Współczesne trendy w biżuterii

Ze względu na niepowtarzalny wygląd oraz symboliczne znaczenie, łapacze snów stały się  natchnieniem dla wielu artystów. Projektanci mody, biżuterii oraz designerzy tatuaży co jakiś czas sięgają po ten indiański motyw.

nowoczesna biżuteria z złotymi tlizmanami inspirowana indiańską kulturą.


Współcześnie medalionom stylizowanym na łapacze snów przypisuje się znaczenia amuletów chroniących od złych mocy. W kolekcji Perla Negra do obręczy z kamieni typu dream catcher  dołączone są amulety paproci( przynoszący szczęście), skrzydła (amulet zwiększający poczucie bezpieczeństwa i spokoju) lub wishbone (spełniający życzenia oraz dodający szczęście).
Tradycyjnie Dreamcatcher wykonywano z wierzbowej gałązki uwitej w kształt koła, którą następnie dekorowano okruchami codzienności: piórami, paciorkami, muszlami, grotami strzał – tym, co przedstawiało dla danej osoby wartość.


Oczywiście z czasem wygląd „dreamcatchers” nieco ewoluował: obecnie obręcz wykonuje się z materiałów pozwalających osiągnąć perfekcyjny kolisty kształt a dekoracje są bardziej fantazyjne, ale idea jest ta sama.


Łapacze snów po raz pierwszy zostały stworzone przez plemię Ojibwa w celu ochrony ludzi przed złymi snami. Miały działać jako swojego rodzaju filtry przepuszczające przez środkowy otwór dobre sny, które następnie spływały po piórach do osoby śpiącej poniżej. Co do złych snów, to te zatrzymywane były przez sieć, w której gubiły się jak w labiryncie, by w końcu zostać zniszczone przez pierwsze promienie słońca.

photo credit: Gianni Cumbo

 


Opublikowano: 10 lis 2013
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Design
Comments powered by Disqus