w kosmetykach, choć od dłuższego czasu podejrzewano, że może on mieć toksyczny wpływ na rozwój i rozmnażanie.
 
Obecne zalecenia ANSM, by nie używać tego składnika w kosmetykach dla dzieci poniżej 3 roku życia sprawiły, że wiele europejskich instytucji postanowiło przeprowadzić niezależne badania.
W międzyczasie, czekając na wyniki i analizę ryzyka związanego ze stosowaniem tego konserwantu, przez ostrożność lepiej unikać produktów i marek, które go zawierają.
 
Przejrzeliśmy skład kilku popularnych produktów dla niemowląt i poniżej podajemy listę niebezpiecznych kosmetyków. W rzeczywistości jest ona o wiele dłuższa, dlatego zachęcamy do świadomego kupowania produktów pielęgnacyjnych oraz dokładnego sprawdzania ich składu:
 

AVENE Pediatril – nawilżający krem do twarzy i ciała niemowląt

Fissan Stria Massaage Salbe – krem przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży

Mustela 9 miesięcy Vergetures Double Action – krem przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży

Chicco – maść na odparzenia

Octenisept - środek do przemywania

Nivea SensitiveBaby - chusteczki dla dzieci

Nivea Baby - delikatny żel do mycia ciała i włosów 

Avone Babe – olejek kojący dla dzieci

Johnson’s Baby – wszystkie produkty

Linteo Baby - chusteczki nawilżające Soft&Cream

Schlecker – chusteczki do pielęgnacji dzieci i niemowląt

oraz wiele innych.

W przypadku maści ochronnych i kojących na podrażnienia zachęcamy do używania produktów naturalnych i organicznych, wolnych nie tylko od fenoksyetanolu, ale także parabenów oraz substancji ropopochodnych, bardzo powszechnych w kosmetykach dla niemowląt.

I na sam koniec - możliwe nazwy tego konserwantu w kosmetykach. Fenoksyetanol w składach kosmetyków INCI możecie znaleźć pod nazwami:

Fenoksyetanol;
Ethylenglykolmonophenylether
Phenoxethol 
Phenoxyethanolum 
2-phenoxyethanol
2-hydroxyethyl phenyl ether 
2-phenoxy- ethanol
2-phenoxyethanol
2-phenoxyethyl alcoholethanol
2-phenoxy-ethanol
2phenoxy
ethylene glycol monophenyl ether;
phenoxytol
1-hydroxy-2-phenoxyethane
2-fenoxyethanol (czech) 
2-phenoxyethanol
 
 

photo credit: Sergiu Bacioiu

 


Opublikowano: 21 lut 2014
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Uroda
Comments powered by Disqus