Co jest modne w sezonie 2013/2014?

Trochę zajęło mi przejrzenie najnowszych kolekcji jesień/zima 2014 i choć moim planem było zwięzłe określenie kilku najważniejszych trendów w modzie na nadchodzący sezon, to informacje, na jakie natrafiłam zainspirowały mnie do kilku spontanicznych przemyśleń.


Moda i bizuteria w sezonie 2014.O ile kiedyś wystarczyło śledzić najnowsze stylizacje takich domów mody jak Armani, Dolce & Gabbana, Gucci, Pierre Cardin czy Marc Jacobs (Louis Vuitton), żeby być na bieżąco ze światowymi trendami w modzie, o tyle teraz twarze samozwańczych guru mody, bloggerów i celebrytów, zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Co jakiś czas nowy genialny projektant spogląda na nas z okładek kolorowych czasopism, by po chwili zniknąć i ustąpić miejsca kolejnemu odkryciu sezonu. Prawda jest taka, że to ulica decyduje o ich 'być lub nie być'. Jedna nieudana kolekcja zazwyczaj kładzie kres marzeniom o dalszej karierze i stworzeniu własnej marki.

Pod tym względem Chanel, Missoni czy K. Klein mieli łatwiejsze zadanie. Chanel postawiła na prostotę i wygodę w świecie gorsetów, pióropuszy i koronek, Missoni na kolory i odwagę w świecie szarości i czerni a C. Klein, wiadomo - mistrz prowokacji. Projektantów tych, mimo diametralnie różnych stylów łączyła jedna cecha: przełamywanie istniejących kanonów.

Czy na początku XXI wieku takie kanony jeszcze istnieją? A jeśli przyjmiemy, że wszystko już było, to jak może zaistnieć nowy kreator mody? Czy może nam zaoferować coś, co stanie się jego znakiem rozpoznawalnym? Czy pozostaje już tylko powrót do przeszłości i tworzenie różnych na jej temat wariacji? Przez ostatnie sezony wielokrotnie czerpano inspirację z lat 20-tych, 60-tych, 80-tych i na pewno jeszcze nieraz będziemy świadkami kolejnej odsłony minionych dekad…

Wystarczy przyjrzeć się temu, co jest modne w sezonie 2013/2014. W najnowszych kolekcjach z Nowego Jorku, Londynu, Paryża i Mediolanu królują odwołania do lat 30-tych i 70-tych:

 

  •    Blaski – złoto, srebro. Tej zimy mamy się świecić.
  •    Kolory, motywy zwierzęce, geometryczne wzory.
  •    Kobiece kształty, ołówkowe spódnice, kopertowe sukienki, długie, za łokieć rękawiczki.
  •    Naturalne materiały juta, len, ramia, wełna, jedwab, kaszmir, aksamit, skóra
Ciekawa jestem czy wy macie swoich ulubionych projektantów? Za co ich lubicie i czy starcie się być wierni wskazanym przez nich trendom?

 

photo credit:FASHION STYLE di alfred m lilipaly

Opublikowano: 18 lis 2013
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Design
Comments powered by Disqus