60 sekretów wina konwencjonalnego

Somelierzy i eksperci godzinami potrafią opowiadać o skomplikowanych bukietach smakowo-zapachowych wina i to językiem, jakim reszta śmiertelników na co dzień się raczej nie posługuje. Opisy takie jak „aromat owoców cytrusowych, gruszek, agrestu i ziół na łące” czy „wzbogacające niuanse korzenne nuty śliwkowe oraz gorzkiej czekolady” można znaleźć w większości recenzji tego szlachetnego trunku.

infografyka win

tłumaczenie: Co mozna znaleć w butelce wina? a) wino konwencjinalne b) wino BIO c) wino Biodinamyczne c) wino naturalne

 

 

Na bogactwo smaków i zapachów wpływa wiele czynników, takich jak szczep winorośli, klimat, położenie geograficzne no i przede wszystkim człowiek.

banner ROSSOGIUSTO.png

To człowiek decyduje o tym, jak przebiegnie proces fermentacji, czy zostaną dodane składniki chemiczne a jeśli tak, to jakie, wreszcie to od człowieka zależy w jakich warunkach wino będzie dojrzewało.

Niestety czasami winiarze obierają drogę na skróty i w eleganckim opakowaniu oferują trunek nie najlepszej jakości, będący efektem źle przeprowadzonej i chemicznie manipulowanej fermentacji. Czy wiedzieliście, że konwencjonalne wina mogą zawierać ponad 60 różnych substancji sztucznych?

 

Oprócz składników chemicznych, jakimi skażone są rośliny typu pestycydy, środki grzybo- i owadobójcze, w przeciętnej butelce można znaleźć również rozpuszczalniki, barwniki, kwasy i środki zagęszczające. W wielu przypadkach to właśnie one są odpowiedzialne za ból głowy bądź mdłości odczuwane po konsumpcji wina.

 

Prawo unijne nie nakłada na producentów obowiązku wyszczególnienia listy związków chemicznych użytych w procesie winifikacji. Wymaga się jedynie podanie miejsca butelkowania, informacji o siarczynach oraz procentowej zawartości alkoholu. Z takiej sytuacji korzystają nierzetelni producenci, nastawieni na hurtową sprzedaż chemicznie „wzbogaconego” wina i niewielu decyduje się na czasochłonną i wymagającą nakładu sił i pracy produkcję naturalnego wina.


 

Report szwedzkiego kanału TV4 "Kalla fakta".

 

Czekając na zmianę prawa unijnego pozostaje nam mieć nadzieję, że somelierzy i eksperci oprócz poetyckich fraz opisujących aromaty i smaki wina będą się również dzielić z nami swoją wiedzą o sposobie produkcji i jego składnikach.

najlepsze wloskie wina


 

 

 


Opublikowano: 10 gru 2013
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Spiżarnia
Comments powered by Disqus