Oliwa z oliwek i wino, para z natury

Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale praktycznie wszyscy importerzy wina mają w swojej ofercie także oliwę z oliwek. A jeśli jeszcze jej nie mają, to zapewniam was, że wkrótce pojawi się w ich asortymencie. Dlaczego właśnie oliwa z oliwek a nie, dajmy na to olej słonecznikowy, lub z pestek winogron – co, logicznie rzecz ujmując, miałoby nawet więcej sensu?....

Wino i Oliwa

Oliwa z oliwek, eliksir szczęścia, urody i zdrowia

Badacze z Uniwersytetu Technicznego w Monachium i Uniwersytetu Wiedeńskiego odkryli, że ludzie, którzy spożywają produkty zawierające tłuszcz pochodzący z oliwy z oliwek mają najwyższe stężenie serotoniny (zwanego też hormonem szczęścia) we krwi w porównaniu z osobami, które stosują inne rodzaje tłuszczów: smalec, masło lub olej rzepakowy.

 

Oliwa z oliwek jest szczególnie wskazana w dietach sportowców, osób starszych, diabetyków i osób chorujących na nadciśnienie. Badania wskazują także, ze oliwa z oliwek ma fundamentalny wpływ na właściwy rozwój dzieci. Jest naturalnym składnikiem który opóźnia starzenie i zapobiega chorobom układu krążenia oraz nowotworom.


Zawarty w oliwie z oliwek kwas oleinowy, należący do kwasów tłuszczowych jednonienasyconych (MUFA), może pełnić rolę ochronną w profilaktyce miażdżycy, chorób serca, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Diecie bogatej w oliwę z oliwek przypisuje się działanie hamujące rozwój miażdżycy tętnic. Czynnikiem ochronnym w tym przypadku jest wspomniany kwas oleinowy, który zmniejsza ryzyko peroksydacji lipidów w lipoproteinach (LDL i HDL), co zapobiega tworzeniu się płytek miażdżycowych.


Spożywanie oliwy z oliwek przyczynia się również do zmniejszenia stężenia cholesterolu frakcji LDL, substancji zwiększających krzepliwość krwi i zwiększenia stężenia cholesterolu frakcji HDL i antyoksydantów. W badaniach in vitro stwierdzono, że obecny w oliwie z oliwek skwalen, należy do triterpenów, a także β-sitosterol, wykazują działanie ochronne przed tworzeniem się i rozwojem komórek rakowych. W badaniach przeprowadzonych w Hiszpanii wykazano zmniejszone ryzyko występowania raka piersi u kobiet z spożywających duże ilości oliwy z oliwek.

Będąc wielbicielką kuchni śródziemnomorskiej uważam, że wybór dobrej oliwy z oliwek jest tak samo ważny jak umiejętność selekcji i łączenia odpowiednich typów win. Zresztą ten rodzaj oliwy z winem ma wiele wspólnego. Jej bukiet smakowo-zapachowy stanowi, tak jak w przypadku winnego trunku unikalną i charakterystyczną kompozycję. O ile sommelier może wyczuć w degustowanym przez siebie winie aromaty drzewne, cytrusowe i tytoniowe, o tyle znawca dobrej kuchni z łatwością odkryje w oliwie z oliwek aromaty ziołowe czy warzywne (takie jak zielone pomidory czy karczochy).  

Równie ważna jest sztuka łączenia oliwy z ziołami a następnie jej dobór do odpowiednich potraw. Do dań mięsnych najbardziej pasuje oliwa z dodatkiem rozmarynu, liścia laurowego, czosnku lub pieprzu, z kolei do delikatnego mięsa z ryb - oliwa z dodatkiem nasion kopru. Do pizzy, w zależności od gustów dodaje się oliwę z papryczką chili lub oregano.                                         

Nawiasem mówiąc, czysty, niczym nieskażony aromat oliwy jest oznaką wysokiej jakości produktu. Podczas zbiorów hodowcy dokładają wszelkich starań, by owoce nie weszły w kontakt z glebą i tym samym nie przejęły aromatów z podłoża.

Oliwę z winem łączy jeszcze jedna cecha: nieprzewidywalność. Nie ma dwóch zbiorów, które byłyby identyczne. Nawet z tej samej rośliny uprawianej w ten sam sposób w tym samym miejscu, każdego sezonu otrzymuje się trochę inne wino lub oliwę.  Dla mnie ta nieprzewidywalność sprawia, że co rok z rozkoszą odkrywam w znanych winach i oliwach nowe smaki i zapachy.

 


Opublikowano: 12 sty 2014
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Spiżarnia
Comments powered by Disqus