Czy znasz zagrożenia tradycyjną „chemią kosmetyczną"?

Czy wiesz, że przeciętna kobieta podczas codziennej pielęgnacji ma do czynienia z 168 chemicznymi składnikami (panowie „tylko” z 85)?

W zwykłym kremie jest więcej substancji chemicznych mających na celu zachęcenie nas do zakupów niż chroniących i pielęgnujących skórę. Fajnie, że żel pod prysznic ładnie pachnie i dobrze się pieni.....choć zdecydowanie mniej powodów do radości daje wysuszona skóra, która pozostaje po tej 'przyjemnej' kąpieli....
 
Ostatnio z ciekawości przyjrzeliśmy się metkom informacyjnym o składzie kosmetyków różnych marek znajdujących się w popularnych centrach handlowych. Okazało się, że nawet te należące do linii „bio” lub „eko” miały z naturą niewiele wspólnego. Powiedzmy, że w najlepszym wypadku głównym składnikiem produktu była woda, po której następowała litania przeróżnych ethylparabenów itp. No tak, ale skoro te składniki chemiczne o brzmiących nazwach zostały umieszczone w kosmetyku, to przecież po to, by wzmocnić jego działanie, prawda? Nic bardziej mylnego.
 
Np. parabeny są znane z tego, że naśladują działanie estrogenu przyczyniając się do raka piersi. Za  nieprawidłowo rozwinięte jądra u noworodków lub otyłość mogą odpowiadać chemikalia znajdujące się w produktach używanych przez kobiety w ciąży. Nawet kosmetyki z wyższej półki zawierają składniki powodujące zaburzenia endokrynologiczne.
 
To, co substancje chemiczne powodują natychmiast (w postaci wysypki, alergii, łuszczenia się skóry) lub w późniejszym czasie (zaburzenia rozwojowe, nowotwory) jest przerażające. Dlatego nie pozwólmy firmom zarabiać na naszym zdrowiu i czytajmy etykietki produktów, które kupujemy. Na szczęście prawo nadal nakazuje producentom udzielać takich informacji, więc korzystajmy z naszego prawa, czytajmy i dokonujmy wyboru.... między tym, co nas uzdrawia i odmładza a tym co nam szkodzi.
 
photo credit: luc.viatour via photopin cc

Opublikowano: 18 sie 2013
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Uroda
Comments powered by Disqus