Poznaj największego producenta wina na świecie: Włochy

Mówiąc o Włoszech i winach pochodzących z tego słonecznego kraju nie sposób nie wspomnieć o bogatej historii, kulturze oraz tradycjach winiarskich, które razem wzięte uczyniły z tego państwa najbardziej znanego producenta win.

Kocham włoski wina

We Włoszech winorośl uprawiana jest praktycznie wszędzie a każdy z regionów posiada charakterystyczne dla siebie, lokalne odmiany winogron. Trzeba niestety przyznać, że wiele odeszło w zapomnienie lub ustąpiło miejsca bardziej popularnym gatunkom. Niemniej jednak, jeśli chodzi o różnorodność szczepów winorośli, Włochy nie mają sobie równych.

eko uprawy


Patrząc na rozciągające się po horyzont winnice, na myśl przychodzi nazwa, którą starożytni Grecy ochrzcili Italię – „Enotria Tellus”, co oznacza krainę kultywowanych winorośli i świadczy o tym, że już od czasów kolonizacji greckiej obszar ten słynął z winorośli i wina.


Matka Natura obdarzyła Włochy szczególnie szczodrze –  dzięki optymalnej kombinacji klimatu i położenia stały się one kolebką szlachetnego trunku już w czasach starożytnych a ponad 300 różnych gatunków winorośli czynią obecnie z tego kraju najbardziej znanego producenta wybornych win.

włoska mapa wina


Opublikowano: 27 sty 2014
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Spiżarnia
Comments powered by Disqus