Winny brak wiedzy.

Dzisiejszy dzień poświęciłam na wertownie najróżniejszych statystyk i artykułów na temat naszej wiedzy o winie. Szczerze mówiąc nie napawa to optymizmem. 8/10 Polaków uważa, że nie mamy o nim żadnej wiedzy.

Biologiczne wina włoskie.
 

 

Kogo mamy winić za taki stan rzeczy?
 
Nieprzewidywalną pogodę, która niczym kapryśna kobieta, co rusz zaskakuje nas, albo przedwczesną zimą, albo pochmurnym latem? A przecież właśnie słońce jest podstawowym składnikiem dobrego wina.
 

A może historię? To ona tworzy charakter tego magicznego trunku. A nasza historia jest dość ponura. Przez lata przyzwyczajano nas do smaku i aromatu wina marki Sofia, które stanowiło tańszą i słabszą wersję wszechobecnego spirytusu. Dlatego nie dziwi fakt, że 20% Polaków uważa, iż dobre wino kosztuje pomiedzy 10 a 20zł....banner ROSSOGIUSTO.png
 
Z drugiej strony kierowanie się w ocenie wina zasadą: im droższe, tym lepsze, nierzadko wcale nie ma pokrycia w rzeczywistości. Po prostu nabieramy się na zręczny marketing.


Kolejne dane ze statystyki: tylko 1 na 20 Polaków jest w stanie podać po jednej odmianie białej i czerwonej winorośli (choć w 2009 sklasyfikowano ich ponad 5 tysięcy).
 
Nie wiemy, jak konkretne odmiany winorośli wpływają na smak i aromat trunku. Nie rozumiemy, dlaczego kieliszki do białego i czerwonego wina się róznią (32%), oraz dlaczego poszczególne wina serwuje się w odpowiednich temperaturach.
 
Z drugiej strony żargon winiarski pełen jest specjalistycznych zwrotów, które zniechęcają do zgłębiania tematu...
 
Na szczeście z czasem stajemy się coraz bardziej wybredni. Mając dostęp do powszechnej wiedzy (internet), otwarte granice (podróże) oraz powstajacych na każdym kroku wine-barów i winotek, sami odkrywamy nuty i aromaty dobrego wina.
 
Nasza przygoda z winem dopiero się zaczyna. Czeka na nas jeszcze wiele emocji i niespodzianek.
Postanowiliśmy, że na naszym blogu Perla Negra, w każdy wtorek będziemy wam przybliżać postacie zwiazane z winem, winiarnie oraz odmiany winorośli. Liczymy na to, że wy także podzielicie się z nami waszymi spostrzeżeniami i wiedzą. Nasze zadanie jest ambitne, ale skoro to my tworzymy statystyki, również i my możemy je zmieniać.

 


Opublikowano: 13 lis 2013
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Spiżarnia
Comments powered by Disqus